Czy warto inwestować w łańcuchy

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Marek
Posty: 6
Rejestracja: 01 lis 2008, 11:43
Kontakt:

Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: Marek »

Witam wszystkich klubowiczów ponownie.
Jak mało doświadczony w używaniu LC mam pytanie czy warto inwestować w łańcuchy śniegowe. W tym roku w styczniu jadę w Alpy i wprawdzie mam dobre zimowe gumy ale mało doświadczenia w jeździe autem z napędem 4 x4. Po pierwsze jeśli kupować to jakie /?/, po drugie na którą oś, bo chyba dwa łańcuchy na jedną z osi wystarczą.
Poza tym może ktoś z Was wie coś o przepisach w Alpach /Austria, Szwajcaria, Włochy/ czy znaki mówiące o obowiązku stosowania łańcuchów dotyczą także aut z napędem 4 x 4 /?/, czy Policja to sprawdza /?/.
Z góry dziękuję za odpowiedzi i życzę jak najmniej wtop.

Awatar użytkownika
wojtekd
Klubowicz
Posty: 210
Rejestracja: 08 kwie 2007, 21:45
Auto: HDJ80, KDJ120 i HDRunner
Kontakt:

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: wojtekd »

Tak, w Alpach na wielu górskich drogach jest obowiązek posiadania (i zakładania) łańcuchów. Spotkałem się z przypadkami, że przed wjazdem na przełęcz stała policja i zawracała wszystkich bez łańcuchów, a Ci co mieli, musieli zakładać.

Auto 4x4 nie ma tu nic do rzeczy.

Na pewno łańcuchy to fajna rzecz. Niestety droga, zwłaszcza do większych kół. Na zwykłe drogi to wystarczy Ci jedna para, ale do zabawy w zimowym terenie dwa komplety jak znalazł.

Służby wojskowe i policyjne w Karpatach używają takich specjalnych łańcuchów, którymi można jeździć po czarnym asfalcie. Nie niszcząc przy tym nawierzchni drogi.

Pewag jest tu chyba No.1 , ale dawno się łańcuchami nie interesowałem.

czobi
Klubowicz
Posty: 4096
Rejestracja: 05 kwie 2007, 10:19
Auto: classic hill
Kontakt:

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: czobi »

wojtekd pisze:Tak, w Alpach na wielu górskich drogach jest obowiązek posiadania (i zakładania) łańcuchów.
racje ma!
z austryjacka policja nie ponegocjujesz

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: konus »

jasne :mrgreen:
Języki trzeba znać :mrgreen:

Ogólnie faktycznie w alpach są odcinki gdzie bez łańcuchów jest zakaz, jednak aut 4x4 rzadko się czepiają, mnie nigdy. Natomiast w sypkim śniegu łańcuchy to bardzo fajna sprawa, żre to niesamowicie śnieg i czujesz się dużo bardziej komfortowo. ( prowadzenie, hamowanie)
Także również polecam.

Awatar użytkownika
Marek
Posty: 6
Rejestracja: 01 lis 2008, 11:43
Kontakt:

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: Marek »

Jesteście wielcy !
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, ale proszę o uzupełnienie jeśli możecie.
Jeśli na jedną oś łańcuchy czy też inny system - to chyba na przednią oś ?
Ponownie pozdrawiam i życzę szerokości i przyczepności.

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: konus »

Zawsze na oś kierowaną, jeśli masz napęd na tył to wtedy zgodnie ze sztuką na obie osie.

Awatar użytkownika
Marek
Posty: 6
Rejestracja: 01 lis 2008, 11:43
Kontakt:

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: Marek »

Jeszcze raz dzięki za szybkość reakcji i potwierdzenie.
Napęd mam stały 4 x 4, bo to LC z 2006 siedmiomiejscowy czyli jak część opisuje J 121.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Ziemniak
Posty: 53
Rejestracja: 28 cze 2008, 15:41

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: Ziemniak »

W Nissanie Terrano zakladalem lancuchy na obie osie chociaz w instrukcji bylo napisane jak wol - ze mozna zakladac na tylko na tyl - sam tyl czasami nie dawal rady. Do LC kupilem rowniez 2 komplety ale jeszcze nie bylo takich warunkow aby z nich skozystac - chociaz ostatnio bylo juz goraco... wraz z kolega (jechal hilem) przestawilismy troszke plot i trzeba bylo z uslug wyciagarek skorzystac :mrgreen: . Z lancuchami nie bylo by takich klopotow ale lenistwo... czasmi bierze gore nad rozumem. :oops:
W LC moze byc problem z zalozeniem lancuchow na przod, bo jest tam bardzo malo miejsca. W serwisie probowalismy na podnosniku zalozyc lancuchy na przod i byl zonk (przy oponach 265/70), z tylu tez bylo kiepsko, bo lancuchy chaczyly o amory(OME) - zalozylem 3 cm dystanse i jest ok.

