Masa z przyczepą

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Cruiser
Posty: 959
Rejestracja: 29 maja 2010, 23:31
Auto: one fifty, Hilux DC 2.5
Kontakt:

Re: Masa z przyczepą

Post autor: Cruiser »

stachu_l pisze:Co ciekawe kiedyś się doczytałem, że Węgrzy kasują większa winietę dla auta powyżej 7 osób - LC120 8 osób jest kasowany jak bus 9-cio osobowy.
Niektóre winiety rozprowadza PZMOT na swojej stronie i ma też informacje o opłatach w różnych krajach. Pomocne mogą być też strony karawaningu albo żeglarzy ciągnących łodzie. Ostateczna odpowiedź w konsulacie/ambasadzie danego kraju.
Tak jest. Jak wysyłam 9 osobowego busa na Węgry, to muszę wykupić winietę na auto powyżej 7 osób.
Ale to jeszcze nie wszystko. Auto z DMC 3,5 tony - Fiat Ducato z otwartą skrzynią. Maks 3 osoby w kabinie. Wczoraj dostałem mandat za jazdę w czerwcu ze złą winietą. Oprócz kwalifikacji DMC 3,5 tony i mniej niż 7 osób istnieje jeszcze różnica, czy to jest osobowy, czy ciężarowy. Taki głupi niuans za 400 PLN. Każdy .... na swój strój.

ar2r
Posty: 63
Rejestracja: 16 paź 2014, 05:18

Re: Masa z przyczepą

Post autor: ar2r »

jezus pisze:3500 kg pojazd plus 750 kg lekka przyczepka daje 4250 i ciągle kategoria b. Tak oczywiście że tak i to na wszystkich drogach. Przejazd zestawu po płatnych odcinkach dróg 3500kg plus 750kg nadal nie wymusza prawka kat. E ale już wymusza zapłatę Viatolu na drogach nim objętych. Oto cała tajemnica wiary . :-)
Paradoksalnie moim VW LT plus lekka dwuosiowa 3,25m przyczepka lekka do 750kg ma łączne dmc 3450 kg i śmigam po obwodnicach czy innych autostradach ( w Polsce) bez opłat i na kat B ( C też jest ale to nie o tym temat). Moją 80-ką plus ta sama przyczepa już te obwodowe czy inne główne drogi musze omijać bo wspólne dmc jest powyżej 3500kg a kupować okazjonalnie boxa viatola nie zamierzam.
3500 kg wymusza 3499 nie wymusza kat c

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Masa z przyczepą

Post autor: stachu_l »

Jeżeli już to granica jest między 3500 a 3501. Do 3.5t znaczy, że 3500 też obejmuje. Inaczej były by napisane poniżej 3.5t (matematyka, przedział zamknięty albo otwarty).
Co to tego gdzie potrzebne C to pytanie czy te 3500 to DMC "holownika" czy zestawu?
Obawiam się, że takie rozgraniczenie to zbytnie uproszczenie.
Kategoria B:
Pojazd DMC do 3.5t
Taki pojazd + Przyczepa lekka DMC 750kg (łącznie max 4250kg)
B + 96 (chyba taki numer ma ta rubryka PJ):
Pojazd do 3.5t + przyczepa nie koniecznie lekka łącznie DMC 4250kg
B + E :
Pojazd DMC 3.5t + przyczepa taka jak pozwala homologacja i przepis o masie przyczepy (teoretycznie nawet 7t przy odpowiednim pojeździe np 4x4 z wpisem przyczepy 3.5t ale przyczepa musi mieć hamulec sterowany z kabiny kierowcy np pneumatyczny czy elektryczny nie najazdowy)

Inna sprawa to opłaty drogowe
Wszystkie zestawy z DMC > 3.5t -> ViaToll - czyli można legalnie jechać zestawem na B i mieć obowiązek płacenia ViaToll'a

sienek
Posty: 54
Rejestracja: 12 cze 2019, 17:56
Auto: KDJ120
Kontakt:

Re: Masa z przyczepą

Post autor: sienek »

http://oskduet.pl/nauka-jazdy/prawo-jazdy-przyczepa
Ta przydatna strona zamyka temat :)

ODPOWIEDZ