AUtomatycznie załaczane ośki przednie w Hilux 1991

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
perygrynator
Posty: 85
Rejestracja: 23 paź 2008, 12:07
Auto: Hilux 1991 2.4D xcab
Kontakt:

AUtomatycznie załaczane ośki przednie w Hilux 1991

Post autor: perygrynator »

Mam hilux 2.4 D 1991. Wybaczcie moją nieznajomość fachowej terminologii!!! zamontowane są w nim przednie osie z ręcznym włącznikiem osi, tzn żeby jeździło z napędem na 4 koła to nie wystarczy tylko załączyć to w skrzyni biegów, ale trzeba też przekręcić pokrętła w kołach czy jakoś tak.
Pytanie: czy można to wymienić na automatyczne, bez większego cudowania w mechanikę?

czobi
Klubowicz
Posty: 4096
Rejestracja: 05 kwie 2007, 10:19
Auto: classic hill
Kontakt:

Re: AUtomatycznie załaczane ośki przednie w Hilux 1991

Post autor: czobi »

pewnie i mozna
ale praktyka pokazuje wrecz przeciwna tendencje
upierdlie moze te huby przekrecane ale zdecydowanie trwalsze/niezawodne rozwiazanie
nie poprawiaj -przyzwyczaj sie

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8382
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: AUtomatycznie załaczane ośki przednie w Hilux 1991

Post autor: Rokfor32 »

Można też ich wogóle nie rozłączać. Ja rozpinam przód w zasadzie tylko przy okazji długich odcinków na autostradach, i tylko dlatego, że gdzieś jest jakiś luz i wibruje denerwująco powyżej 90 km/h. W normalnej jeździe nie odczuwam zupełnie kręcącego się wału, a gadanie o zwiększonym zużyciu paliwa - to jak dylemat o ile zwiększają zużycie paliwa włączone światła ...

Przy zapiętych sprzęgiełkach piast można bez ceregieli włączać i wyłączać 4x4 w dowolnym momencie. Również w czasie jazdy (ale tylko na prostym odcinku, oczywista).

Awatar użytkownika
perygrynator
Posty: 85
Rejestracja: 23 paź 2008, 12:07
Auto: Hilux 1991 2.4D xcab
Kontakt:

Re: AUtomatycznie załaczane ośki przednie w Hilux 1991

Post autor: perygrynator »

Wobec powyzszego, zdecydowałem się pozostawić to bez zmian.

PS. U mnie coś wibruje przy 90km/h w lewym kole bez względu a to jakie koła zakładam i czy mam rozłączone lub załączone piasty. Mam dwa komplety kół a zawsze jest tak samo: wibruje w lewym gdy jadę ponad 90km/h. Tarcza hamulcowa? czy co?

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: AUtomatycznie załaczane ośki przednie w Hilux 1991

Post autor: fobos »

Co prawda nie w hilu, ale miałem to samo w 70'tce. Okazało się, że wbracje pochodziły od krzyżaka na przednim wale.

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: AUtomatycznie załaczane ośki przednie w Hilux 1991

Post autor: LEX »

No ja bym sprawdził krzyżaki. Bo jak Ci się urwie ten z tyłu przedniego wału to wał zacznie wymachiwać na wszystkie strony aż w końcu się urwie i coś urwie po drodze. Jak jednak pójdzie przedni krzyżak to możesz sobie go wbić w ziemię i bardzo mocno zahamować, albo urwać sobie reduktor, ewentualnie pół samochodu.

Widziałem zdjęcia pojazdu po urwanym krzyżaku. Masakra jakaś. Dziura w misce olejowej, dziura w automatycznej skrzyni i całe mnóstwo innych atrakcji.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8382
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: AUtomatycznie załaczane ośki przednie w Hilux 1991

Post autor: Rokfor32 »

Mogły się też łożyska posypać. Prawie dwadzieścia lat auto, starość nie radość :wink:

Awatar użytkownika
perygrynator
Posty: 85
Rejestracja: 23 paź 2008, 12:07
Auto: Hilux 1991 2.4D xcab
Kontakt:

Re: AUtomatycznie załaczane ośki przednie w Hilux 1991

Post autor: perygrynator »

Jak poznać, że krzyżak nietaki? Myślę ze na wale krzyżaki są ok, bo wibruje TYLKO w lewym kole. Ewentualnie krzyżaki na ośce. A tarcza hamulcowa może być przyczyną czy nie?

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: AUtomatycznie załaczane ośki przednie w Hilux 1991

Post autor: fobos »

Łapiesz za wał i tarmosisz we wszystkie strony. Jak chrobocze, trzeszczy i ma luz, to do wymiany.

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: AUtomatycznie załaczane ośki przednie w Hilux 1991

Post autor: LEX »

Nie sugeruj się miejscem wibracji dopóki ktoś tego nie sprawdzi bezpośrednio przy kole. U mnie wyło z tyłu samochodu a były to.. łożyska przedniego dyfra

ODPOWIEDZ