problem z klima

Moderator: luk4s7

tomek1976
Posty: 8
Rejestracja: 01 kwie 2012, 19:04
Auto: land cruiser J12
Kontakt:

problem z klima

Post autor: tomek1976 »

witam. mam problem z klima a mianowicie wyswietla mi komunikat CHECK AIR CONDITIONER prosze o pomoc o co moze chodzic i przy tym miga kontrolka AC moje autko to LC J120 z 2003 roku.z gory dziekuje za pomoc

wojtek309
Posty: 41
Rejestracja: 04 gru 2010, 10:25
Auto: LAND CRUISER J12 3.0D SOL AUT
Kontakt:

Re: problem z klima

Post autor: wojtek309 »

Witam,

U mnie jak miglala kontrolka i klima nie dzialala wystarczylo wymienic
http://allegro.pl/toyota-przekaznik-den ... 19721.html" onclick="window.open(this.href);return false;
ale pewnie moze byc wiele innych przyczyn. Ja zaczalem od sprawdzenia szczelnosci i "nabicia" a potem ASO i tam elektryk od razu wymienil przekaznik i juz bylo OK.

Pozdro, WojtekK

tomek1976
Posty: 8
Rejestracja: 01 kwie 2012, 19:04
Auto: land cruiser J12
Kontakt:

Re: problem z klima

Post autor: tomek1976 »

moja klima jest szczelna,na ekranie wyskakuje tylko ten dziwny napis jak pisalem w pierwszym poscie,kiedys tak sie na chwile zrobilo ale przeszlo i dzialala bylo ok,i teraz znowu pojawil sie ten problem.ale podjade w miedzyczasie do ASO i podlacze kompa.dzieki za informacje.

wolf_243
Posty: 57
Rejestracja: 02 gru 2009, 21:33
Auto: LC 120 / D4-D
Kontakt:

Re: problem z klima

Post autor: wolf_243 »

Też tak miałem. Wyświetlało się na chwilkę potem gasło wreszcie zapaliło się na stałe ;).
Kilka wizyt u "mechaników od klimy" i tyle teorii ile wizyt :evil:
Wreszcie wizyta w ASO rozwiązała problem - walnięty przekaźnik - jakieś cztery stówki.
W sumie pół godziny i wszystko znowu śnmiga.
Więc kolego jeśli jeszcze nie byłeś to radzę odwiedź ASO.

wojtek309
Posty: 41
Rejestracja: 04 gru 2010, 10:25
Auto: LAND CRUISER J12 3.0D SOL AUT
Kontakt:

Re: problem z klima

Post autor: wojtek309 »

Czesc,

Pamietasz moze nr tego przekaznika? Ja mialem podobne przejscia w serwisach od klimy a w koncu w ASO zalozyli mi przekaznik uzywke (gratis) tylko za 1 roboczogodzine policzyli. Zdarza sie na allegro. U mnie to byl nr 90987 02022

Pozdro, WojtekK

tomek1976
Posty: 8
Rejestracja: 01 kwie 2012, 19:04
Auto: land cruiser J12
Kontakt:

Re: problem z klima

Post autor: tomek1976 »

Witam,problem rozwiazalem,byla przerwa w instalacji elektrycznej klimy,bylem z tym w ASO Gliwicach ale nie stety nie poradzili sobie z tym problemem.ale na szczescie mam dobrego elektronika ktory wykryl problem w 5 min.Ale mimo wszystko dzieki za info.

tomek1976
Posty: 8
Rejestracja: 01 kwie 2012, 19:04
Auto: land cruiser J12
Kontakt:

Re: problem z klima

Post autor: tomek1976 »

WITAM wszystkich.mam pytanie,czy orientuje sie moze ktorys z kolegow w ktorym miejscu znajduje sie przekaznik klimy w lc 120? dzieki z gory za pomoc

Awatar użytkownika
MłodyWilk
Posty: 192
Rejestracja: 07 maja 2012, 09:01
Auto: Lanc Cruiser J12 3.0 D4D 163KM
Kontakt:

Re: problem z klima

Post autor: MłodyWilk »

U mnie też zaraz po włączeniu klimy zaczyna migać kontrolka AC klima się wyłącza. W tamtym roku działała z 15 minut zanim zaczęła migać a teraz już od razu po załączeniu.

Najgorsze to, że klima nie widzi żadnego błędu po wejściu w tryb diagnostyczny. A to dziwne bo jak jakiś sygnał ją wyłącza i miga to komp powinien zarejestrować co to za sygnał....

No chyba, że np zbyt niskie ciśnienie czynnika które ją wyłącza nie jest traktowane jako błąd?
Jakieś to dziwne...

Podjadę do warsztatu i niech mi sprawdzą jakie jest ciśnienie w układzie. Jeśli będzie OK, to sprawdziłbym ten przekaźnik. Tylko niech ktoś podpowie w którym miejscu go szukać...

tomek1976
Posty: 8
Rejestracja: 01 kwie 2012, 19:04
Auto: land cruiser J12
Kontakt:

Re: problem z klima

Post autor: tomek1976 »

Ja problematiikka z mugajaca kontrolka rozwiazalem w tamtym toku. Teraz mam peoblem z pezekaznikiem nie umie go zlokalizowac gdzie jest umieszczony.

