Jakie zawieszenie wybrać?

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: rolkos »

Jedno co mogę doradzić to jeśli nie dajesz jakichś wielkich kół nie rób liftu. Dobierz też odpowiednio obciążenie, np.+150kg to chodzi o stałe +150. Takie sprężyny w nieobciążonym samochodzie są bardzo niekomfortowe i pasażerowie z tyłu narzekają. Po załadowaniu jest super.

Paweł

Awatar użytkownika
krystusg
Posty: 246
Rejestracja: 04 cze 2017, 21:11

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: krystusg »

Najlepiej to bym w ogóle nie zmieniał lecz mam trzy amortyzatory przerdzewiałe do wymiany oraz wydaje się, że kompresor jest zepsuty. Doradź jak możesz Panie kolego na co zmienić? Liftu nie potrzebuję ani zmian opon na większe też. Potrzebuję sprawnego zawieszenie i komfortowego. Nie tylko po załadowaniu i nie tylko w terenie. Auto ma służyć 90 procent asfalt a 10 teren i to nie taki extremalny po dach w wodzie. Łąki lasy polany za miastem no i powygłupiać się z synem ot tyle. Tylko myślałem, że aby zmienić zawieszenie z pneumatycznego na sprężyny muszę kupić akcesoryjne a one tylko są z liftem?.

Awatar użytkownika
krystusg
Posty: 246
Rejestracja: 04 cze 2017, 21:11

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: krystusg »

Jak możecie doradzić jak zrobić taką konwersję bez cudowania i liftowania to bardzo proszę o podpowiedzi.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: kylon »

Nie musisz wywalać pneumatyki a możesz wymienić tylko amortyzatory. Wymieniając je na zamienniki stracisz tylko regulację twardości która i tak dla wielu nie jest wyczuwalna. Pozostaje kwestia sprawności reszty czyli czujników, miechów i kompresora.
Wymiana kompletnego zawieszenia to też nie jest wyjął włożył. Potrzebujesz dokupić odboje sprężyn i zamontować dolne ich mocowania na pochwie. Takowe osobno nie występują. Trzeba dorobić lub wymienić pochwę mostu. Z dorobieniem wcale nie jest tak hop siup bo widziane do tej pory nie wzbudzały we mnie zaufania ale ja jestem inny.

Awatar użytkownika
krystusg
Posty: 246
Rejestracja: 04 cze 2017, 21:11

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: krystusg »

NIe muszę wymieniać pneumatyki ok.? Myślałem tylko, że będzie taniej wymienić ją na srężyny i po kłopotliwym problemie. Bo to, że amortyzatory mam do wymiany to wiem bo widziałem je i są przerdzewiałe więc nie podlega dyskusji, a zkompresora wydobywają się dzwięki jak z betoniarki, więc też coś jest nie tak?! Do tego jak piszesz czujniki itp, więc pomyślałem, że koszty koszty, idąc na skróty wymyśliłem wymianę zawieszenia? Każda podpowiedź cenna jest więc b proszę o rady.

Awatar użytkownika
Ronin
Posty: 46
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:36
Auto: only Toyota :)

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: Ronin »

kylon pisze:Nie musisz wywalać pneumatyki a możesz wymienić tylko amortyzatory. Wymieniając je na zamienniki stracisz tylko regulację twardości która i tak dla wielu nie jest wyczuwalna. ....
zdziwiłeś mnie - jak można nie czuć różnicy (zakładając ze układ jest sprawny), różnica jest kolosalna, a w terenie jak nie utwardzisz to się można zdziwić i to baaardzo. :mrgreen:

krystusg, jeśli chcesz mieć dobrze - zaufaj Kylonowi. W Szczecinie nie wiem, czy ktoś ci to ogarnie, tu mamy "zagłębie patrolowe" :lol: , ale podjedź do Toyoty na Struga i niech Ci powiedzą co się da zrobić. Ceny w brew pozorom Cie nie zabiją :wink:

Awatar użytkownika
krystusg
Posty: 246
Rejestracja: 04 cze 2017, 21:11

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: krystusg »

W Toyocie byłem w Koszalinie. W serwisie to ci powiedzą, że trzeba wymienić wszystko.! W Chwaszczynie rozmawiałem z jednym wać Panem i powiedział, że robił takie rzeczy i to bez problemu, trzeba tylko coś tam dotoczyć i jakąś przeróbkę zrobić?
Może ktoś robił coś takiego? W Toyocie robią to co producent zaleca i jak mają wymienić mi całkowicie zawieszenie na takie jakie mam to pytanie jest czy to ma sens? Jak robić to robić tak by poprawić to co jest kiepskie.

