Montaz ogrzewania postojowego

Moderator: luk4s7

jezus
Posty: 1805
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: Montaz ogrzewania postojowego

Post autor: jezus »

Patrząc na temperaturę pieca, miałbym obawy czy po kilku godzinach pracy kompaktu zbiornik na paliwo się nie roztopi.
Zbyt rzadko korzystam z noclegów zimowych w aucie i dlatego odpuszczam temat suchego webasta. Zostaje przy moim mokrym, jedynie martwi mnie to że zegar ma trzy możliwości nastawu czasowego, ale tylko jedną można włączyć. Myślałem że można nastawić trzy opcje np.: godzina pracy, godzina przerwy, godzina pracy..itd, ale nie można. Ale od czego mam szwagra co 50% swojej pracy poświęca serwisowaniu webast w ciężarówkach :-). Ciekawe czy można do systemu podpiąć np.: trzy zegary i każdy ustawić z przesunięciem czasowym ??? Zegary webasta na szrotach po 20 zł.....

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Montaz ogrzewania postojowego

Post autor: rolkos »

Ja mam do mokrego sterowanie telefonem przez aplikacje + do tego 2 przyciski praca chwilowa czyli ile tam czasu wcześniej nastawię lub praca ciągła jak śpię w samochodzie po chodzie. Wtedy chodzi całą noc.

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Montaz ogrzewania postojowego

Post autor: rolkos »

macieq pisze:Panowie,nie za daleko ten wyścig zbrojeń prowadzicie Obrazek
Wydaje mi się że porządny alpinistyczny śpiwór załatwi sprawę. A co do kozy to wystarczyło podrzucić garść suchego gó...na, a na noc dosłownie parę szufelek węgla i w podszytej wiatrem jurcie było ciepło przy temperaturze -7 st na zewnątrz. Bardziej jednak niż mróz jest dokuczliwy wiatr.
Z mroźnym pozdrowieniem
Obrazek
Maciek dobry śpiwór kosztuje 3 razy tyle co to chinskie Webasto ;) Pamiętasz rok temu jesień w Rumunii.

jezus
Posty: 1805
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: Montaz ogrzewania postojowego

Post autor: jezus »

No właśnie odbyłem rozmowę ze szwagrem. Można faktycznie zrobić pstryczek poza zegarem i webasto chodzi do oporu...znaczy ile prądu mają aku....bo...
1. webasto mokre bierze sporo prądu, więcej niż suche, bo napędzane są jeszcze wentylatory auta.
2. webasto mokre sobie chodzi do czasu nagrzania wody ( 72 stopnie) i się wyłącza lub zwalnia do czasu jej schłodzenia i znowu się załączy, i tak ile dusza zapragnie lub prąd pozwoli.

Decyzja.
Przepniemy webasto do moich dwóch tylnych dodatkowych akumulatorów które są do tylnej wyciągarki niezależnie od przednich aku i zrobimy dodatkowy włącznik pieca.

PS. Suche webasta też biorą sporo prądu i warto o tym pamiętać .

Awatar użytkownika
vGreg
Posty: 941
Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27
Auto: LJ70 z 92'
Kontakt:

Re: Montaz ogrzewania postojowego

Post autor: vGreg »

Tyle że nie zimno a wilgoć jest najbardziej dokuczliwe. Ostatnio spałem w dwóch śpiworach i nie moglem sie ogrzać.

Awatar użytkownika
vGreg
Posty: 941
Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27
Auto: LJ70 z 92'
Kontakt:

Re: Montaz ogrzewania postojowego

Post autor: vGreg »

jezus pisze: Decyzja.
Przepniemy webasto do moich dwóch tylnych dodatkowych akumulatorów które są do tylnej wyciągarki niezależnie od przednich aku i zrobimy dodatkowy włącznik pieca.
Zalatwiam wam 3 aku po 100Ah, umowcie sie plumem po odbiór.

jezus
Posty: 1805
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: Montaz ogrzewania postojowego

