Zbiornik wody i Webasto

Moderator: luk4s7

Marek1972
Posty: 13
Rejestracja: 01 wrz 2017, 21:23
Auto: KDJ120
Kontakt:

Zbiornik wody i Webasto

Post autor: Marek1972 »

Witam wszystkich,
Chce zamontowac zbiornik wody w miejscu gdzie niektore j120 maja kolo zapasowe czyli pod podloga bagaznika. Mam kolo zapasowe na klapie wiec pod podloga jest sporo miejsca. Do tego Webasto do grzania wody na postoju.
Czy ktoś moglby mi doradzic jak to zrobic. Czy ktos to robił i wie jaki duzy zbiornik na wode da sie tam zainstalowac? Jak ugryzc temat webasto?

Pozdrawiam
Marek

ar2r
Posty: 63
Rejestracja: 16 paź 2014, 05:18

Re: Zbiornik wody i Webasto

Post autor: ar2r »

Marek1972 pisze:Witam wszystkich,
Chce zamontowac zbiornik wody w miejscu gdzie niektore j120 maja kolo zapasowe czyli pod podloga bagaznika. Mam kolo zapasowe na klapie wiec pod podloga jest sporo miejsca. Do tego Webasto do grzania wody na postoju.
Czy ktoś moglby mi doradzic jak to zrobic. Czy ktos to robił i wie jaki duzy zbiornik na wode da sie tam zainstalowac? Jak ugryzc temat webasto?

Pozdrawiam
Marek
webasto mokre takie jak jest montowane w uklad chlodzenia. nie wiem tylko czy cena nie bedzie skorka za wyprawke


Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

AbuAliHussain
Posty: 84
Rejestracja: 04 paź 2016, 00:31
Auto: J120
Kontakt:

Re: Zbiornik wody i Webasto

Post autor: AbuAliHussain »

No wiesz, w to miejsce wchodzi dodatkowy zbiornik paliwa który ma chyba 80 litrów.
Wyspawanie czegoś takiego do wody, nie powinno być drogie.
TermoTop C to jakieś 1200-1500 zł.
Jak byś sam wszystko podlączał to podejrzewam, że w 2500-3500 możesz się zmieścić.
Tylko po co ci tyle wody?
Każdy normalny człowiek, by tam drugi zbiornik paliwa zainstalował.

Jak pójdziesz do serwisu z instalowaniem to dorzuć do tej kwoty jakieś 2000 zł za robocizne.
Jeśli to ma być woda to na twoim miejscu sam bym się pokusił o wyspawanie zbiornika.
Migomat się przydaje czasem w domu. Ja sobie sprawiłem, jak popatrzyłem na ceny bagażników dachowych...

I pamiętaj, że zimą ci ta woda zamarznie.

Marek1972
Posty: 13
Rejestracja: 01 wrz 2017, 21:23
Auto: KDJ120
Kontakt:

Re: Zbiornik wody i Webasto

Post autor: Marek1972 »

Webasto uzywane i jesli wierzyc sprzedawcy sprawne, to koszt 600zl w gore. Kwestia czy kazde zmiesci sie do tlc120? Instalacja-hmm-chyba samotnie w garazu i bez wsparcia czy rysunkow tego nie ugryze. Pozostaje warsztat 4x4. Webasto wydaje mi sie lepszym rozwiazaniem niz grzalki w zbiorniku. Woda na postojach stygnie szybko a podgrzanie grzalkami zajmie duzo czasu.

To prawda, pod podloga bagaznika jest swietne miejsce na dodatkowy zbiornik paliwa i te nie zamarza. Planuje wyjscie wody-czyli sluchawke prysznica zrobic w zabudowie wiec gdzie umiescic zbiornik wody zeby to mialo rece i nogi?
Przeszukuje internet ale jakos nie moge natrafic na rozsadne rozwiazanie.

