Olej silnikowy/olej przekładniowy Land Cruiser J12

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
grubaryba33
Posty: 29
Rejestracja: 24 kwie 2017, 09:20

Olej silnikowy/olej przekładniowy Land Cruiser J12

Post autor: grubaryba33 »

Cześć! Stwierdziłem, że przyda się taki wątek zbiorczy dotyczący olei zarówno silnikowych jaki i przekładniowy.

Zacznę od swojego przypadku. Land Cruiser mam od niedawna i trochę przy nim dłubię. Porobiłem kilka rzeczy, ale jeszcze przydałoby się wymienić olej. Co lejecie do swoich silników? Dodam tylko, że auta lubi śmigać w terenie, więc zależy mi na czymś "mocnym" i naprawdę wysoko jakościowym. Z góry dzięki

Awatar użytkownika
namlooc
Posty: 480
Rejestracja: 29 maja 2011, 12:59
Auto: rav4 3sfe, 4runner 3vze
Kontakt:

Re: Olej silnikowy/olej przekładniowy Land Cruiser J12

Post autor: namlooc »

"...naprawdę wysoko jakościowym."
Pytanie powinno brzmieć: "Czy znacie klasyfikację jakościowe olejów ?" ;)


1.) Jakość

Oleje silnikowe:
Na odwrocie każdej butelki oleju znajduje się informacja na temat klasyfikacji jakościowej oleju. Najwygodniej znać klasyfikację amerykańską o nazwie API.

Silniki benzynowe: SA, SB, SC, SD, SE, SF, SG, SH, SJ, SL, SM, SN
Silniki diesla: CA, CB, CC, CD, CD-II, CE, CF i CF-4, CG-4, CH-4, CI-4, CJ-4

Klasę oleju jaki masz wlać do silnika masz opisaną w instrukcji/manualu do auta.

Tu jest fajnie opisane:
http://adwa.eu/wp-content/uploads/2014/ ... wa-API.pdf

Oleje przekładnowe:
Także stosujemy API. Tym razem są standardy od GL-1 do GL-6
Tutaj fanie masz opisane:
http://www.eko-oil.pl/klasyfikacja-olej ... iowych,106

2.) Lepkość
Dla silnikowych i przekładniowych:

Druga ważną sprawą o którą nie ptasz to spraw klasyfikacja lepkościowej. Informację jaką lepkość oleju możesz zastosować znajduje się w instrukcji/manualu samochodu.

Klasyfikacja taka nazywa się SAE. Na podstawie tego standardu możesz rozszyfrować co oznacza np. 5W30.

Tu jest fajnie opisane:
http://adwa.eu/wp-content/uploads/2014/ ... 5%9Bci.pdf

Awatar użytkownika
namlooc
Posty: 480
Rejestracja: 29 maja 2011, 12:59
Auto: rav4 3sfe, 4runner 3vze
Kontakt:

Re: Olej silnikowy/olej przekładniowy Land Cruiser J12

Post autor: namlooc »

tralalalaaa

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: Olej silnikowy/olej przekładniowy Land Cruiser J12

Post autor: plum76 »

To se pogadali.
Oleje wymieniaj na te co masz w manualu. Nie muszą być made by Toyota ale tak jak napisał przedmówcą cyferki i literki muszą się zgadzać.
Jest też taka teoria że lepiej zmieniać częściej gorsze oleje niż rzadziej te najlepsze. Jak przegrzejesz silnik czy skrzynie to każdy olej się sfajczy. A trybiki się ucieszą jak świeży dostaną.
Przy mostach dokładnie sprawdzaj bo jak masz ls - cos tam to są specjalne oleje opisane zapewne w książce obsługi.

