Wymiana oleju w manualnej skrzyni

Moderator: luk4s7

mirek_koval
Posty: 3
Rejestracja: 30 mar 2016, 14:12

Wymiana oleju w manualnej skrzyni

Post autor: mirek_koval »

Mam pytanie

Mam zrobione hilem z 2007 już prawie 300.000 km na liczniku (generalnie asfalt i lekkie błoto) samochód ściśle roboczy więc i załadowany pod korek i tacha przyczepy – często też w górach. Regularnie wymieniam olej w silniku i w mostach natomiast nigdy nie wymieniałem w skrzyni (manual). I tu pojawia się pytanie – czy w trybie pilnym nie powinienem wymienić oleju w skrzyni? Zasadniczo nic się nie dzieje i skrzynia chodzi mniej więcej gładko ale teraz mam zagwozdkę bo w manualu doczytałem jednak iż 90 tys. kilometrów i powinienem …
Czeka mnie wyjazd na północ europy a tam ceny horrendalne wiec jak robić to u nas. Z drugiej jednak strony słyszałem iż lepiej nie psuć tego co działa.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18030
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Wymiana oleju w manualnej skrzyni

Post autor: kylon »

Jeżu kolczasty. To żeś zapodał. A olej w silniku po co zmieniasz? Skoro się nie psuje to też nie trzeba?
Każdy mechanizm wymaga zmiany oleju. Olej się zużywa.

mirek_koval
Posty: 3
Rejestracja: 30 mar 2016, 14:12

Re: Wymiana oleju w manualnej skrzyni

Post autor: mirek_koval »

No i widzisz wyszedłem na blondyna – ale jak to mówią lepiej późno niż wcale się zorientować :)
No ale jak auto było serwisowane to nie zmieniali (nie ma nic w książce) w serwisie też mówili iż nie trzeba, w instrukcji też podobnie a nie każdy jest mechanikiem by nie wierzyć serwisowi i robić po swojemu. Więc nie miałem podstaw by na silę ulepszać coś co powinno działać. Jak ja mówię klientowi że czegoś nie trzeba robić to nie trzeba (cóż teraz wiem iż to nie trzeba wynika z tego że potem trzeba słono zapłacić za reperację). Pozostaje pytanie (bo też słyszałem różne głosy) czy taka operacja zamiast pomóc nie pogorszy sprawy (jak podejrzewam pytanie raczej bezpodstawne ale lepiej zasięgnąć kilku opinii niż się sparzyć)

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8420
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Wymiana oleju w manualnej skrzyni

Post autor: Rokfor32 »

Serwisanci prawdę gadali - ino niezbyt prezyzyjnie: bo owszem, producent (toyota) nie przewiduje wymiany oleju w skrzyni - ale dotyczy to nowych automatów typu A7xx - i dotyczy zakładanego życia auta w granicach 400 tysi km. :wink:

Co do skutków wymiany - mogą się pojawić te negatywne - głównie zwiększone wycieki i ujawnienie luzów. No ale tak się dzieje - jeżeli do uszczelniania podzespołu stosuje się nagar i szlam, zamiast sprawnych uszczelniaczy :wink:

A tak poważniej - zlej olej, i zobacz jak wygląda. jeżeli jest brązowy - ale transparentny - to skrzynka jest w dobrej kondycji. Jeżeli masz brokat metalu - to skrzynka jest w końcowej fazie życia łożysk, i nie nowy olej, a remont (wymiana łożysk conajmniej) jej potrzebny.

ODPOWIEDZ