metaliczne stuki tył II

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

metaliczne stuki tył II

Post autor: seburaj »

był taki temat założony przez lucjana :wink:

ale zakąłdam drugi, bo objawy mam inne - znaczy jest metaliczny stuk, ale podczas jazdy

z grubsza wygląda to tak: metaliczny trzask podczas pracy tylnego mostu, niestłumiony, dochodzący z lewej (kierowcy) strony, gdzieś z okolic koła... stuk objawia sie podczas wjechania w dziurę (dziury) o niedużej, ale gwałtownej amplitudzie (najlepiej asfalt z dużymy ubytkami, taki fest dziurawy lub po prostu przejezdzanie przez leżącego policjanta :?

co ciekawe, słychać stuk nie podczas pracy zawieszenia "w górę" (czyli przy najezdzaniu na tego policjanta przez tylną oś) ale raczej "w dół" (podczas zjazdu, czyli ruchu mostu w dół) - słychać go wyraznie z lewej strony, podczas wjezdzania w dziury prawą stroną auta (niesymetrycznie) zasadniczo jest cisza :twisted:

na drobnych dziurach odgłosu nie ma, podobnie przy powolnej jezdzie w terenie z "porządną" pracą zawieszenia - cisza pełna
wróciłem właśnie z bułgarii, gdzie zamiast cieszyć sie jazdą a wieczorami pić zagorkę - leżałam pod autem i myślałem, tudzież pastwiłem sie nad zaciskiem hamulcowym, stabilizatorem i czym tam jeszcze...

a teraz wykonan diagnostyka:

- najpierw myslałem, ze stuka mi zacisk hamulcowy (mam wypierdziane gumki na trzpieniach-prowadnicach)... caly szczęśliwy rozebrałem, owinąłem prowadnice tasmą teflonową i... nic nie pomogło, aczkolwiek zacisk przestał mieć wyczuwalny luz :roll: pozniej robilem to jeszcze kilka razy, za kazdym razem ciasniej nawijajac teflon :mrgreen:

- to nie koncowki stabilizatora ani gumy stabilizatora (nie dowierzajac swoim oczom rozpiąłem stabilizator i stuki trwały)

- to nie tuleje na drążkach czy na panhardzie (wyglądaja na zdrowe, gwałciłem je lyżką do opon i nic nie zauważyłem) - moze pojechac na szarpaka do stacji diagnostycznej ?

- pozniej wpadlem na błyskotliwy pomysł, ze to moze linka ręcznego (tam gdzie wchodzi do tarczobębna od tyłu), podwiązałem trytytkami... to nie to

- następny pomysł był rozwinięciem poprzedniego: skoro nie linka,to moze mechanizm ręcznego w bębnie, moze spadła szczęka i stuka ? zdjąłem zacisk, zdjąłem tarczobęben - nic, cisza, spokój, nic nie lata :|

zostaje mi podejrzenie padające na: 1. amortyzator (robocza hipoteza troche naciągana, ze amor robi, ale stuka cos w srodku - moze zaworek jaki), 2. blokada (druga mooocno naciągana hipoteza o przesuwce blokady, ale blokada jest po prawej stronie)... tłumika nie podejrzewam, bo jest porzadnie powieszony i tez po prawej stronie (choc podobno potrafia sie oberwac wklady w tłumiku i stuka)

macie jakis pomysł ??

MaxLux
Klubowicz
Posty: 2890
Rejestracja: 05 kwie 2007, 11:01
Auto: GRJ120
Kontakt:

Re: metaliczne stuki tył II

Post autor: MaxLux »

A sruby na wahaczach dokrecone ? Tuleje gum-metalowe cale ?

Jak to nie pomoze to zawsze mozna radio glosniej :roll:
:mrgreen:

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: metaliczne stuki tył II

Post autor: Kames »

moze i ten amor zobacz na jego mocowania czasami najciemniej pod latarnią
a powiedz nie robiłes czegos z klockami ,mi tak stukało jak wypadło zabezpieczenie i klocek pracował bardzo czesty problem ,lub nie załozenie blaszek trzymających klocki w ryzach :wink:

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: metaliczne stuki tył II

Post autor: seburaj »

tuleje met-gum wygladaja na całe, dla pewnosci pojade na szarpaki, sruby dokręcone... amor prawie nowy i gumki na nim tez nowe (maja z 10 tys przebiegu), generalnie wszystki prozaiczne przyczyny wyeliminowałem :(

klocki prawie nowe, nie za luzne, wszystko w hamowaniu wygląda ok, blaszek nie ma - ale z tyłu raczej nie przewidziano... na wszelki wypadek zamowilem w ASO prowadnice zacisków z gumkami oryginalne

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: metaliczne stuki tył II

Post autor: Kames »

seburaj pisze:tuleje met-gum wygladaja na całe, dla pewnosci pojade na szarpaki, sruby dokręcone... amor prawie nowy i gumki na nim tez nowe (maja z 10 tys przebiegu), generalnie wszystki prozaiczne przyczyny wyeliminowałem :(

klocki prawie nowe, nie za luzne, wszystko w hamowaniu wygląda ok, blaszek nie ma - ale z tyłu raczej nie przewidziano... na wszelki wypadek zamowilem w ASO prowadnice zacisków z gumkami oryginalne
a zobacz czy na postoju klockiem mozna ruszyc palcami i czy nie wydaje jakiegos odgłosu kiedys pół zawiech rozebrałem zanim znalazłem taką pierdołe

