Hilux słaba kompresja na jednym garze

Moderator: luk4s7

andrzej555
Posty: 32
Rejestracja: 21 paź 2012, 17:26
Auto: hzj75
Kontakt:

Hilux słaba kompresja na jednym garze

Post autor: andrzej555 »

witam,mam problem z hiluxem d4d 2002r,zimny strasznie ciężko pali,jak sie zagrzeje pali od strzała,chodzi równo,dobrze sie wkręca,jak jest zimny ciężko pali słabo sie wkręca,chodzi nierówno,po sprawdzeniu świec żarowych, które okazały sie ok,przyszło na pomiar komprechy,pierwszy ponad 20 drugi 18,trzeci 5 czwarty 14 i tu jest moje pytanie czy wystarczy regulacja zaworów,po nalaniu oleju do 3 cylindra kompresja praktycznie nie wzrosła ,więc wygląda na zawory(ewentualnie popękane pierścienie,ale na ciepło jest ok więc raczej zawory,które po wpływem temperatury sie rozszerzają i zmniejsza sie luz).Oczywiście nie ma zmieszanego oleju z wodą.Czy ktoś już to przerabiał?

andrzej555
Posty: 32
Rejestracja: 21 paź 2012, 17:26
Auto: hzj75
Kontakt:

Re: Hilux słaba kompresja na jednym garze

Post autor: andrzej555 »

witam ponownie,no nikt nic nie dorzucił do tematu,ale sprawa już raczej rozwiązana,po sprawdzeniu luzu zaworowego wyszło,że 3 gar oba ssące podparte,a na 4 garze 0,05 tak więc sprawa praktycznie rozwiązana tylko nie wiem jakie fabryczne powinny być luzy,pomoże ktoś?

Awatar użytkownika
sebaok
Posty: 72
Rejestracja: 11 paź 2011, 17:30
Auto: Hilux '02 2.5
Kontakt:

Re: Hilux słaba kompresja na jednym garze

Post autor: sebaok »

cześć, mam ten sam problem.
Właśnie zregenerowałem cały alternator, mam dwa nowe mocne akumulatory bosha, nowe świece, sprawne grzanie i na zimnym nie odpale, no moze za drugim razem.

Dane serwisowe:
Luz zaworów (silnik zimny), mm:
Dolotowe 0.20-0.30
Wydechowe 0.35-0.45

andrzej555
Posty: 32
Rejestracja: 21 paź 2012, 17:26
Auto: hzj75
Kontakt:

Re: Hilux słaba kompresja na jednym garze

Post autor: andrzej555 »

witam cie kolego po debacie z moim mechanikiem ,który stwierdził,że zawory mają samoregulatory zadzwoniłem do aso,po podaniu vin mam płytki do regulacji,druga rzecz luzy zaworowe jakie mi podali ssący 15-20 wydechy 25-30 czy ciepły czy zimny zapomniałem spytać,ale raczej zimny bo sama rozbiórka z godzine potrwa.Wieczorem zrzucamy wałki i może jutro będzie poskładane jak tylko dostane płytki to napisze co i jak.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8438
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Hilux słaba kompresja na jednym garze

Post autor: Rokfor32 »

D4D toyoty nie ma samoregulacji luzu zaworowego. Płytki zamawia się po pomiarze tych co na silniku - nie wiem więc jak dokonałeś zamówienia w ciemno - chyba że cały set serwisowy, za worek szelestów ... :wink:

andrzej555
Posty: 32
Rejestracja: 21 paź 2012, 17:26
Auto: hzj75
Kontakt:

Re: Hilux słaba kompresja na jednym garze

Post autor: andrzej555 »

Wałki zrzucone,moje pytanie jak sie nazywa fachowo te szklanki(bo od spodu mają płytki) ,które musze dokupić do regulacji luzów,druga sprawa gdzie je można nabyć poza aso,dzięki rokfor za zainteresowanie jakbyś jeszcze podał bo posiadasz nie lada wiedze jakie w końcu powinny być luzy fabryczne na zaworach d4d 102ps 2002r

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8438
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Hilux słaba kompresja na jednym garze

Post autor: Rokfor32 »

Co do luzów - nie wiem dokładnie, bo nie mam manuala do tego silnika. Ogólnie toyota podaje bardzo szeroki zakres dopuszczalny przy regulacji podkładkami - w okolicach 0,1mm, więc 0,2 i 0,3 pewnie sie zmieści w tolerancji. Zasada jest taka, że nowe zawory na nowych gniazdach można ustawiać w dolnych wartościach widełek - stare ustawia się w górnych, bo zjawisko zanikania luzów jest typowe dla tego systemu, i z wiekiem i przebiegiem nasila sie wykładniczo.

