DAC - jakie dźwięki powinien wydawać

Moderator: luk4s7

makato
Posty: 51
Rejestracja: 07 paź 2013, 11:16
Auto: LC 125
Kontakt:

DAC - jakie dźwięki powinien wydawać

Post autor: makato »

Mam 125 od września ale dopiero od niedawno mogłem pobawić się nim w lekkim terenie ( poprzednie miesiące autko się dozbrajało).
Dziś pierwszy raz miałem sposobność by sprawdzić działanie DACa . Zaskoczył mnie "hałas" jakie system DAC mi zaoferował , napisałem "hałas" bo brzmiało to ja wiertarka wolno obrotowa która zacina się i zwalnia w wiercąc dziurę w stalowej płycie. Spodziewałem się dźwięków podobnych do tych jakie wydaje z siebie zwykły ABS w innych samochodach, niestety tu było dużo głośniej i bardziej twardo/metalicznie.

Stąd moje pytanie : czy to normalne czy też to objaw czegoś niepokojącego.
(razem z niepokojącym dźwiękiem zapalała sie pomarańczowa kontrolka poślizgu - to chyba akurat normalne)

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18030
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: DAC - jakie dźwięki powinien wydawać

Post autor: kylon »

Trrrrr, wgrrrrr, hrrrr, trrrrr, trrrrrr

makato
Posty: 51
Rejestracja: 07 paź 2013, 11:16
Auto: LC 125
Kontakt:

Re: DAC - jakie dźwięki powinien wydawać

Post autor: makato »

kylon pisze:Trrrrr, wgrrrrr, hrrrr, trrrrr, trrrrrr
Dokładnie takie dźwięki było słychać (od razu widać eksperta ). Krzysztofie, a jaki poziom dźwięku jest normalnym.

Krzysztofie przy okazji jeszcze pytanie o sposób korzystania z DACa gdy ma się automatyczna skrzynię? Znalazłem na forum watek w którym pojawiły się różne - sprzeczne wytyczne w kwestii używania DACa przy automacie.
Np:
1. zapięty reduktor lub nie absolutnie nie zapinać reduktora
2. drążek na 4D , inna opinnia na 2L
3. Jak jest włączony DAC to nie wolno dotykać hamulca
4. ……..

Jakie w końcu powinny być ustawienia skrzyni i reduktora aby DAC był skuteczny, no chyba że najbliższym prawdy jest jedno ze stwierdzeń, że przy automacie DACa lepiej nie używać, przy automacie korzysta się z hamulca byle z wyczuciem! ???

górol
Klubowicz
Posty: 1094
Rejestracja: 06 maja 2011, 10:05
Kontakt:

Re: DAC - jakie dźwięki powinien wydawać

Post autor: górol »

makato pisze: korzysta się z hamulca byle z wyczuciem! ???
Według mnie ta wersja jest najbardziej optymalna,przez 3 lata po przejechaniu 200 tys.km.użyłem tego ustrojstwa raz i nie dlatego,że było to niezbędne ot tak z ciekawości. :wink: Jak dalej motoryzacja będzie zmierzać w takim tempie w kierunku w którym zmierza,to za kilka lat cała przyjemność z jazdy polegać będzie na wciśnięciu guzika i ułożenia poduszki pod głowę :twisted:

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18030
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: DAC - jakie dźwięki powinien wydawać

Post autor: kylon »

A jak się zatrzymać np w połowie wzniesienia jeśli wystąpi taka potrzeba bez hamulca :wink:

górol
Klubowicz
Posty: 1094
Rejestracja: 06 maja 2011, 10:05
Kontakt:

Re: DAC - jakie dźwięki powinien wydawać

Post autor: górol »

Bez hamulca to chyba i DAC nie pomoże,ewentualnie rów lub skarpa :wink:

Awatar użytkownika
Mesel
Klubowicz
Posty: 511
Rejestracja: 05 paź 2009, 14:38
Auto: V8/KDJ90
Kontakt:

Re: DAC - jakie dźwięki powinien wydawać

Post autor: Mesel »

Zacznijmy od tego za dac dziala tylko gdy reduktor jest wlaczony. Nawet jak masz na D to moim zdaniem nie robi to roznicy bo dac hamuje do 5 km/h.