Awatar użytkownika
namlooc
Posty: 480
Rejestracja: 29 maja 2011, 12:59
Auto: rav4 3sfe, 4runner 3vze
Kontakt:

Re: Olej silnikowy/olej przekładniowy Land Cruiser J12

Post autor: namlooc »

No szkoda. .fajna dyskusja mogła z tego wyniknąć na temat kolorowych etykietek :p

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: Olej silnikowy/olej przekładniowy Land Cruiser J12

Post autor: plum76 »

No dyskusja może być. Bo rzeczywiście jakieś różnice są pomiędzy poszczególnymi producentami. Ale standard jest standardem i musi je spełniać.
Kolega dodatkowo pisał że zamierza agresywnie eksploatowane auto. Więc rozsądek tym bardziej wskazany. Przykład. Wolałem do mostów nowy tani olej. Formalnie na 100k km powinien starczyc. Pierwsze błoto i okazało się że uszczelniacz przepuścić wodę i olej do wymiany. Jakbym kupił najdroższy to bym się wkurzał a tak wlałem nowiutki tani i po sprawie.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
grubaryba33
Posty: 29
Rejestracja: 24 kwie 2017, 09:20

Re: Olej silnikowy/olej przekładniowy Land Cruiser J12

Post autor: grubaryba33 »

namlooc pisze:
"...naprawdę wysoko jakościowym."
Pytanie powinno brzmieć: "Czy znacie klasyfikację jakościowe olejów ?" ;)


1.) Jakość

Oleje silnikowe:
Na odwrocie każdej butelki oleju znajduje się informacja na temat klasyfikacji jakościowej oleju. Najwygodniej znać klasyfikację amerykańską o nazwie API.

Silniki benzynowe: SA, SB, SC, SD, SE, SF, SG, SH, SJ, SL, SM, SN
Silniki diesla: CA, CB, CC, CD, CD-II, CE, CF i CF-4, CG-4, CH-4, CI-4, CJ-4

Klasę oleju jaki masz wlać do silnika masz opisaną w instrukcji/manualu do auta.

Tu jest fajnie opisane:
http://adwa.eu/wp-content/uploads/2014/ ... wa-API.pdf

Oleje przekładnowe:
Także stosujemy API. Tym razem są standardy od GL-1 do GL-6
Tutaj fanie masz opisane:
http://www.eko-oil.pl/klasyfikacja-olej ... iowych,106

2.) Lepkość
Dla silnikowych i przekładniowych:

Druga ważną sprawą o którą nie ptasz to spraw klasyfikacja lepkościowej. Informację jaką lepkość oleju możesz zastosować znajduje się w instrukcji/manualu samochodu.

Klasyfikacja taka nazywa się SAE. Na podstawie tego standardu możesz rozszyfrować co oznacza np. 5W30.

Tu jest fajnie opisane:
http://adwa.eu/wp-content/uploads/2014/ ... 5%9Bci.pdf
Klasyfikacja jak najbardziej przydatna. Natomiast patrząc na marki i karty charakterystyki, to czym się sugerować przy wyborze?

Awatar użytkownika
grubaryba33
Posty: 29
Rejestracja: 24 kwie 2017, 09:20

Re: Olej silnikowy/olej przekładniowy Land Cruiser J12

Post autor: grubaryba33 »

plum76 pisze:To se pogadali.
Oleje wymieniaj na te co masz w manualu. Nie muszą być made by Toyota ale tak jak napisał przedmówcą cyferki i literki muszą się zgadzać.
Jest też taka teoria że lepiej zmieniać częściej gorsze oleje niż rzadziej te najlepsze. Jak przegrzejesz silnik czy skrzynie to każdy olej się sfajczy. A trybiki się ucieszą jak świeży dostaną.
Przy mostach dokładnie sprawdzaj bo jak masz ls - cos tam to są specjalne oleje opisane zapewne w książce obsługi.
Tylko na ile słuszna jest ta teoria? Kupować gorszą jakość i częściej zmieniać? To nie wyjdzie drożej...? Wymiana co 15tys a co 5 to różnica, 3:1

Awatar użytkownika
grubaryba33
Posty: 29
Rejestracja: 24 kwie 2017, 09:20

Re: Olej silnikowy/olej przekładniowy Land Cruiser J12

Post autor: grubaryba33 »

plum76 pisze:No dyskusja może być. Bo rzeczywiście jakieś różnice są pomiędzy poszczególnymi producentami. Ale standard jest standardem i musi je spełniać.
Kolega dodatkowo pisał że zamierza agresywnie eksploatowane auto. Więc rozsądek tym bardziej wskazany. Przykład. Wolałem do mostów nowy tani olej. Formalnie na 100k km powinien starczyc. Pierwsze błoto i okazało się że uszczelniacz przepuścić wodę i olej do wymiany. Jakbym kupił najdroższy to bym się wkurzał a tak wlałem nowiutki tani i po sprawie.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
To, że nagle syf się tam dostał, bo uszczelniacz przepuścił wodę to przypadek... i patrząc w ten sposób, że coś może się stać, to ludzie zatrzymaliby się przy wszytskim co najprostrze, "bo się zepsuje/wybrudzi itd". I nie mówię tego złośliwe,