Awatar użytkownika
MłodyWilk
Posty: 192
Rejestracja: 07 maja 2012, 09:01
Auto: Lanc Cruiser J12 3.0 D4D 163KM
Kontakt:

Re: problem z klima

Post autor: MłodyWilk »

A skąd wiesz, że przekaźnik Ci padł :?: Jakie masz objawy :?:

I za co ten przekaźnik odpowiada :?: Za załączenie elektromagnesu w sprężarce :?:

tomek1976
Posty: 8
Rejestracja: 01 kwie 2012, 19:04
Auto: land cruiser J12
Kontakt:

Re: problem z klima

Post autor: tomek1976 »

U mnie to wyglada tak ze raz dziala raz nie. Ale juz znalazlem przyczyne uszkodzony czujnik ten przy chlodnicy . Klima juz smiga bez problemu .

Gregor
Posty: 38
Rejestracja: 07 mar 2013, 19:40

Re: problem z klima

Post autor: Gregor »

Witam.Panowie zaczął się u mnie problem z klima jak w temacie.
Mianowicie z tego co zaobserwowalem i spr serwis to wyglada to tak.
Po nocy odpalenie kontrolka odrazu miga,kilka sekund kilka wlaczen / wylaczen i zalapuje.Smiga cały dzień ale bywa tak ze w trakcie jazdy zaczyna migac(sporadycznie)
Wizyta w Aso wymiana przekaznika podłączenie pod kompa zero błędów.Spr szczelnosci i czynnika ok.
Diagnoza Aso sprezarka się przegrzewa :cry:
Nie znam się na tym ale jak może przegrzewac się sprezarka jak po całej nocy w zimnym i chłodnym garażu,jak odpalam auto to ona już miga.
Jakieś sugestie w tym temacie,ktoś coś poradzi?
Z góry dxiekuj

Awatar użytkownika
MłodyWilk
Posty: 192
Rejestracja: 07 maja 2012, 09:01
Auto: Lanc Cruiser J12 3.0 D4D 163KM
Kontakt:

Re: problem z klima

Post autor: MłodyWilk »

Panowie ja to miałem kumulację!!!

Trochę informacji dla przyszłych walczących z klimą:
Do diagnostyki klimy nie potrzeba podłączać komputera. Wystarczy kombinacja przycisków na panelu klimatronika i wyświetlacz pokazuje błędy, jeśli takowe zarejestrował.

Nie diagnozujcie klimy w garażu!!! Bo wtedy widzi błąd czujnika nasłonecznienia wnętrza.

U mnie było tak, że po wciśnięciu przycisku AC po 2 sek zaczynała migać kontrolka AC.
Co najgorsze klimatronik mimo migania lampki AC czyli sygnalizowania awarii nie wykazywał żadnego błędu.
Także szukaj wiatru w polu....

Sprawdzałem czujnik po czujniku, kabelek po kabelku i nic, wszystko sprawne i zero zastrzeżeń... A klima dalej mruga.
W końcu pewnego dnia w dokumentacji wynalazłem, gdzie jest przekaźnik o którym wyżej chłopaki wspominali(90987 02022). Znajduje się w skrzynce bezpieczników w komorze silnika i odpowiada za załączanie się elektromagnesu sprzęgła w sprężarce. Wyjąłem owy przekaźnik, sprawdziłem no i dupa - przekaźnik sprawny. Więc dalej jestem w lesie - poddaje się... Musiałem gdzieś podjechać i tak od niechcenia włączam przycisk AC i tutaj wielkie zdziwienie - kontrolka świeci a nie mruga!!!
Czyli wychodzi na to, że gdzieś styki na przekaźniku były zaśniedziałe.

Niestety klima dalej nie chłodziła....

Wracam do domu i poszukiwań ciąg dalszy :) Jestem już blisko... :)
No więc okazuje się, że przy włączeniu klimy przy otwartej masce słychać takie pyknięcie elektromagnesu sprzęgła sprężarki i silnik dostaje lekki opór ale koło sprężarki wcale się nie kręci...
Więc albo zatarta sprężarka albo padł elektromagnes i dobrze nie dociąga sprzęgła...

Przy sprężarce jest wtyczka którą można rozpiąć i podać ,,+" bezpośrednio z akumulatora na elektromagnes pomijając całą wiązkę. I to był strzał w 10tkę!!!. Wtedy elektromagnes ślicznie łapie i koło sprężarki zaczyna się kręcić. Okazało się, że przewód zasilający ten elektromagnes się przetarł przy silniku i wisiał na włosku, dlatego dochodziło do niego za mało prądu i nie miał siły dociągnąć do końca.
Po wymianie przewodu pomiędzy skrzynką bezpieczników a elektromagnesem już wszystko działa cacy!!!

Niestety klima dalej nie daje zimnego powietrza...

Okazało się, że w układzie było prawie pusto...
Nabiłem czynnik, została sprawdzona szczelność i klima działa fantastycznie!!!

Także długo w tym walczyłem, ale nałożyły się na siebie 2 usterki i nienabita klima, także lekko nie było, ale satysfakcja bezcenna :)


Także jak ktoś ma kłopoty to pytać, może pomogę :)

Pozdrawiam
Piotr

Gregor
Posty: 38
Rejestracja: 07 mar 2013, 19:40

Re: problem z klima

Post autor: Gregor »

Siema.Piotr apropo tej wtyczki to ja z dostępem?Da radę bez kanału?

Awatar użytkownika
MłodyWilk
Posty: 192
Rejestracja: 07 maja 2012, 09:01
Auto: Lanc Cruiser J12 3.0 D4D 163KM
Kontakt:

Re: problem z klima

Post autor: MłodyWilk »

Wtyczka jest przy samej sprężarce, także wystarczy podnieśc maskę i dostęp masz gotowy...

ODPOWIEDZ