Awatar użytkownika
zachary
Posty: 214
Rejestracja: 24 mar 2009, 07:45
Auto: J15/Lalka/, U1234, Wolf GD300, 469B, Rolka'18, E250
Kontakt:

Re: Zbiornik wody i Webasto

Post autor: zachary »


Marek1972
Posty: 13
Rejestracja: 01 wrz 2017, 21:23
Auto: KDJ120
Kontakt:

Re: Zbiornik wody i Webasto

Post autor: Marek1972 »

Dziekuje za link...
Wyglada to ciekawie z tym, ze zbiornik stalowy pokryty aluminium i tylko 21 ltr pojemnosci. Raz,ze woda przechowywana w aluminiowym zbiorniku smierdzi aluminium (slyszalem takie opinie), a dwa-pojemnosc nie jest imponujaca. W sumie chyba nie warto.
Znalazlem goscia z okolic Wieliczki (auto-meble.com.pl), ktory robi zabudowy itd, wspomnial mi o zbiorniku PCV z grzalkami i sluchawka prysznica wyprowadzona z zabudowy. Musze dokladniej podpytac go o szczegoly i cene.
Robil tam ktos u niego instalacje?

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2143
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Zbiornik wody i Webasto

Post autor: sebastian44 »

Ja zamierzam zrobić dokładnie odwrotnie. Koło pod spód samochodu ponieważ rzadko jest potrzebne wiec dostęp do niego niekoniecznie musi być od ręki. Za to na klapę zbiornik na wodę zamiast koła, taki który możemy odczepić i pojsc na przykład nabrać wody do strumienia. Bardzo praktyczne rozwiązanie, zawsze można ręce umyć, zęby itd. Bez żadnych instalacji, pompek itd. A po wyjezdzie zdejmujemy zbiornik i woda w nim nie gnije ani nie zamarza ;)

Dodatkowym atutem jest że zmniejszamy masę którą klapa dźwiga (w przypadku zbiornika 20 L) i obniżamy środek ciężkości.

endurance
Klubowicz
Posty: 1442
Rejestracja: 26 gru 2007, 17:59
Auto: Hilux - owocow?z
Kontakt:

Re: Zbiornik wody i Webasto

Post autor: endurance »

Panowie,

zerknijcie jeszcze na produkty https://www.elgena.de/collections/boiler

lubiący ciepłą wodę
wojciech endurance
www.polkasteam.pl

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2143
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Zbiornik wody i Webasto

Post autor: sebastian44 »

Ja wodę na prysznic grzeję w czajniku na kuchence i potem wlewam do prysznica z decatlonu. Sam prysznic można wziąć w kabinie z decatlonu, nie trzeba sterczeć przy samochodzie kiedy wszyscy się tam kręcą, robią obiad itd, bierzesz wodę i idziesz sie umyć w spokoju kawałek dalej.

Pomysł robienia kosmicznych instalacji których użyje sie kilka razy w roku jest moim zdaniem przesadą. W dodatku przez resztę roku trzeba wozić to wszystko, konserwować a w zimie woda może zamarznąć.

Polecam prostotę ;)

Sebastian

Awatar użytkownika
hetman
Posty: 366
Rejestracja: 21 lis 2015, 21:05
Auto: LJ78 - ?uczek
Kontakt:

Re: Zbiornik wody i Webasto

Post autor: hetman »

Wymiennik ciepła płytkowy wpięty w obieg chłodzenia grzeje wodę bardzo sprawnie. Instalacja dość prosta, podpinasz rurki z pompką i grzejesz wodę np do wiaderka przelewowo. Po co grzać 80 litrów wody jak np akurat użyjesz 20l?

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2143
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Zbiornik wody i Webasto

Post autor: sebastian44 »

Hmm, okej ale do tego trzeba mieć ciepły silnik. Mnie osobiście by wkurzało na obozowisku że zamiast cieszyć się ciszą i świeżym powietrzem musze słuchać warkotu śmierdzącego diesla bo ktoś akurat sobie grzeje wode na kąpiel.

everybike
Posty: 183
Rejestracja: 28 paź 2015, 17:13
Auto: UZJ 100
Kontakt:

Re: Zbiornik wody i Webasto

Post autor: everybike »

