Jak wymienić olej / J 12 /w automatycznej skrzyni biegów

Moderator: luk4s7

KTMKTMKTM
Posty: 35
Rejestracja: 01 kwie 2013, 19:17

Jak wymienić olej / J 12 /w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: KTMKTMKTM »

Witam , jak już dopadły mnie ostatnie szczęśliwe konieczności napraw / stacyjka i łożyska/ to przeglądając szacowne forum , mam pytanie ,

Jak wymienić olej w automatycznej skrzyni biegów w naszym ukochanym J12.

znalazłem opis w j 80 , a o nas cisza?

w ASO twierdza , ,że nie trzeba a w forach są informacje ,że jak nie zrobisz to będziesz płakał... :o

Może , ktoś zdradzi swoja słodka tajemnicę, gdyż po ostatnich przejściach chyba pójdę za ciosem i dokonam jeszcze tej dodatkowej naprawy..

Dzięki serdecznie za wsparcie tym co pomogli z łożyskami, jutro wizyta w warsztacie, zobaczymy , jak sobie poradzą

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Jak wymienić olej / J 12 /w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: seburaj »

co do zasady - to najprościej będzie Ci zrobić tzw. "statyczną" wymianę oleju - podczas której fizycznie wymieniana jest tylko około połowa oleju będąca w układzie, reszta pozostaje w konwerterze i wnętrzu skrzyni... taka operacja jest prosta - polega zasadniczo na odkręceniu miski olejowej i zlaniu jej zawartości :mrgreen:

następnie miskę osadzić na nowej uszczelce (w pracy z ATM dośc mocno unika sie silikonu!), opcjonalnie wymienić filtr oleju (jeżeli wymienialny - nie wiem jak jest akurat w A343/A750) lub wypłukać wersję niewymienialną... zalewać świeżym olejem przez bagnet kontroli, pilnując poziomu

a najlepiej jakbyś znalazł kogoś, kto zrobi Ci dynamiczną wymianę - ale zakładam się o flaszkę, że takiego warsztatu nie znajdziesz, bo wszystkie serwisy od ATM robią tylko statyczne wymiany :roll:

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Jak wymienić olej / J 12 /w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: seburaj »

no i sie musze sam wykorygować - szkoda, ze dalej nie ma edycji postów :roll:

zerknąłem na rysunki - okazuje sie, ze A750F (a taka najpewniej masz - 5 biegowa?) ma zarówno korek spustowy w misce, jak i korek do napełniania w korpusie skrzyni :oops: czyli nie trzeba ani zrzucac miski, ani wlewać nowego oleju przez bagnet :wink:

dalej otwartą kwestią pozostaje, czy jest tam wymienny filtr oleju... jezeli tak - to bez demontażu miski sie nie obejdzie :roll:

zerknij sobie tu:
http://www.yourtacoma.com/faq/index.php ... artlang=en" onclick="window.open(this.href);return false;

KTMKTMKTM
Posty: 35
Rejestracja: 01 kwie 2013, 19:17

Re: Jak wymienić olej / J 12 /w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: KTMKTMKTM »

Serdeczne dzięki :D , pozdrawiam.

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2150
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: Jak wymienić olej / J 12 /w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: plum76 »

KTM jezeli masz silnik 1gr-fe, to masz ta sama skrzynie biegow co ja.
wymiana filtra w skrzyni przydalaby sie (400-500pln cena filtra) no i do zdjęcia miska. Nie zmiania to faktu ze do wymiany bedzie ok połowa oleju , bo druga czesc siedzi w zakamarkach. O ile pamietam to bedzie to ok 5,5litra do wymiany.
W Markach znam mechanika ktory zajmuje sie 4x4 który może ci to zrobic, ale myslę że każdy zaklad który specjalizuje sie w automatycznych skrzyniach biegów.
pawel
paweł

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Jak wymienić olej / J 12 /w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: seburaj »

@KTM - ilu biegową masz skrzynię ? cztero czy pięcio ? jest to tez o tyle istotne, ze czterobiegowa (A343F) chodzi na oleju niższej klasy (dexron II i lepiej) a pieciobiegowa (A750F) wymaga trochę lepszego płynu ;)

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Jak wymienić olej / J 12 /w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: seburaj »

plum76 pisze:(400-500pln cena filtra) no i do zdjęcia miska
troche drogo :wink:
u naszych zachodnich sąsiadów 59 E + wysyłka
http://www.mufflershop.de/Shop/product_ ... anguage=en" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2150
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: Jak wymienić olej / J 12 /w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: plum76 »

hej
ja podalem cenę Toyotową.
Uważam że do skrzyni za rzadko sie zaglada aby iść na kompromisy cenowe.
Wybór jest Twój.
pawel