Sławek
Posty: 204
Rejestracja: 12 cze 2009, 16:36
Auto: land 120 2006
Kontakt:

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: Sławek »

konus pisze:Zawsze na oś kierowaną, jeśli masz napęd na tył to wtedy zgodnie ze sztuką na obie osie.
No nie wiem czy do zwyklego uzytkowania bez wariactw potrzeba do LC zakładać na tyl ja bym raczej załozył na przód i tyle

pablo200
Posty: 495
Rejestracja: 27 kwie 2009, 19:22
Auto: B6 4M
KZJ 95
Kontakt:

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: pablo200 »

Polecam te:
http://www.panek.wroc.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;

Cena nie zabija, a w przeciwieństwie do inszych wydumek, nie pękają...

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2509
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: kpeugeot »

z łańcuchami to jest tak

chcesz dużej dzielności terenowej - załóż na obie osie

chcesz tylko się lekko wspomóc załóż na tył i zepnij 4x4 - w Rumuni w ciężkim śniegu gdy jedna para łańcuchów się porwała zakładałem łańcuchy tylko na przód, niestety efekt był taki że tył się ślizgał a przód zapadał pod śnieg auto nie chciało jechać, gdy by były na tyle na pewno by to pomogło przód by szedł górą a tył lekko się kopał

łańcuchy warto zawsze mieś w razie mocnego zakopania się gdzieś w drodze - często napęd 4x4 może nie wystarczyć

Sławek
Posty: 204
Rejestracja: 12 cze 2009, 16:36
Auto: land 120 2006
Kontakt:

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: Sławek »

No dobra ale jak do jazdy po drodze bez kopania to chyba lepiej na przód w LC120 i tak pociągnie (stały napęd) a dodatkowo będziesz mógł sterować autkiem. Z tym tyłem to faktycznie chyba na kopny śnieg . Tak pytam bo jadę w góry i właśnie szukam jakiś rozsądniych (w cenie) łancuchów macie jakieś doświadczenia ten PEWAG to dla mnie przesada z ceną?

Awatar użytkownika
MariuszS
Klubowicz
Posty: 1493
Rejestracja: 27 lip 2007, 10:56
Auto: LJ-79 na do?ywocie
Kontakt:

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: MariuszS »

Sławek pisze:No dobra ale jak do jazdy po drodze bez kopania to chyba lepiej na przód w LC120 i tak pociągnie (stały napęd) a dodatkowo będziesz mógł sterować autkiem. Z tym tyłem to faktycznie chyba na kopny śnieg . Tak pytam bo jadę w góry i właśnie szukam jakiś rozsądniych (w cenie) łancuchów macie jakieś doświadczenia ten PEWAG to dla mnie przesada z ceną?
Jazda w górach rządzi się trochę innymi prawami. Jeśli masz tylko 1 parę, to do wyjazdu pod górę zwykle lepiej założyć na tył, natomiast do zjazdu w dół przełożyć koniecznie na przód:
IMG_5264#small.jpg
Chyba, że chodzi o "góry" w rozumieniu wyjazdu na narty w Alpy, aby dało się podjechać na parking, albo żeby "kasztany" się nie czepiały. ;-) Wtedy wystarczy dowolny badziew, byle nie taki z hipermaketu za 80 zł, bo się urywa po przejechaniu 20 m :mrgreen:

Pewag jest absolutnie pewny i wygodny, ale jeśli chcesz taniej, to coś z krajowego, solidnego rzemiosła, np.:
Panek Wrocław - ja kupiłem 2 pary, i po kilku użyciach jestem wystarczająco zadowolony (są solidne, choć zakładanie wymaga pewnego treningu)
Góral-Met - są jeszcze tańsze, ale ich nie testowałem.

Awatar użytkownika
MariuszS
Klubowicz
Posty: 1493
Rejestracja: 27 lip 2007, 10:56
Auto: LJ-79 na do?ywocie
Kontakt:

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: MariuszS »

A, no i brakuje opcji "edit" aby uzupełnić: ;-)

- na tytułowe pytanie "Czy warto..." odpowiadam: bardzo warto, jeśli tylko zamierzasz opuszczać drogi publiczne. Cztery łańcuchy to potęga, i w praktyce (przynajmniej w moim rejonie i trybie użytkowania) są ważniejsze od wyciągarki.

Sławek
Posty: 204
Rejestracja: 12 cze 2009, 16:36
Auto: land 120 2006
Kontakt:

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: Sławek »

A na zdjęciu to chyba panek

ODPOWIEDZ