Hilux 2.5 D z 2007 ile jest plynu chlodniczego

Moderator: luk4s7

DJ Hil-Lj70
Posty: 537
Rejestracja: 09 paź 2017, 10:38
Auto: był Hillux 2007, był LJ 70 1989, aktualnie LJ 70 z 1986
Kontakt:

Hilux 2.5 D z 2007 ile jest plynu chlodniczego

Post autor: DJ Hil-Lj70 »

Prosze o podpowiedz ile trzeba dolac plynu chlodniczego do obiegu przy wyjeciu chlodnicy i ile jest plynu w calym obiegu w Hiluxie. Rozrzad musze wymienic.

DJ Hil-Lj70
Posty: 537
Rejestracja: 09 paź 2017, 10:38
Auto: był Hillux 2007, był LJ 70 1989, aktualnie LJ 70 z 1986
Kontakt:

Re: Hilux 2.5 D z 2007 ile jest plynu chlodniczego

Post autor: DJ Hil-Lj70 »

Nikt nie pomogl. Prosze o zamkniecie tematu.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Hilux 2.5 D z 2007 ile jest plynu chlodniczego

Post autor: kylon »

Zakładam że już wiesz. To napisz i pomożesz innym. Po co zaraz kasować temat?

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Hilux 2.5 D z 2007 ile jest plynu chlodniczego

Post autor: Rokfor32 »

Tak ogólnie - silniki serii KD (domniemywam że o nie idzie) nie wymagają osuszania układu chłodzenia przy wymianie rozrządu (a tym bardziej demontażu pompy wody - pompa wody nie ma nic wspólnego z paskiem rozrządu). Więc prawidłowa odpowiedź brzmi: "0" :wink:

Można oczywiście wymienić płyn chłodniczy "przy okazji". Wówczas należy wlać dokładnie tyle - ile się wylało ... :wink:

ps. Nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie "ile". Pojemność całego układu chłodzenia to niecałe 10L - ale właściwie nikt nigdy nie odkręca korka w bloku silnika - więc ze 4 L zostaje w układzie - plus obieg nagrzewnicy (lub nagrzewnic, jeżeli jest więcej niż jedna). też właściwie nikt ich nie przedmuchuje powietrzem przy wymianie płynu ... :wink:

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Hilux 2.5 D z 2007 ile jest plynu chlodniczego

Post autor: kylon »

Rokforu. W Hilu często pompy wody ciekną. A są już z podstawą nie tak jak w starszych silnikach. Trzeba się wtedy nagimnastykować w sensie więcej rozebrać niż tylko ta osłona. Wymiana rozrządu jest dobrym momentem do wymiany pompy wody. Ale ja np nie wiem ile potrzeba płynu. Leje się z beczki i wpisuje w kartę ile wyszło. Statystyk ja np nie prowadzę bo do niczego nie jest mi to potrzebne. Tak jak i olej. Kupujemy w beczkach a nie na styk. Zdarza się że klienci przywożą swoje materiały z olejami wyliczonymi na styk i zaczyna się problem jak zabraknie. Ze stoickim spokojem informuję wtedy że liczę za postój i blokowanie podnośnika. Na szczęście rzadko mam takie akcje. Co innego jak się robi samemu i nie istotny jest czas potrzebny na uzupełnienie braków.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Hilux 2.5 D z 2007 ile jest plynu chlodniczego

Post autor: Rokfor32 »

No temu pisałem, że "jeżeli przy okazji" :wink:

Bo sama w sobie czynność wymiany rozrządu nie wymaga wymiany pompy wody. Nie są to powiązane mechanicznie systemy - przynajmniej w tych silnikach czyli serii KD). Bo rzeczywiście są silniki toyoty, gdzie pompa wodna to jednocześnie rolka prowadząca pasek rozrządu - ale NIE TE :wink:

A - i silniki KD i GD (te najnowsiejsze) to cokolwiek inna konstrukcja.

Napisałem to tak bardziej ogólnie, bo faktycznie jest taki mit, że pompę wody MUSI się wymieniać wraz z rozrządem. W przypadku silników serii KZ/KD część warsztatów też tak twierdzi - bo głupio trochę kasować kilka stów za wymianę paska i napinacza - która w tym silniku (jak się ma wprawę) trwa ... 15 minut ... :mrgreen:

ODPOWIEDZ