Gdy bedziesz dlugo jechal na dac to moze zaczac pikac. Wtedy nalezy sie zatrzymac i wylaczyc i wlaczyc dac. Chodzi octo ze ono nie moze dzialac caly czas :)

Pozdrawiam i przzepraszam za brak polskich znakow !

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Re: DAC - jakie dźwięki powinien wydawać

Post autor: consigliero »

Ja nie wyłączam . Po chwili system wraca do pracy , myślę że to kwestia temperatury tarcz. Jadąc na niskim biegu wspomagamy pracę , czyniąc DAC bardziej efektywnym .

makato
Posty: 51
Rejestracja: 07 paź 2013, 11:16
Auto: LC 125
Kontakt:

Re: DAC - jakie dźwięki powinien wydawać

Post autor: makato »

consigliero pisze:Ja nie wyłączam . Po chwili system wraca do pracy , myślę że to kwestia temperatury tarcz. Jadąc na niskim biegu wspomagamy pracę , czyniąc DAC bardziej efektywnym .
Problem dotyczy relacji DAC/ skrzynia automatyczna. W automacie nie mam możliwości wyboru biegu, no chyba że miałeś na myśli 2L, ale korzystanie ze zrozumieniem ze wszystkich możliwych ustawień skrzyni automatycznej jest jeszcze przede mną :oops: .

makato
Posty: 51
Rejestracja: 07 paź 2013, 11:16
Auto: LC 125
Kontakt:

Re: DAC - jakie dźwięki powinien wydawać

Post autor: makato »

kylon pisze:A jak się zatrzymać np w połowie wzniesienia jeśli wystąpi taka potrzeba bez hamulca :wink:
Rozważam używanie DACa w sytuacji gdy próba zatrzymania auta przy pomocy hamulca = sanki w dół . Wiec hamulec nie na wiele by się zdał, a raczej by pogorszył sytuację. No chyba, że czegoś z tym DACiem nie kumam, a to całkiem możliwe bo jeszcze zieloniutki jestem. Będę zobowiązany za wyjaśnienie, czy w takiej sytuacji można w ogóle podejmować próbę zatrzymania czy lepiej w ogóle nie zjeżdżać? W każdym bądź razie kilku mądrzejszych ode mnie przestrzegało mnie przed próbą zatrzymania auta gdy jest naprawdę ślisko.

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Re: DAC - jakie dźwięki powinien wydawać

Post autor: consigliero »

makato pisze:
consigliero pisze:Ja nie wyłączam . Po chwili system wraca do pracy , myślę że to kwestia temperatury tarcz. Jadąc na niskim biegu wspomagamy pracę , czyniąc DAC bardziej efektywnym .
Problem dotyczy relacji DAC/ skrzynia automatyczna. W automacie nie mam możliwości wyboru biegu, no chyba że miałeś na myśli 2L, ale korzystanie ze zrozumieniem ze wszystkich możliwych ustawień skrzyni automatycznej jest jeszcze przede mną :oops: .
Ja tam w swoim starym automacie mam możliwość jazdy na D 3 2 L. Jak jest z górki i śnieg lub lód to daję na L (oczywiście reduktor włączony) i jadę . Jak auto za bardzo przyspiesza to włączam DAC , jak zwolni to wyłączam . Można też jechać cały czas z włączonym DAC, po jakimś czasie będzie sygnał że bierze sobie wolne , wtedy zależy do górki , ja jadę dalej nawet jak się rozpędzi to mam to pod kontrolą . Po chwili DAC wraca do pracy .





Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18030
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: DAC - jakie dźwięki powinien wydawać

Post autor: kylon »

Wszystko zależy od podłoża i umiejętności. Hamulec na śliskiej powierzchni równa się sanki ale na kamolach w górach już nie zawsze a warto się czasem przed czymś zatrzymać. Pojedź na niezbyt duży pagórek -zjazd i sobie potrenuj na sucho. Kierowca ma podejmować strategiczne decyzje w terenie a nie liczyć tylko na elektronikę. Wystarczy usterka któregoś przewodu ABS i DAC-a brak. Warto uczyć się wielu opcji.

Awatar użytkownika
Mesel
Klubowicz
Posty: 511
Rejestracja: 05 paź 2009, 14:38
Auto: V8/KDJ90
Kontakt:

Re: DAC - jakie dźwięki powinien wydawać

Post autor: Mesel »

Tak jak ja na zeszłorocznym Wośp, Fix świadkiem :)

ODPOWIEDZ