Problem z nawiewem

Moderator: luk4s7

macwilin
Posty: 3
Rejestracja: 03 lut 2019, 20:53
Auto: LC 120

Problem z nawiewem

Post autor: macwilin »

Cześć
Od jakiegoś czasu mam problem z nawiewem. Chwilę po odpaleniu samochodu z nawiewów zaczyna lecieć gorące powietrze, mimo ustawienia temp. na np. 20 stopni. Przy zwiększaniu temp. zaczyna lecieć coraz bardziej gorące powietrze (tak gorące, że nie można przytrzymać reki przy nawiewie). Dopiero po zejściu temp na Cold zaczyna lecieć chłodniejsze powietrze. Po jakimś czasie jazdy albo kilkukrotnym zmniejszaniu i zwiększaniu temp wszystko wraca do normy. Proszę o poradę co może być nie tak. Nieraz mimo ustawienia temp. np. 22 stopnie zaczyna lecieć chłodniejsze powietrze niż powinno.
Czasem np. na 21 stopniach leci normalne powietrze a po zwiększeniu o 0,5 stopnia zaczyna lecieć gorące.

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Problem z nawiewem

Post autor: stachu_l »

Od jakiego czasu? Od wystąpienia mrozów?
Moje obserwacje są takie, że algorytm pracy automatycznej nie jest jakiś bardzo skomplikowany i normalne stara się utrzymać temperaturę kabiny zgodnie z nastawą temperatury a objawia się to następująco:
- po odpaleniu zimnego silnika początkowo nawiew nie jest zbyt mocny a układ "czeka" na odpowiednią temperaturę płynu chłodzącego silnik/grzejącego nagrzewnicę
- jak ma już odpowiednią temperaturę a w kabinie jest dużo chłodniej niż nastawa to odpala granie na max - duża prędkość nawiewu i tylko gorące powietrze.
- jak temperatura zbliża się do zadanej to zmniejsza się temperatura nawiewu i prędkość pracy dmuchawy.
Tak się zachowuje moja klima bez przestawianie temperatury (mam ustawione 18C i go nie zmieniam)
Takie są moje obserwacje ale nie badałem jak różnica temperatur powoduje jakie reakcje. Pewno gdzieś w dokumentacji fabrycznej jest wykres tych zależności ale nie wiem czy jest to dostępne w RM (Repair Manual)
Jeżeli takie objawy pojawiły się ostatnio a wcześniej przy mroźnych dnia takich nie było to może któryś czujnik temperatury szwankuje - np ten od temperatury w kabinie.

macwilin
Posty: 3
Rejestracja: 03 lut 2019, 20:53
Auto: LC 120

Re: Problem z nawiewem

Post autor: macwilin »

Tak, od wystąpienia mrozów. Może być tak jak piszesz, że nawiew najpierw próbuje nagrzać samochód do zadanej temp. We wcześniejszych samochodach, mimo automatycznej klimatyzacji tak nie było. Po ustawieniu danej temp od razu leciała z nawiewu, a nie że od razu gorące powietrze. Zobaczę jak będzie po ociepleniu.

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Problem z nawiewem

Post autor: stachu_l »

Z RM wynika, że klima nie ma pomiaru temperatury nawiewów tylko wnętrza kabiny, zewnętrzną, wody/płynu chłodnicy, parownika (od klimy). Dodatkowo ma czujniki położenia klapek nawiewu oraz sterowanie silniczkami przestawiającymi te nawiewy (takie serwo), czujniki nasłonecznienia (kierowca i pasażer) i trochę sygnałów "bezpieczeństwa" - ciśnienia, blokady kompresora itp.
Zawsze mnie zastanawiało jak ten układ radzi sobie z niezależną nastawą temperatur kierowcy i pasażera (ja mam taką wersję - opcja dual). Wydaje się, że jakoś ustawia mieszanie powietrza zimnego i ciepłego (oddzielne klapki i serwa kierowca/pasażer) na podstawie tych parametrów ale raczej nie jest to dokładne bo nie ma pomiaru tej temperatury a czujnik w kabinie jest jeden.

ODPOWIEDZ