LC120 olej do mostów z ARB?

Moderator: luk4s7

Łukasz
Posty: 54
Rejestracja: 11 sty 2010, 10:48
Auto: LC120, D4D, 173 KM

Re: LC120 olej do mostów z ARB?

Post autor: Łukasz »

Odkopuję, może komuś kiedyś się przyda.

Według faktury wystawionej przez ASO(toyota Włochy)-olej, który należy według producenta stosować ma specyfikację 80W-90( Olej przekładniowy Toyota 80W90 numer katalogowy A08885-80616). Ilość łączna 5 litrów(1,5 litra w jednym i 3,5 w drugim moście). Cena jednostkowa za litr 25,18 zł netto bez rabatów

wojtek309
Posty: 41
Rejestracja: 04 gru 2010, 10:25
Auto: LAND CRUISER J12 3.0D SOL AUT
Kontakt:

Re: LC120 olej do mostów z ARB?

Post autor: wojtek309 »

Witam,

Jakies pol roku temu kupilem Toyote LC (wiecej w temacie z przywitaniem :-) i przymierzam sie do drugiego przegaldu po 225 tys km. Na pierwszy pojechalem do ASO i zdalem sie na nich ale teraz m.in. po lekturze tego forum zastanawiam sie czy nie serwisowac gdzie indziej bo z przegladu jestem raczej niezadowolony (jak juz biora kilkaset zlotych to mogliby nasmarowac wal i sprawdzic filtr kabinowy a nawet tego sie nie chcialo zrobic).

W zwiazku z tym pytanie: Co ile powinno sie wymieniac olej w mostach? Instrukcja zaleca co 30 tys ale w ASO (i nie wymienili mi na przegladzie po 210 tys) i w innych miejscach slyszalem, ze mozna co 45 tys szczegolnie jak sie nie jezdzi w terenie (a ja prawie nie jezdze). Oczywiscie wiem, ze mozna wcale nie wymieniac i jezdzic az sie rozleci ale zupelnie nie o to mi chodzi ;-)

Drugie pytanie - zadam w tym watku chociaz troche odbiega od tytulu. Jest jeszcze olej w skrzynce rozdzielczej - SAE 75W-90 czyli pewnie syntetyczny. Instrukcja zaleca sprawdzenie co 45 tys. Czy ten olej tez trzeba wymieniac czy tylko sprawdzic stan?

Pozdrowienia, WojtekK

Zyzol
Posty: 347
Rejestracja: 20 gru 2007, 19:36
Auto: KDJ 95
J15
Kontakt:

Re: LC120 olej do mostów z ARB?

Post autor: Zyzol »

wszystkie o które pytasz trzeba wymieniać, wymień nawet co 45kkm zawsze lepiej niż zupełne olanie tematu 8)
widziałem olej z tylnego mostu auta serwisowanego w pewnym ASO i powiem Ci,że nie był wymieniany znacznie dłuuużej niż to co piszesz :lol:

wojtek309
Posty: 41
Rejestracja: 04 gru 2010, 10:25
Auto: LAND CRUISER J12 3.0D SOL AUT
Kontakt:

Re: LC120 olej do mostów z ARB?

Post autor: wojtek309 »

Zyzol pisze:wszystkie o które pytasz trzeba wymieniać, wymień nawet co 45kkm zawsze lepiej niż zupełne olanie tematu 8)
Absolutnie nie zamieszam olewać tematu ani wymieniać rzadziej niż trzeba. Jakbym miał tak kombinować to z pewnością kupiłbym inny samochód.
Tylko dziwie się, ze na przeglądzie w ASO na którym wyraźnie wypadała wymiana oleju w mostach nie zrobili tego, chociaż pytałem czy nie powinno być to zrobione. Samochód formalnie jeszcze nie był mój i zależało mi, żeby jak najwięcej zrobić na tym przeglądzie a nie po 225 tyś. No ale może po prostu zmienię warsztat i skończę marudzić ;-)

Dobra to nie o tym chciałem napisać:
Na polecanej w kilku miejscach na forum stronie Castrola są zalecane oleje:

Silnik (DT) Magnatec Professional A5 5W-30 (b) 7.4

Mechanizm różnicowy
Zalecany Axle EPX 90 2.4 - 3.1
Dobry Axle EPX 80W-90
Dopuszczalny Syntrans Transaxle 75W-90

Przedni to samo - nie ma co przepisywać

Skrzynka rozdzielcza biegów
Zalecany Syntrax Longlife 75W-90 1.4
Dobry Syntrans Transaxle 75W-90

Szukam i nie mogę znaleźć ani w Intercars (na stronie ani w hurtowni) ani na Allegro ani na stronie Castrola właściwie też ich nie ma.
Do tego jest olej Syntrans AT 75W90 który spełnia wymagania GL-4 a o GL-5 nic nie ma.
Na angielskiej stronie Castrola są ale za to strona ta zaleca inne oleje niż polska wersja :-(( ???