Awatar użytkownika
Gruzin
Komisja Rewizyjna
Posty: 305
Rejestracja: 10 kwie 2008, 22:42
Auto: LJ70 2LT
Kontakt:

Re: Jak wymienić olej / J 12 /w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: Gruzin »

Witam
Jeśli mówimy o tym samym filtrze, a wydaje mi się że tak to jest płaska puszka będąca jednocześnie smokiem z filtrem siatkowym(stalowym) wewnątrz. Można to z grubsza sprawdzić po vinie w toyodiy. Jeśli tak to po spuszczeniu oleju i ocenie jego wyglądu możesz zalać tylko świeżym, a jak będzie nieładnie to demontaż miski zdejmujesz filtro-smok - i po taniości możesz go śmiało wewnątrz wyczyścić benzyna ekstrakcyjna - da rade i będzie robił (chyba że siatka przestała istnieć)... :wink: Parę groszy na hedonistyczne uciechy w kieszeni - ale, ale na oryginalnej uszczelce miski i oringu filtro-smoka to już nie oszczędzaj... Mobil ATF Dexteron 3 wystarczy 7-8 l. No i warto by zrobił to ktoś kto ma o tym pojecie i doświadczenie... :wink:

Pozdr
Gruzin

PS. A jak chcesz do końca na ładnie to kup z zasady tenże filtro-smok z oryginału, uszczelkę, oring i wymieniaj...

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Jak wymienić olej / J 12 /w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: seburaj »

Gruzin pisze: Jeśli mówimy o tym samym filtrze, a wydaje mi się że tak to jest płaska puszka będąca jednocześnie smokiem z filtrem siatkowym(stalowym) wewnątrz. Można to z grubsza sprawdzić po vinie w toyodiy. Jeśli tak to po spuszczeniu oleju i ocenie jego wyglądu możesz zalać tylko świeżym, a jak będzie nieładnie to demontaż miski zdejmujesz filtro-smok - i po taniości możesz go śmiało wewnątrz wyczyścić benzyna ekstrakcyjna - da rade i będzie robił (chyba że siatka przestała istnieć)... :wink: , oring i wymieniaj...
i tak też mi sie wydawało - czyli jest to metalowy filtr z siateczką, przeznaczony do płukania a nie do wymiany - tak jak w skrzyni A442F :mrgreen:

jeżeli tak, to tłumaczyłoby, dlaczego w misie umieszczono korek do spustu - w przeciwnym razie (gdyby filtr był wymienialny obligatoryjnie) korka by nie było, a wymianę filtra wymuszaloby pośrednio własnie zdjęcie misy...

ale, żeby nie było tak jednoznacznie - na zachodnich forach (a zwłaszcza amerykańskich) znalazłem kategoryczne wpisy o "konieczności wymiany filtra z każdą zmiana oleju) :mrgreen:

(no ale oni są bardziej praworządni i poukładani niż minister Gowin) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Awatar użytkownika
Gruzin
Komisja Rewizyjna
Posty: 305
Rejestracja: 10 kwie 2008, 22:42
Auto: LJ70 2LT
Kontakt:

Re: Jak wymienić olej / J 12 /w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: Gruzin »

seburaj pisze:
i tak też mi sie wydawało - czyli jest to metalowy filtr z siateczką, przeznaczony do płukania a nie do wymiany - tak jak w skrzyni A442F :mrgreen:

Oj to daleko posunięty wniosek. Na pewno Toyota nie przewiduje czyszczenia takiego filtra - ale po naszemu kombinując jak koń pod górę to po taniości w takim wypadku można tak zrobić :wink:

Nikogo nie przekonuje ani nie namawiam - po prostu życzliwie pokazuje nieautoryzowana możliwość oszczędności :wink:

Pozdr

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Jak wymienić olej / J 12 /w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: seburaj »

Gruzin pisze: Oj to daleko posunięty wniosek. Na pewno Toyota nie przewiduje czyszczenia takiego filtra
oj nie do końca - filtr wyglada na bardzo podobny, a w service manualu do J100 stoi o płukaniu tego filtra, a nie o wymianie :mrgreen:

arekg25
Posty: 30
Rejestracja: 29 kwie 2009, 15:51
Auto: hdj100
Kontakt:

Re: Jak wymienić olej / J 12 /w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: arekg25 »

http://www.yourtacoma.com/faq/index.php ... artlang=en" onclick="window.open(this.href);return false;

ktoś kiedyś wstawił ten link na tym forum skrzynia 5cio biegowa

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Jak wymienić olej / J 12 /w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: seburaj »

dziewięć postów wyżej w tym wątku :mrgreen:

arekg25
Posty: 30
Rejestracja: 29 kwie 2009, 15:51
Auto: hdj100
Kontakt:

Re: Jak wymienić olej / J 12 /w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: arekg25 »

fakt nie uważałem :oops:

ODPOWIEDZ