j12 dziwny dzwięk

Moderator: luk4s7

lawa
Posty: 3
Rejestracja: 21 paź 2016, 16:13

j12 dziwny dzwięk

Post autor: lawa »

witam,
Niedawno nabyłem 120 2008 rok 130 000km 1kd 173km, auto kupione w Polsce od 1 właściciela, regularnie serwisowane.Samochód jeździ bardzo dobrze, nie ma z nim żadnych problemów, jedynie jest dziwny dzwięk jakby piszczenia w najbardziej słyszalny w zakresie 1500-2500 rpm.
Na początku byłem przekonany że to turbosprężarka, mimo że stara nie miała luzów ani uszkodzeń kupiłem nową w Toyocie, niestety nie zmieniło to nic.Z pozostałych rzeczy które zrobiłem to:
-sprawdziłem szczelność układu doładowania i zasysania powietrza
-sprawdziłem układ wydechowy i katalizator
-wyczyscilem egr
-sprawdziłem wszystkie rolki oraz osprzęt dookoła paska wielorowkowego
-wymienione oleje w moscie przednim, tylnym oraz w reduktorze

Hałas najbardziej slychac przy małych predkościach pojawia sie juz przy ruszaniu jak silnik osiagnie ok 1500rpm, mam wrażenie że powyżej 80 jest ciszej, ale to może kwestia ogólnie wiekszego halasu w aucie.
I co najważniejsze ten hałas nie występuje po nocy jak auto jest zimne, pojawia sie dopiero po przejechaniu ok 1km.
Chce jeszcze zdjąć przedni wał i przejechać sie na tylnym napędzie.
Na postoju cisza.
Może miał ktoś podobny przypadek, albo jakiś pomysł?Będę wdzieczny za pomoc.

Luksky
Posty: 93
Rejestracja: 20 sty 2016, 07:31
Auto: J95, 3.0 D4D KDJ FTV
Kontakt:

Re: j12 dziwny dzwięk

Post autor: Luksky »

U mnie w J95 podejrzewałem skrzynię biegów a okazało się że jedna z trzech rolek wspomagających hałasowała. Ciężko w tych autach dojść po słuchu.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: j12 dziwny dzwięk

Post autor: kylon »

A zdejmij pasek i zobacz czy dalej jest ten dźwięk. Tam jest taki chory napinacz z rolką. Może on wydaje ten dźwięk.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: j12 dziwny dzwięk

Post autor: kylon »


lawa
Posty: 3
Rejestracja: 21 paź 2016, 16:13

Re: j12 dziwny dzwięk

Post autor: lawa »

Pasek byl zdjety, dzwiek podczas jazdy sie nie zmienił.
Jezdzilem z katalizatorem i bez, z tlumikiem i bez zero zmian.
Zrobiłem rure zamiast intercoolera zero zmian.
Jeździłem bez tylnego wału na spiętym centralnym i też to samo.

jest to podobny dzwięk do tego:

https://www.youtube.com/watch?v=wQmGi9WAfqg

u mnie występuje tylko przy przyśpieszaniu na luzie, albo przy hamowaniu nie ma.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: j12 dziwny dzwięk

Post autor: kylon »

To łożysko jakieś. A jak samochód wisi na podnośniku i udaje że jedzie to jest ten dźwięk? Słuchaweczki kekarskie i nasłuch jak w łodzi podwodnej ;-). Mam nadzieję, że we wtorek będę u Was.

GregMar
Posty: 52
Rejestracja: 18 wrz 2022, 17:45

Re: j12 dziwny dzwięk

Post autor: GregMar »

Witam też mam ten dźwięk pojawia się przy wolnej jeździe czasem przy przyspieszaniu, czasem po puszczeniu pedału gazu... Oddałem auto do mechanika ale odkrywczo powiedział że nie może dojść co to bo nie może jednocześnie jechać i zaglądać pod maskę... I zimą jak dojść co to jest? Jeśli ktoś coś odkrył to proszę o informację.

GregMar
Posty: 52
Rejestracja: 18 wrz 2022, 17:45

Re: j12 dziwny dzwięk

Post autor: GregMar »

Byłem u mechanika i ten opisał ten dźwięk jako "pulley noise" i twierdzi że to nic groźnego ale raczej irytujący... :/ I mówi że to wina jakiegoś łożyska w którymś z 6 kół w silniku... No i nic nie zrobił próbuje gdzies jeszcze poszukać jakiegoś mechanika który chociaż spróbuję znaleźć przyczynę.

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: j12 dziwny dzwięk

Post autor: sebastian44 »

A ja bym proponował wymienić łożyska w rolkach od paska. One kosztują średnio 12 zł za sztukę. Warto

GregMar
Posty: 52
Rejestracja: 18 wrz 2022, 17:45

Re: j12 dziwny dzwięk

Post autor: GregMar »

Mały update, znalazłem mechanika który pogrzebał i znalazł przyczynę tego dźwięku - to uszczelka w układzie wydechowym. Po wymianie problem ustal.

ODPOWIEDZ