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Olej silnikowy/olej przekładniowy Land Cruiser J12

Post autor: rolkos »

Leję wg normy producenta. Czyli most tył 80W90 API GL-4 lub 5. Jeśli masz most z LSD użyj oleju zawierające dodatek dla LSD. Lałem Valvoline a ostatnio Elf. Producentów wybrałem wg dostępności w sklepie motoryzacyjnym.

Paweł

Awatar użytkownika
grubaryba33
Posty: 29
Rejestracja: 24 kwie 2017, 09:20

Re: Olej silnikowy/olej przekładniowy Land Cruiser J12

Post autor: grubaryba33 »

rolkos pisze:Leję wg normy producenta. Czyli most tył 80W90 API GL-4 lub 5. Jeśli masz most z LSD użyj oleju zawierające dodatek dla LSD. Lałem Valvoline a ostatnio Elf. Producentów wybrałem wg dostępności w sklepie motoryzacyjnym.

Paweł
I jak bardzo jesteś zadowolony od 1 do 10? Nie masz żadnych problemów. Rozmawiałem wczoraj z kumplem, który ma praktycznie to samo auto, to on leje ten olej http://bit.ly/2uORHPr , zostało mu trochę i myślałem, żeby odkupić

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Olej silnikowy/olej przekładniowy Land Cruiser J12

Post autor: rolkos »

Generalnie jestem zadowolony na 10 :). Mam wrażenie że lepszy taki Elf, czy Valvolinie zmieniany 2x częściej niż jakieś cudo 2x droższe zmieniane o połowę rzadziej. Czasem może się też zdarzyć tak jak napisał Plum. Uszczelniacz przepuszcza i nawet nie wiesz że masz wodę w moście, częściej zmieniasz szybciej się o tym dowiesz.
Oczywiście wszystko w granicach rozsądku, staram się wybierać marki raczej znane.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3393
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Olej silnikowy/olej przekładniowy Land Cruiser J12

Post autor: luk4s7 »

Jest jeszcze kwestia podrabianych olejów.
Nie będę się zagłębiał bo temat na forum już niejednokrotnie gościł. Kupowanie na Allegro za połowę ceny sklepowej może być ryzykowne.
Mam wrażenie że w miarę pewny może być człowiek jak kupuje bezpośrednio od polskiego dystrybutora.

Osobiście leję w Toyocie olej Toyoty. Przynajmniej pewne źródło i jakość jaką zaleca producent.

Co do 2x częściej to się w pełni zgadzam. A sprawdzić czy nie ma majonezu po każdym grubszym wyjeździe gdzie było błocone i brodzone.

Zastanawiam się czy wyciągnięcie odpowietrzeń mostów gdzieś wyżej zredukowałoby znacząco zasysanie wody i tym samym konieczność częstej wymiany oleju.

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Olej silnikowy/olej przekładniowy Land Cruiser J12

Post autor: rolkos »

Markowy olej z Intercars to koszt około 20 - 30 zł więc nie widzę powodu żeby kupować jakieś wynalazki. Czyli wymiana oleju w tylnym moście zamyka się w kwocie do 100zł (z podkładkami nowymi ;) ).

Awatar użytkownika
hetman
Posty: 366
Rejestracja: 21 lis 2015, 21:05
Auto: LJ78 - ?uczek
Kontakt:

Re: Olej silnikowy/olej przekładniowy Land Cruiser J12

Post autor: hetman »

Z innej beczki do mostów zalecają 80w90 do skrzyni 75w90 (przynajmniej w j7). Często do mostów inni producenci rekomenduja też 75w90.

Ma ktoś praktyczne doświadczenia z używania 75w90 zamiast 80w?

ODPOWIEDZ