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: metaliczne stuki tył II

Post autor: seburaj »

nie, klocki luźne nie są, miałem kiedyś zbyt podpiłowane klocki w patrolu i od tego czasu uczulony na to jestem :wink:

zreszta w ramach diagnostyki wchodziłem w dziury na hamplu, żeby sprawdzić czy stukanie wtedy znika - nie znikało

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: metaliczne stuki tył II

Post autor: Kames »

seburaj pisze:nie, klocki luźne nie są, miałem kiedyś zbyt podpiłowane klocki w patrolu i od tego czasu uczulony na to jestem :wink:

zreszta w ramach diagnostyki wchodziłem w dziury na hamplu, żeby sprawdzić czy stukanie wtedy znika - nie znikało
No to kisz kur..... za bydle ,wydaje mi sie ze zainwestuj pare zeta jedz na szarpaki , tam pobujaj na boki i w góre autem moze w kanale cos zobaczysz , rękami nie zabardzo jest człowiek w stanie cos zdjagnozowac nawet z monterką

Tuco
Komisja Rewizyjna
Posty: 2165
Rejestracja: 18 gru 2008, 22:22
Auto: kdj95
Kontakt:

Re: metaliczne stuki tył II

Post autor: Tuco »

rzuć okiem na ukald wydechowy i osłony termiczne. U mnie podobne objawy trudne do zidentyfikowania dawał wieszak tłumika obijający się ramę.

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: metaliczne stuki tył II

Post autor: seburaj »

dzieki za rady
na szarpaki pojadę tak czy tak, a osłony i wydech juz przeglądałem - zresztą stuk jest wyraznie skojarzony z pracą lewej strony tylnego zawieszenia, ale ciekawe jest to, ze wystepuje raczej podczas opadania mostu a nie jego podbicia :roll:

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: metaliczne stuki tył II

Post autor: seburaj »

no wiec sytuacja sie wyjasnia...

wizyta na szarpakach wykazala nienaganny stan połączeń metalowo gumowych, do tego po raz kolejny zrzuciłem tarczobęben celem inspekcji i - przy okazji - regulacji ręcznego, a na tylne zaciski założyłem nowe slide piny (te z gumkami, bo po starych zostało wspomnienie - przy okazji mile zaskoczony polecam w tej kwestii ASO - niecałe 30 pln bruuto/szt)

i nic

dopiero na końcu rozpiąłem amortyzator i nastała cisza :roll:
co sie okazało - oryginalne gumki dostarczane przez TJM na górny trzpień (a tka przy okazji, daliby elastomer, a nie zwykłą gumę :evil: ) są za "chude" i pomimo dowalenia srubą od góry na maksa (co daje złudzenie sztywności układu przy szarpaniu ręką) w dynamicznej i szybkiej pracy amora powstaje na gumach pewnien luz, który skutkuje "kłapaniem" podkładki... a że amortyzator (big-bore) jest mocno twardy, to zjawisko wystepuje tym bardziej - choć tak jak pisałem przy szarpaniu łapą luzu nie ma :?

założyliśmy grubsze polibusze mniej wiecej zgadzające sie srednica otworui przestało stukać...

przy okazji zrobiłem to samo z drugiej strony (gratuluję inżynierom toyoty debilnego dostępu do górnego mocowania amora w J100) i tu niespodzianka :cry: okazało sie, ze drugi amortyzator jest "miekki", tj. jakby ktoś spuścił z niego gaz, nie prostuje sie sam... coś tam tłumi, ale nie staje sam :twisted: (a ma przebiegu 10 kkm i to w wiekszosci po asfalcie), idzie do reklamacji

tyle
dziękuję za pomoc!

Awatar użytkownika
lucjan
Posty: 605
Rejestracja: 28 cze 2009, 23:48
Auto: HDJ100
Kontakt:

Re: metaliczne stuki tył II

Post autor: lucjan »

seburaj pisze:był taki temat założony przez lucjana :wink:
[...]
Ja przestałem bezsensownie kopać w koło i nie stuka, bo podczas jazdy nigdy nie stukało :D
Już nie szukam dziury w całym. Polecam.

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: metaliczne stuki tył II

Post autor: Kames »

lucjan pisze:
seburaj pisze:był taki temat założony przez lucjana :wink:
[...]
Ja przestałem bezsensownie kopać w koło i nie stuka, bo podczas jazdy nigdy nie stukało :D
Już nie szukam dziury w całym. Polecam.
i tak to jest gdyby po kazdej radzie sprawdzano co następuje / czyli amor ,a była o nim mowa pare post. wczesniej, nie było by problemu :wink:
ale nie wazne jezdzi i nie stuka :!: :wink:

ODPOWIEDZ