Awatar użytkownika
Ronin
Posty: 46
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:36
Auto: only Toyota :)

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: Ronin »

kolega walczył u nas z tym tematem po warsztatach w TLC100 i stwierdził, że mniej nerwów było by z odstawieniem auta do Kylona ;)
Daj to do zrobienia komuś, kto się nie będzie uczyć na Twoim aucie :D

Awatar użytkownika
krystusg
Posty: 246
Rejestracja: 04 cze 2017, 21:11

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: krystusg »

Tak trzeba będzie zrobić.! Szczecin niestety nie ma warsztatów które by LC znały od podstaw każdy tylko mówi trzeba przyjechać trzeba zobaczyć nikt nie mówi tak robiłem już to zrobię bo wiem o co chodzi nie widzę problemu. Takie informacje usłyszałem tylko w dwóch warsztatach expedycja 4x4 i drugi w Warszawie.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: kylon »

Wydaje mi się, że musisz zacząć od dokładnej weryfikacji tego co masz faktycznie do wymiany. Pamiętaj że wymiana zawieszenia pociągnie od razu po kieszeni jeśli stoją tuleje geometrii zawieszenia. Już wiesz, że masz do wymiany amortyzatory i kompresor. Zobacz w jakim stanie są miechy. Może ktoś je już wymieniał. Parcieją na styku przełamania gumy przy cylindrze stalowym w dolnej części. Bierzesz płyn do mycia naczyń, zawieszenie w pozycję H, smarujesz i obserwujesz. Szukasz bąbelków. No chyba że gołym okiem widać spękaną gumę.

Awatar użytkownika
krystusg
Posty: 246
Rejestracja: 04 cze 2017, 21:11

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: krystusg »

Tak tylko nie mogę podnieść brak reakcji na jaki kolwiek przełącznik. Tylko ten przycisk off do wyłączania kompresora działa tz. jak odpalę samochód po kilku sekundach włącza kompresor który pracuje jak betoniarka a i tak nie dzieje się nic więc tym wyłącznikiem go wyłączam i przestaje tarabanić. Poza hałasem nie widzę ani by go podnosiło utwardzało czy też opuszczało. Nie wiem czy taniej to reanimować czy się tego zawieszenia pozbyć ? Nie wiem, dobrze jest trafić na kogoś kto ten temat zna jak własną kieszeń i jest uczciwy, no w moim mieście nie ma tych pierwszych, pozostałych bym znalazł :)

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: kylon »

No na to nic nie poradzę. Można poszukać analogowo wszystko sprawdzając albo po prostu podłączyć kompa. Tylko żadnego tam Bosha itp bo on nic nie ogarnia w temacie. Najlepiej Toyotowego.

Awatar użytkownika
krystusg
Posty: 246
Rejestracja: 04 cze 2017, 21:11

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: krystusg »

Byłem na kompie w Kszalinie, błąd układu zawieszenia, mechanik stwierdził to może dla tego, że amortyzatory są przerdzewiałe. Koniec diagnozy.

Awatar użytkownika
krystusg
Posty: 246
Rejestracja: 04 cze 2017, 21:11

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: krystusg »

W toyocie to chyba mają oryginała ?

Awatar użytkownika
krystusg
Posty: 246
Rejestracja: 04 cze 2017, 21:11

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: krystusg »

Panowie w Warszawie jest firma która sprzedaje zawieszenia i propozycja jest bym nabył produkt firmy terrain tamer. Czy ktoś takowe posiada? Jak się na tym jeździ? Nie zależy mi na lifcie zależy mi na komforcie tak by się jechało jak samochodem nie jak taczka!? Jak to mówią 95 procent asfalt a 5 procent garaż.

ODPOWIEDZ