Automatyczna skrzynia biegów - brak zapadki pomiędzy D -> 3

Moderator: luk4s7

gracash
Posty: 23
Rejestracja: 08 sty 2014, 08:56

Automatyczna skrzynia biegów - brak zapadki pomiędzy D -> 3

Post autor: gracash »

Witam,

Chciałem się Was uprzejmie zapytać, czy spotkaliście się z przypadkiem usterki polegajacej na braku zapadki pomiędzy biegiem D i 3 w skrzyni automatycznej (4 biegowa, J12 - GRJ120L-GKPEKW)? Po weekendowej jeździe i przełączaniu na biegi inne niż D i R, pojawił mi się problem objawiajay się tym, że przełączenie z D na 3 i na odwrót odbywa się praktycznie bez oporów i charakterystycznego wskakiwania "na swoje miejsce", co przy szybszej jeździe i przypadkowym trąceniu dzwigni zmiany biegów z D na 3 nie będzie najzdrowsze dla samej skrzyni i silnika.
Jesli macie jakieś doświadczenia z takim przypadkiem lub, co by mnie cieszyło najbardziej, znacie przyczynę i sposób rozwiazania problemu, bedę wdzięczny za podzielenie się posiadaną wiedzą....


Pozdrawiam,
Gracash

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8429
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Automatyczna skrzynia biegów - brak zapadki pomiędzy D -

Post autor: Rokfor32 »

Krzywka odpowiedzialna za to "klikanie" jest niestety wewnątrz skrzyni. Acz - z łatwym dostępem, wystarczy misę olejową zrzucić.

Możliwe, że złamała się sprężyna dociskająca rolkę do krzywki - albo z powodu zużycia krzywka między D i 3 przestała być krzywką ... :wink:

gracash
Posty: 23
Rejestracja: 08 sty 2014, 08:56

Re: Automatyczna skrzynia biegów - brak zapadki pomiędzy D -

Post autor: gracash »

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedz. Z tego co zrozumiałem, to problem zlokalizowany jest w samej skrzyni, a nie przy dzwigni zmiany biegów i bez zdejmowania misy olejowej się nie obedzie. Czy mógłbym jeszcze prosić o krótką podpowiedz odnośnie naprawy?

Awatar użytkownika
Addams
Klubowicz
Posty: 3856
Rejestracja: 19 lis 2009, 17:35
Auto: FJ40, BJ45
Kontakt:

Re: Automatyczna skrzynia biegów - brak zapadki pomiędzy D -

Post autor: Addams »

Podpowiedź wynika z powyższego- padła sprężyna-wymienić, padła krzywka- wymienić

gracash
Posty: 23
Rejestracja: 08 sty 2014, 08:56

Re: Automatyczna skrzynia biegów - brak zapadki pomiędzy D -

Post autor: gracash »

W sumie cóż więcej dodać w temacie:). Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc!

Awatar użytkownika
zombi
Posty: 704
Rejestracja: 17 mar 2014, 20:48
Auto: kzj95

Re: Automatyczna skrzynia biegów - brak zapadki pomiędzy D -

Post autor: zombi »

Rokfor32 pisze:..... albo z powodu zużycia krzywka między D i 3 przestała być krzywką ... :wink:
nie wiem czy dobrze kombinuję, ale z tego można by wyciągać wnioski, że w oleum można się spodziewać opiłków - czyli szybko wymienić.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8429
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Automatyczna skrzynia biegów - brak zapadki pomiędzy D -

Post autor: Rokfor32 »

Dosyć ciężko jest zdjąć miskę olejową i nie zlać przy tym oleju ... :mrgreen:

A jak już się zleje - to widać, czy się do wymiany kwalifikuje.

Awatar użytkownika
proto
Posty: 761
Rejestracja: 18 lis 2012, 15:50

Re: Automatyczna skrzynia biegów - brak zapadki pomiędzy D -

Post autor: proto »

W skrzyni 4 biegowej A34x z GRJ120 jest linka biegnąca od wybieraka do pozycjonera na skrzyni biegów ( nr 33820-60030 jak byś nie wierzył na słowo i chciał to sprawdzić) a nie tylko elektryczne połączenie tak jak piszesz.
Ostatnio zmieniony 25 lip 2015, 14:35 przez Addams, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Oczysciłem do meritum

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8429
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Automatyczna skrzynia biegów - brak zapadki pomiędzy D -

Post autor: Rokfor32 »

Przy czterobiegowej (a o takiej tu mowa) nastawnik, oprócz krzywki pozycjonujacej wewnątrz skrzyni - przesuwa również tłoczek sterujący przepływem oleju. "elektroniczność" tej skrzynki, względem wersji poprzednich, jak np. z J9, polega na tym - że ciśnienie w magistrali głównej jest wysterowywane również elektronicznie, a nie linką od przepustnicy silnika.

Rzeczona krzywka jest również w A750F, czyli w młodszych J12 i J15. Nie wiem tylko, czy jest tam również sprzężenie z układem sterującym w płycie, czy w całości już elektronika - tej skrzynki nie miałem jeszcze na stole, a nie chce się mi po manualu grzebać ...

Awatar użytkownika
Addams
Klubowicz
Posty: 3856
Rejestracja: 19 lis 2009, 17:35
Auto: FJ40, BJ45
Kontakt:

Re: Automatyczna skrzynia biegów - brak zapadki pomiędzy D -

Post autor: Addams »

Jednak wyczysciłem wątek do meritum, kolega ochłonął i przeprasza słusznie urażonych.

ODPOWIEDZ