Jakie zawieszenie wybrać?

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: rolkos »

Powoli przymierzam się do zrobienia liftu 2", co za tym idzie muszę zdecydować się na jakiegoś producenta. Rozmawiałem z różnymi mechanikami i jak zawsze co człowiek to opinia.
Obecnie rozważam Dobinsons lub Ironman, są jakieś rzeczy które powinienem wiedzieć zanim kupię czy to obojętne? Obecne (oryginalne) zawieszenie ma już swoje przejechane i strasznie buja na wybojach.

Samochodu używam do jazdy na codzień (jeżdżę dla przyjemnośći, dla wygody mam drugi samochód, ale nie daje takiej radości z jazdy :) ), co weekend staram się jeździć w terenie (błoto - coraz głębsze, górki i takie tam), a docelowo chcę z niego zrobić solidną wyprawówkę, czyli dojdzie wyciągarka z przodu (w oryginalnym zderzaku) + prosta zabudowa z tyłu (bez szaleństw), no i może kiedyś coś na dach.

Jedni mi mówią że Dobinsons jest za twardy i lepiej Ironman. Inni że Ironman ma złą opinię itd. Może szukać jeszcze innego producenta?

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: luk4s7 »

NIe jestem zbyt rozeznany w zawieszeniu, ale jedno wiem po doświadczeniach kolegów - nie warto kombinować i rzeźbić. Wtedy zawsze albo płaci się 2 razy, albo efekt jest daleki od zamierzonego, albo... jedno i drugie :)

Osobiście polecam Terrain Tamer'a. Marka jeszcze mało znana w naszym kraju, ale robi postępy :) No i mają nie tylko zwieszenia w ofercie...
Mam właśnie zawias TT i choć krótko na nim jażdżę (kilka miesięcy), spisuje się świetnie! Co ciekawe, do J12 są na przód sprężyny progresywne zwane Smart Coil. Zobacz jak to działa https://www.youtube.com/watch?v=tunEFrUpdPE" onclick="window.open(this.href);return false;

Tutaj masz specyfikację zawieszenia do J12 (bez KDSS) http://www.terraintamer.com/images/pdf/ ... SK001i.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: rolkos »

Gdzie kupiłeś TT?

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: luk4s7 »

U Kylona czyli w http://wyprawa4x4.pl/ - autoryzowanego dystrybutora TT. Jak widać po fotkach z realizacji, montują tego sporo również do nowych aut. Pewnie kilka osób na forum może wyrazić swoją opinię po dłuższym niż moje użytkowaniu.

Awatar użytkownika
mopar
Klubowicz
Posty: 974
Rejestracja: 31 gru 2007, 02:24
Auto: HDJ 100
Kontakt:

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: mopar »

cytat: ... Tutaj masz specyfikację zawieszenia do J12 (bez KDSS) http://www.terraintamer.com/images/pdf/" onclick="window.open(this.href);return false; ... SK001i.pdf

a widziałeś LC 120 z KDSS ???

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: luk4s7 »

mopar pisze:a widziałeś LC 120 z KDSS ???
Co ja tam mogłem widzieć :D Nie wnikałem specjalnie. Tak piszą w specyfikacji TT to przyjąłem że takie wersje też były. Po co niby mieliby dodawać to zastrzeżenie?

Czyli nie było KDSS w J12, tak? Może chodzi te pompowane amory czy jak to się tam nazywa :mrgreen:

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: kylon »

Ja myślałem że doradca techniczny Toyoty to wie, że pierwszym samochodem w którym zostało zastosowane zawieszenie KDSS jest Lexus GX 470 czyli J120 8)
To Europa zawsze była zacofanym rynkiem. Zawieszenie KDSS zostało wymyślone w Australii. Było dostępne w opcji tylko w Australii. Dopiero potem system ten został fabrycznie zaadoptowany do Land Cruisera J200 a na końcu do J15.
Ostatnio zmieniony 22 lut 2016, 19:07 przez kylon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mopar
Klubowicz
Posty: 974
Rejestracja: 31 gru 2007, 02:24
Auto: HDJ 100
Kontakt:

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: mopar »

lexux to lexux , nigdy prado

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: kylon »

W Australii mogłeś sobie zamówić akcesoryjnie KDSS do Parado jak i zderzak ARB. Montowała to firma Kinetic Pty LTD. Jest też informacja że była partia w sprzedaży J120 Prado z zawieszeniem KDSS w ostatnim roku produkcji.

Awatar użytkownika
mopar
Klubowicz
Posty: 974
Rejestracja: 31 gru 2007, 02:24
Auto: HDJ 100
Kontakt:

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: mopar »

dobrze, dobrze .... akcesoryjnie to nie fabrycznie :)

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: kylon »

Czyli może być takie autao? Czyli może je katalog uwzględniać? Skoro jest to z rynku gdzie występował taki samochód. Szukasz już teraz wyjścia z sytuacji ;-)
Dywaniki gumowe też nie są fabryczne a dealerzy je sprzedają jako opcja wyposażenia.

Awatar użytkownika
mopar
Klubowicz
Posty: 974
Rejestracja: 31 gru 2007, 02:24
Auto: HDJ 100
Kontakt:

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: mopar »

prawda zawsze leży po środku

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: kylon »

Ciężko jest dyskutować z faktami. Nawet wikipedia to potwierdza :mrgreen:

Awatar użytkownika
mopar
Klubowicz
Posty: 974
Rejestracja: 31 gru 2007, 02:24
Auto: HDJ 100
Kontakt:

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: mopar »

jak zwykle masz rację, ale Kinetic Pty LTD to nie Toyota :)

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Jakie zawieszenie wybrać?

Post autor: kylon »

Odpuszczam bo dyskusja nie o tym jest zupełnie.
Kolega już wybrał swoje opcje zatem trzeba go tylko utwierdzić w przekonaniu że najtańsze jest najlepsze.

ODPOWIEDZ