Zgrzyt 3. biegu po wymianie sprzęgła i oleju?

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
farellski
Posty: 81
Rejestracja: 31 sie 2014, 15:45
Auto: Obecnie - Hilux Revo. Wcze?niej Dyskoteka wypraw?wka, TLC J120 wypraw?wka.
Kontakt:

Zgrzyt 3. biegu po wymianie sprzęgła i oleju?

Post autor: farellski »

Witam serdecznie,
wczoraj odebrałem auto po wymianie sprzęgła. Zdecydowałem się na ASINa. Wcześniej pedał brał bardzo wysoko i ASO zalecił wymianę. Jako, że auto kupiłem w sierpniu wymieniłem również oleje w mostach, skrzyni biegów i reduktorze. I....!?
Na na trzecim biegu mam zgrzyt. Nie jest to regułą ale w pierwszym dniu zdarzyło się to 4-6 razy (oczywiście jazda po mieście). Diagnoza mechanika - synchronizator. Czy to możliwe, że wcześniej nie miałem takiego objawu ani razu??!! A... zrobiłem autem około 2 tys. Może olej? Może coś innego? Proszę o pomoc? Doradźcie coś?

ps. Olej nie jest firmowy Toyoty ale wg specyfikacji API GL-5 75W90 Syntetyk.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8420
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Zgrzyt 3. biegu po wymianie sprzęgła i oleju?

Post autor: Rokfor32 »

Świerza tarcza potrzebuje paru chwil żeby się ułożyć. Ale fakt, że nie powinno być zgrzytu tylko na jednym biegu - jak już to wszystkie z problematycznym zapinaniem, a najbardziej na wstecznym (w pieciobiegowej skrzyni).

Synchronizator możesz mieć faktycznie zużyty - j12 maja u nas czasami bardzo konkretne naloty rzeczywiste :wink:

Awatar użytkownika
farellski
Posty: 81
Rejestracja: 31 sie 2014, 15:45
Auto: Obecnie - Hilux Revo. Wcze?niej Dyskoteka wypraw?wka, TLC J120 wypraw?wka.
Kontakt:

Re: Zgrzyt 3. biegu po wymianie sprzęgła i oleju?

Post autor: farellski »

Rozumiem, że trzeba ponownie ściągać skrzynię by dobrać się do tego.... Czy po ściągnięciu to duży problem by to wymienić? Orientujesz się może jakie są koszty tej części czyli synchronizatora?

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8420
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Zgrzyt 3. biegu po wymianie sprzęgła i oleju?

Post autor: Rokfor32 »

Samego synchronizatora? nieduże. Tyle - że to nie pada solowo ... :wink:

Zużyty synchronizator oznacza że skrzynia ma naprawdę duży nalot - a zużyty element cierny (synchronizator) to syf w oleju - a to oznacza że łożyska pewnie też do wymiany :wink:

Temat załatwia się tak, że się kupuje jak najmłodszą skrzynię tego samego typu (w tym przypadku nowy hil), i przekłada ze starej wszystko co trzeba żeby podeszła. Skrzynie są te same (typ), ale mogą być różnice w detalach - trza po prostu dokładnie je porównać, a mając kompletnego dawcę masz wszystkie potrzebne elementy.

Niemniej - nie jest to robota dla amatora i na trawnik pod blokiem :wink:

Awatar użytkownika
farellski
Posty: 81
Rejestracja: 31 sie 2014, 15:45
Auto: Obecnie - Hilux Revo. Wcze?niej Dyskoteka wypraw?wka, TLC J120 wypraw?wka.
Kontakt:

Re: Zgrzyt 3. biegu po wymianie sprzęgła i oleju?

Post autor: farellski »

Zmartwiłeś mnie Rokfor32.... choć finalnie na razie.. nie jest źle. NIE CHCĘ ZAPESZAĆ.....

Jak pisałem wcześniej auto kupiłem pod koniec sierpnia i zrobiłem nim może 2 tysiące km. Przed wymianą sprzęgła nie miałem ani razu choć delikatnego zgrzytu. Nie dawało mi to spokoju dlaczego akurat po wymianie to się zaczęło..... Rokfor mnie zmartwił bo w sumie sam synchronizator to jeszcze nie duży kłopot...ale wymiana całej skrzyni to mega kłopot! Pogadałem dziś z mechanikiem i ustaliliśmy jeszcze raz na spokojnie, że wymienimy olej na ENEOS, wcześniej ja sam kupiłem i przywiozłem Gulfa. Choć było to mało prawdopodobne, że cokolwiek pomoże to i tak lepiej zacząć od tańszych środków. I co się okazało??
Po wlaniu Eneosa wyobraźcie sobie, że wszystko zniknęło... szok! Jeździłem całe popołudnie, dynamicznie, z szybką zmianą biegów i powoli.. Nic.. Cisza...
Pewnie Ameryki nie odkrywam ale opisuję to ku przestrodze! Nie dajcie się nabrać na tańsze oleje o tych samych parametrach bo to nie ma sensu! Ja jestem tego doskonałym przykładem... :(
pzdr

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8420
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Zgrzyt 3. biegu po wymianie sprzęgła i oleju?

Post autor: Rokfor32 »

Niekoniecznie tańsze - to gorsze. Synchronizatory to elementy cierne - i np. na gęściejszym oleju pracują gorzej. Za to reszta skrzyni ma lepsze smarowanie :wink:

A nie nalałeś czasem oleju LS? :wink:

Awatar użytkownika
farellski
Posty: 81
Rejestracja: 31 sie 2014, 15:45
Auto: Obecnie - Hilux Revo. Wcze?niej Dyskoteka wypraw?wka, TLC J120 wypraw?wka.
Kontakt:

Re: Zgrzyt 3. biegu po wymianie sprzęgła i oleju?

Post autor: farellski »

Nie był to olej LS...

ODPOWIEDZ