Podkładki sa NAD szklankami, nie pod. Wymienia sie je używając specjalnego narzędzia bez zdejmowania wałka. Zdejmując wałek należy zabezpieczyć kasator luzów na kółku zębatym drugiego wałka (wkręca sie śrubkę M6 w odpowiedni otworek w kole) - zabezpieczyłeś?

Podkładek nie można nabyć poza aso - zreszta nawet jak - to odradzam. Podkładki współpracują z wałkiem bezpośrednio, i jak będą ujowe - to za parę tysi zapoznasz się z ceną serwisową wałka.

EPC podaje cene jednej podkładki na poziomie 10 ojro. Silnik zwykle ustawia się tak, ze żągluje sie tymi co są, ustawiając tyle zaworów ile się da - a dokupuje nowe podkładki dopiero na te zawory, na których pozostałymi podkładkami luzy już nie wychodzą. Zwykle na silniku tego typu trza dokupić cztery - pięć nowych.

Awatar użytkownika
proto
Posty: 761
Rejestracja: 18 lis 2012, 15:50

Re: Hilux słaba kompresja na jednym garze

Post autor: proto »

andrzej555 pisze:jakie w końcu powinny być luzy fabryczne na zaworach d4d 102ps 2002r
Takie jak podał Sebaok :!:
Na zimno : dolot 0,2-0,3mm /wylotowe 0,35-0,45mm
Tu masz poglądowy film o co kaman z tymi płytkami:

andrzej555
Posty: 32
Rejestracja: 21 paź 2012, 17:26
Auto: hzj75
Kontakt:

Re: Hilux słaba kompresja na jednym garze

Post autor: andrzej555 »

Na filmiku są płytki u mnie reguluje sie szklankami tzn szklanka ma na stałe od spodu płytke o połowe węższą niż na filmiku( która dotyka bezpośrednio trzonka zaworu) i od spodu podane są numery ,które pewnie oznaczają grubości,roszade ze szklankami zrobie jak dostane lub kupie mikrometr,wałki wyjmowaliśmy normalnie jedynie napinacz rozrządu był blokowany wiertełkiem.Ustawie tak jak seba podawał ssące 0,3 wydechy 0,45 oczywiście w przybliżeniu.Gdybym miał regulacje płytkami to by była bajka,nie musiałbym ani wałków ani wtrysków wyjmować.A tak na marginesie jakiś mechanik u poprzedniego właściciela poległ bo wtryski świeżo po regeneracji i chyba mu pomysłów zabrakło.U mnie są takie http://allegro.pl/toyota-yaris-2010r-1- ... 40529.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8438
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Hilux słaba kompresja na jednym garze

Post autor: Rokfor32 »

Podrzuć mi vin na pw. Bo to co piszesz nie zgadza się za bardzo z epc - i nie wiem czy nie masz tam uskutecznionej jakiej rzeźby z tymi szklankami i podkładkami.

Awatar użytkownika
proto
Posty: 761
Rejestracja: 18 lis 2012, 15:50

Re: Hilux słaba kompresja na jednym garze

Post autor: proto »

Upsss :oops:
Mała errata :mrgreen:
Nie ma tam już płytek bo do regulacji wymienia się całe szklanki o odpowiedniej gradacji wysokości :o
http://up.picr.de/4236690.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
...ale na schemacie w Toyodiy jak byk są płytki regulacyjne nad szklankami :roll:
http://www.toyodiy.com/parts/p_E_2001_T ... _1302.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Jednym słowem galimatias :?

andrzej555
Posty: 32
Rejestracja: 21 paź 2012, 17:26
Auto: hzj75
Kontakt:

Re: Hilux słaba kompresja na jednym garze

Post autor: andrzej555 »

Możliwe,że ktoś głowice zmieniał w końcu to 12lat pałowania ,vin to żadna tajemnica JTFDS626200005398 :P

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8438
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Hilux słaba kompresja na jednym garze

Post autor: Rokfor32 »

No to po vin masz mieć normalne szklanki - i podkładki regulacyjne między szklanką a wałkiem.

Grzebnąłem po epc - i faktycznie dla modeli po '05 w tym silniku są całe szklanki z dobierana różną grubością. Czyli głowica, albo cały silnik jest z młodszego modelu.

andrzej555
Posty: 32
Rejestracja: 21 paź 2012, 17:26
Auto: hzj75
Kontakt:

Re: Hilux słaba kompresja na jednym garze

Post autor: andrzej555 »

Dzwonił szlifierz,podobierał szklanki w poniedziałek działamy z bratem,a swoją drogą samych szklanek nie da sie zmienić(na te co były kiedyś)?

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8438
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Hilux słaba kompresja na jednym garze

Post autor: Rokfor32 »

Trudno powiedzieć. W tym przypadku nie masz przecie wymienionych samych szklanek - ino cały podzespół.

ODPOWIEDZ