Kody DTC jak odczytywać OBD2

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
021CLT
Posty: 205
Rejestracja: 15 cze 2012, 21:34
Auto: Toyota LC120
Kontakt:

Kody DTC jak odczytywać OBD2

Post autor: 021CLT »

Witam
Czy ktoś ma doświadczenie w sposobie do odczytywania kodów DTC?
Z tego co wiem trzeba zewrzeć dwa piny w złączu do kompa, ale które?
Ktoś kiedyś opisywał przy okazji problemu z amortyzatorem i przerwanym przewodem, ale linki które dołączył już nic nie dają.
Dziękuję

zulafon
Posty: 34
Rejestracja: 02 mar 2014, 18:41

Re: Kody DTC jak odczytywać OBD2

Post autor: zulafon »

W sumie nie wiem czy o to pytasz, ale...

Kupiłem coś takiego: https://allegro.pl/interfejs-diagnostyc ... 13929.html
Applikacją "Car Scanner" na Androidzie udało mi się podłączyć do KDJ120 z 2005 (profil Toyota JDM CAN, nie Toyota ODB-II).

Odczytałem między innymi - i tu moje pytanie do znawców - kod błędu P01A7.
Czy ktoś wie co to P01A7?

Przeszukałem pół internetu, na razie znalazłem tylko P01A7: Alternative Fuel Rail Pressure Sensor Circuit Intermittent :)

Awatar użytkownika
021CLT
Posty: 205
Rejestracja: 15 cze 2012, 21:34
Auto: Toyota LC120
Kontakt:

Re: Kody DTC jak odczytywać OBD2

Post autor: 021CLT »

zulafon pisze:
Przeszukałem pół internetu, na razie znalazłem tylko P01A7: Alternative Fuel Rail Pressure Sensor Circuit Intermittent :)
Właśnie dlatego nie chcę tego badziewia, bo tylko komputery diagnostyczne dedykowane pod Toyotę w miarę ogarniają sprawę. Dalej pytam jak podejść do błysków DTC
:D

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Kody DTC jak odczytywać OBD2

Post autor: rolkos »

Nie wiem w jakim internecie szukałeś ;) ale po wpisaniu kodu odrazu wyskakuje strona z opisem błędu:
https://www.obdiicsu.com/p01a7.html

W skrócie: Alternative Fuel Rail Pressure Sensor Circuit Intermittent

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Kody DTC jak odczytywać OBD2

Post autor: stachu_l »

Kody DTC to taka namiastka kodów OBD2 - są opisane w RM (Repair Manual) i tam też jest podane jak je wywołać dla danego podzespołu i gdzie odczytać.
Jest to procedura na wypadek nie posiadania czytnika kodów - czyli tego OBD2.
Np dla zawieszenia wynika jest wyświetlany na lampce OFF (od regulacji wysokości)
Nie wiem gdzie inne są wyświetlane.
Dla zawieszenia (ale może też innych ECU - komputerów) wywołuje się to zwierając sygnał TC(13) z masą CG(4) na złączu diagnostycznym (tym gdzie normalnie podpinamy interface OBD2).
Kody są najczęściej tylko dwucyfrowe i trzeba liczyć ilość błyśnięć (dla zawieszenia lampki OFF).

Ja używam podobnego interface tylko z BT a nie Wifi a na telefonie mam ELMScan Toyota (wersja płatna).
Dla zawieszenia widziałem wszystkie potrzebne parametry i mogłem wykonywać testy - np włączyć kompresor czy otworzyć jakiś zawór.
Co do kodów to ELM nie zna wszystkich kodów - część wyświetla bez opisów ale w RM można taki kod odszukać łącznie z dokładniejszym opisem i nawet procedurą naprawy.
Samo RM jest dostępna na oficjalnej stronie (https://www.toyota-tech.eu/) ale dostęp jest płatny wg czasu - jedna godzina chyba 3 Euro. Jak się wie jaki fragment jest potrzebny to można sobie pościągać - po przejściu menu i dotarciu do stron z opisem można je zapisać bo to są pliki PDF. Problem jest taki, że każde zagadnienie to oddzielny plik więc niektóre są jednostronicowe a inne dłuższe. Do zawieszenia wyszło mi ponad 50 plików więc trzeba mieć dobre łącze i szybko klikać albo wykupić więcej godzin.

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Kody DTC jak odczytywać OBD2

Post autor: stachu_l »

Małe sprostowanie: kody DTC to są pełne kody oraz te krótkie, dwucyfrowe odczytane z LED'a. Generalnie krótkie kody to są dwie ostatnie cyfry pełnego kodu bo początek (P01) określa jakiego modułu dotyczy kod. Tak więc interface potrafi odczytać pełne kody a z LEDa tylko krótkie. Tak czy inaczej kodów trzeba gdzieś szukać i chyba najlepsza informacja jest w RM.

zulafon
Posty: 34
Rejestracja: 02 mar 2014, 18:41

Re: Kody DTC jak odczytywać OBD2

Post autor: zulafon »

@stachu_l: Dzięki za wskazówki!!!

@rolkos: To właśnie znalazłem, czyli prawie nic :)

ODPOWIEDZ