Latem i na południu od Polski mini prysznic , który w dzień wozisz na dachu lub masce i po 2-3 godz. masz ciepłą wodę . Koszt - 16,90pln 20l na allegro , w supermarkecie z 3dychy.
Na zimę i północ od nas wzmocnienie alternatora i turystyczny przepływowy prysznic z grzałką.
Jak zaoszczędzone pieniądze przeznaczysz na paliwo to do Albanii dojedziesz spokojnie :)
ps. weź pod uwagę ,że ten zbiornik trzeba łatwo wodą napełniać , schowany pod podłogą będzie trudno.... no chyba ,że wkleisz po klamki :)

Marek1972
Posty: 13
Rejestracja: 01 wrz 2017, 21:23
Auto: KDJ120
Kontakt:

Re: Zbiornik wody i Webasto

Post autor: Marek1972 »

Wlew robi się np obok wlewu paliwa. Otwor-rura-zbirnik. Woda nie musi zamarzać zima, wszak te można na okres zimowy spuścić. Konserwacja zbiornika z nierdzewki nie jest kłopotliwa, wystarczy wyciąć od spodu zbiornika otwór inspekcyjny o średnicy około 20 cm. Otwierasz, czyścisz i uszczelka-zamykasz.
Zbiorniki typu solarne z decaktlonu za 30 dyszki, na dodatek na dachu-przerabalem to, dla mnie to mordęga. Odchodzę od tego.
Gotowanie wody w czajniku tez jest fajne ale widziałem nie jedno małżeństwo gdzie jeden drugiego wygania-Jest cisza, spokój, ładna pogoda i czytasz sobie książkę bo tak lubisz i nagle -"no idź się juz kąp bo wodę zagotowałem i nie bede gotował drugi raz". No nie jest to mile.

Nie jestem w stu procentach przekonany ale chyba pójdę w stronę dodatkowego zbiornika i używkę Webasto. Jakiś czas temu natknąłem się w sieci na zbiornik dzielony-pól woda/pól paliwo. Teraz nie mogę tego odszukać.
Jak znajdę to wrzucę info.

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2143
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Zbiornik wody i Webasto

Post autor: sebastian44 »

Okej, każdy zrobi jak uważa ;) tylko jeszcze gwoli ścisłości, ja używam takiego prysznica https://www.decathlon.pl/prysznic-przen ... loEALw_wcB
I jest świetny, tzn nie trzeba żadnej pompki elektrycznej, pompuje sie go ręką stawia na ziemi i jest normalnie ciśnienie wody. Nie ma żadnego wieszania na drzewie żeby woda skapywała jak krew z nosa.
Tak jak pisałem wyżej, wszelkie grzania wody od silnika/alternatora to pomyłka bo najpierw trzeba rozgrzać silnik. Oczywiscie możemy grzac wode podczas jazdy itd ale rano znowu bedzie zimna.

Marek1972
Posty: 13
Rejestracja: 01 wrz 2017, 21:23
Auto: KDJ120
Kontakt:

Re: Zbiornik wody i Webasto

Post autor: Marek1972 »

Oczywiscie zgadzam sie z powyzszymi opiniami. Kazdy robi tak jak uwaza, ze mu wygodnie i szacun dla tych, ktorzy znaja sie na rzeczy. Ja dopiero zaczynam z tym wszystkim przygode, zasiegam opini i doceniam wszelka pomoc.

Co do grzania wody z obiegu chlodzenia silnika-dosc wygodne rozwiazanie (pomijam start silnika na postoju by nagrzac wode) ale jestesmy wpieci w obieg chlodzenia silnika i jesli peknie nam jakikolwiek gumowy przeowd to stoimy-ani wody do mycia ani chlodzenia silnika. Moze sie zdazyc.

Webasto-dosc klopotliwa instalacja

Elektrycznie grzaleczka-dwa zbiorniki wody (grzany 10L zbiornik i drugi 40L na recylkulacje), mala pompka wew zbiorniczka, grzaleczka, wszystko podpiete do instalacji elektrycznej i grzanie podczas jazdy. W razie potrzeby zawsze mozna sobie zagotowac wode na kuchence turystycznej, wlac do zbiornika przez wlew i wio. Nie wiem czy to dobre, wygodne i rozsadne ale tak to sobie obmyslilem. Koszt okolo 4tys. Uzbieram sobie chyba jakos tyle monety :-).

ODPOWIEDZ