Czy użyć olejów TAF-X (albo pewnie lepiej SAF-XO) do skrzyni rozdzielczej i EPX 80W90 do mostów i się nie przejmować nowymi nazwami?

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18031
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: LC120 olej do mostów z ARB?

Post autor: kylon »

Pisałem już wielokrotnie. ASO ma swoje procedury. Skoro procedura mówi nie wymieniać np filtra powietrza na przeglądzie co jest dla mnie głupotą to nawet tam nie zaglądają. Może tam być tona piachu i liści i to olewają. Wielokrotnie zdarza mi się montować snorkele w autach prosto po przeglądach i różne rzeczy można znaleźć w puszkach :mrgreen:. Kilku klientów dzwoniło z pytaniem do ASO co mają o tym myśleć a Panowie wyluzowanie odpowiadali - producent nie przewiduje wymiany filtra przy tym przebiegu :mrgreen:.

Aleksx
Posty: 39
Rejestracja: 13 sie 2011, 22:08
Auto: J12
Kontakt:

Re: LC120 olej do mostów z ARB?

Post autor: Aleksx »

Witam.
Odświeżę temat aby sprecyzować, czy w tylnym moście jest LSD czy nie ma.
Z powyższym wątku jest stwierdzenie, że na rynku polskim były sprzedawane LC120 tylko z LSD.
ale też jest mowa że do przedniego i do tylnego mostu jest identyczny olej, a do LSD jest inny.

Trochę się więc pogubiłem.

Reasumując.
Czy w modelu LC120 2004 r. na Polskę jest LSD?
Czy olej przeznaczony do LSD można wlać do zwykłej przekładni?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18031
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: LC120 olej do mostów z ARB?

Post autor: kylon »

Jeśli samochód ma DAC i VTRAC to nie ma LSD :!: Amen
Olej LSD jest tylko do przekładni z ograniczonym tarciem :!: Amen

Aleksx
Posty: 39
Rejestracja: 13 sie 2011, 22:08
Auto: J12
Kontakt:

Re: LC120 olej do mostów z ARB?

Post autor: Aleksx »

Jeżeli DAC to Downhill Assist Control to jego nie mam. Mam manualną skrzynią biegów a podejrzewam, że ten system jest z tylko z automatem.
czyli => DAC = 0;

Jeżeli VTRAC czyli coś w stylu Vehicle Traction Control to nie wiem czy mam.
Ale mam VSC czyli Vehicle Stability Control i TRC czyli Traction Control System.
Dlatego można uznać że VTRAC = VSC i TRC i go mam
czyli => VTRAC = 1;

to według
kylon pisze:Jeśli samochód ma DAC i VTRAC to nie ma LSD Amen
=> DAC i VTRAC = ~LSD
daje nam
0 i 1(lub obojętnie co) = 0 = ~LSD => LSD=1 => mam LSD

a to niestety nie jest prawda bo doświadczenie z podniesiony kołami i odpowiedz z TOYOTY potwierdzają że w moim moście nie mam LSD
czeli LSD=0

moim skromnym zdaniem powinno być

Jeśli samochód ma DAC lub VTRAC to nie ma LSD

bez Amen bo nie jestem pewny :D

pozdrawiam

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18031
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: LC120 olej do mostów z ARB?

Post autor: kylon »

To zamień sobie i na lub i możesz zakończyć stwierdzeniem - amen :mrgreen:
Oba te systemy wykorzystują układ hamulcowy i poślizg kół zatem nie może być LSD.
Przepraszam, że nie zrobiłem analizy matematycznej ale za prosty jestem na takie analityczne podejście :oops:

Remiołek
Posty: 2200
Rejestracja: 16 paź 2009, 00:25
Auto: VW T4 Syncro- Osio?ek, ale jak w domu si? czuj?
Kontakt:

Re: LC120 olej do mostów z ARB?

Post autor: Remiołek »

Aleksx pisze:Jeśli samochód ma DAC lub VTRAC to nie ma LSD ...
Jeśli jest możliwość występowania DAC wraz z VTRAC to zastosowanie kwantyfikatora logicznego wyłączającego "lub" jest błędem. Kwantyfikator "albo" małby natomiast swoje miejsce w tym układzie :mrgreen: .

ODPOWIEDZ