Post autor: jezus »

vGreg pisze:
jezus pisze: Decyzja.
Przepniemy webasto do moich dwóch tylnych dodatkowych akumulatorów które są do tylnej wyciągarki niezależnie od przednich aku i zrobimy dodatkowy włącznik pieca.
Zalatwiam wam 3 aku po 100Ah, umowcie sie plumem po odbiór.
Ja już mam cztery aku w aucie...wystarczy :-)

Awatar użytkownika
macieq
Posty: 164
Rejestracja: 25 cze 2008, 07:39
Auto: 4runner V6
Kontakt:

Re: Montaz ogrzewania postojowego

Post autor: macieq »

W Rumunii padał deszcz i było w okolicy 0,w styczniu powinien być mróz i wtedy wilgoć niestraszna,a porządny śpiwór i tak się przyda

Awatar użytkownika
vGreg
Posty: 941
Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27
Auto: LJ70 z 92'
Kontakt:

Re: Montaz ogrzewania postojowego

Post autor: vGreg »


Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2127
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: Montaz ogrzewania postojowego

Post autor: plum76 »

Gregor czy takie coś będzie dobre aby spiąć akumulatory?
10a
https://pl.aliexpress.com/item/6-60-v-1 ... a4a3480d-3

lub 30a
https://pl.aliexpress.com/item/6-60-v-3 ... 4a3480d-12

10a bedzie lepszy wolniej będzie ładował. mam racje?

Awatar użytkownika
vGreg
Posty: 941
Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27
Auto: LJ70 z 92'
Kontakt:

Re: Montaz ogrzewania postojowego

Post autor: vGreg »

Generalnie sa 3 klasy aku, rozruchowe klasyczne, AGM buforowe, AGM cykliczne. Każde laduje sie innym pradem i napieciem. Jaki masz aku? AGM wymagaja wyższego U niz daje alternator, szukaj zasilacza step up z reg. U i I wyjsciowego.
Ja kupilem taki
https://pl.aliexpress.com/item/1500W-30 ... 5c0fbnESlS

jezus
Posty: 1805
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: Montaz ogrzewania postojowego

Post autor: jezus »

Moja wiedza o prądzie zaczyna i kończy się na wiedzy że istnieje plus i minus...
Pany do czego te moduły kupujecie ?

Awatar użytkownika
vGreg
Posty: 941
Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27
Auto: LJ70 z 92'
Kontakt:

Re: Montaz ogrzewania postojowego

Post autor: vGreg »

Jako opcja
Przetwornica napiecia 12/230 + procesorowa uniwersalna ladowarka do kwasowych/AGM. Prawie same zalety, wady to straty na przetwornicy.

Awatar użytkownika
vGreg
Posty: 941
Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27
Auto: LJ70 z 92'
Kontakt:

Re: Montaz ogrzewania postojowego

Post autor: vGreg »

jezus pisze:Moja wiedza o prądzie zaczyna i kończy się na wiedzy że istnieje plus i minus...
Pany do czego te moduły kupujecie ?
Ladowanie aku dodatkowego z instalacji w samochodzie.

jezus
Posty: 1805
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: Montaz ogrzewania postojowego

Post autor: jezus »

Hmmmmmm, powiedzmy że zrozumiałem.

Dzisiaj, to znaczy...to już wczoraj :-) , przepieliśmy webasto na tylne akumulatory, i zrobiliśmy pstryczek by piecyk dymał non stop poza zegarem. Sprawdzone że aku tylne nie puszczają prądu do przednich i na odwrót...
Aku z tyłu już ze sześć czy siedem latek mają ale ładnie trzymają. Przy rozgrzewaniu pieca spadły do równych 12V , przy dymaniu do 12,05V , a przy nagrzaniu gdy piec zwolnił aku przez godzinę dymania trzymały 12,12 V. Trochę martwi mnie ich Amperaż ..w granicach 300. Zobaczymy przed wyjazdem, jak będzie dość mrożono to wymienię na nowe , jak tak sobie do przeżycia zaryzykuje i je zostawię.

ODPOWIEDZ