Problem z zawieszeniem HDJ 100

Moderator: luk4s7

Menel
Posty: 25
Rejestracja: 15 paź 2009, 20:08
Auto: HDJ100+Chip
Kontakt:

Problem z zawieszeniem HDJ 100

Post autor: Menel »

Serwus, jestem posiadaczem takowego pojazdu od miesiaca. Sporo nim jezdze w teren z racji prowadzonej dzalalnosci. Od pwnego czasu popmpuje mi na maksa tylne zawieszenie i za chiny i vietnam nie wiem czemu, dzis umylem cale zawieszenie ale oczywiscie nie dalo to nic :( Czy padl jakis czujnik, pompa albo czy w ogole cos padlo? Gdzies na forum czytalem, ze jak sie poskacze nim w terenie to cos sie lubi rozkalibrowac. Tak wiec licze na wasza pomoc czy jestem w stanie sam sobie jakos poradzic czy musze cisnac do serwisu i oddawac ciezko zarobiona krwawice krwiopijcom serwisowym :)

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Problem z zawieszeniem HDJ 100

Post autor: seburaj »

wygląda na usterkę czujnika (potencjometru) tylnego, choc moze to byc cos innego z tego fantastycznego układu :|

zajrzę do szklanej kuli, poczekaj... widzę: czeka Cię naprawa zawieszenia hydraulicznego (będzie bolało)... lub czeka ie wymiana tego badziewia na cos porzadnego (też bedzie bolało, ale per saldo mniej - ja sprzedałem wymontowane paści za blisko 2 tysięce )

Menel
Posty: 25
Rejestracja: 15 paź 2009, 20:08
Auto: HDJ100+Chip
Kontakt:

Re: Problem z zawieszeniem HDJ 100

Post autor: Menel »

Hmmm a wiela to kosztuje i gdzie mozna sie zaopatrzyc w takowe "nietypowe" zawieszenie?

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Problem z zawieszeniem HDJ 100

Post autor: LEX »

Takie zawieszenia są wszędzie i kosztują od około 3tysi wzwyż. OME, Dobinsons, IronMan itd. Są w prawie każdym sklepie internetowym, są nawet na allegro, ale nie zawsze do wszystkich modeli. Są to zwykłe amortyzatory i sprężyny, ale o takiej długości, twardości i tłumieniu, że nie będziesz potrzebował pompowania i innych podobnych bajerów.

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Problem z zawieszeniem HDJ 100

Post autor: seburaj »

problem tylko taki, ze setka jest na razie stosunkowo rzadkim u nas towarem do wymiany zawieszenia i jego podaż jest też taka sobie, a najciekawsze jest to, ze jak sie człowiek zagłębi w temat (zwlaszcza w OME) to nabywa wiecej wątpliwości niż pewności :|

tak dla przykładu: z drązkami skrętnymi sprawa jest prosta - benzyna/diesel, dwa rodzaje i szlus... ale juz z tylu kangury rozrozniaja podobno sprezyny dla UZJ/HDJ (choc u nas nie bardzo), malo tego - wartosci liftow podawane u nas maja sie nijak do rzeczywistosci - bo kangury podają wiekszy lift dla UZJ a mniejszy dla HDJ (choc ma to doprowadzic do tej samej wysokosci) z tego powodu, ze podobno UZJ na normalnym (nie pneumatycznym zawieszeniu) jest na dzien dobry powieszony nizej niz taki sam HDJ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

brzmi zakręcenie i takie jest w istocie, dodatkowo gdzies tam pojawia sie magiczna data "październik 2000" od ktorej to sprezyny dedykowane maja byc nieco inne - co sie według mnie nie potwierdza :|
generalnie zamieszanie w kwestii tylnych sprężyn jest pełne, a im dalej w las tym większe :mrgreen:

Awatar użytkownika
Cobra
Posty: 828
Rejestracja: 10 wrz 2009, 10:18
Auto: KZJ70,NIssan Navara, BMW 520
Kontakt:

Re: Problem z zawieszeniem HDJ 100

Post autor: Cobra »

Wymiana tego czujnika to koszt w ASO poniżej 1 tysiąca. I 1 dzień roboty. Przynajmniej tak było u mnie... Tylko u mnie było tak, że tylne amortyzatory osiadły;/

Serwis ASO W&J Wiśniewski powiedzieli że zawieszenie się tylko rozkalibrowało i to nic trudnego do naprawienia. Gdyż te samochody, gdy zjeżdżają z asfaltu to ma prawo się dziać :) U mnie padło to tak po 140 tys. jakoś tak

Menel
Posty: 25
Rejestracja: 15 paź 2009, 20:08
Auto: HDJ100+Chip
Kontakt:

Re: Problem z zawieszeniem HDJ 100

Post autor: Menel »

Z racji wykonywanego zawodu (kopanie kanalizacji) jeżdże sporo w terenie i po asfacie, zauwazyłem, że jak dość szybko jeżdże po dziurach to wtedy auto aczyna sie wygłupiać w tej chwili siadl sobe tył i jest twardy na maksa... Jestem z JG i chyba udam sie do Wrocka tylko nie wiem czy ten serwis jest ok? Macie jakies doswiadczenie z tym serwisem?

Awatar użytkownika
Cobra
Posty: 828
Rejestracja: 10 wrz 2009, 10:18
Auto: KZJ70,NIssan Navara, BMW 520
Kontakt:

Re: Problem z zawieszeniem HDJ 100

Post autor: Cobra »

Jeżeli często użytkujesz w terenie to może wywal stare zawieszenie?? i daj coś takiego... tu masz temacik na temat zawieszenia w 100 zmiana;)

http://www.tlc.org.pl/viewtopic.php?f=13&t=2684

Menel
Posty: 25
Rejestracja: 15 paź 2009, 20:08
Auto: HDJ100+Chip
Kontakt:

Re: Problem z zawieszeniem HDJ 100

Post autor: Menel »

Witam. Wymienilem zawieszenie miesiac temu i problemysie skonczyly :) Jest ktos moze zainteresowany odkupieniem drazkow skretnych, czujnikow, pompy i reszty badziewi? Mysle, ze za 2k puszcze calosc.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Problem z zawieszeniem HDJ 100

Post autor: seburaj »

drążki skrętne nie sa chodliwym towarem :mrgreen:
ale juz potencjometry i amory tak... wystaw na alledrogo

Awatar użytkownika
saplakataraska
Posty: 93
Rejestracja: 04 lip 2009, 22:48
Auto: HDJ 80 HDJ 100
Kontakt:

Re: Problem z zawieszeniem HDJ 100

Post autor: saplakataraska »

popsuło sie to zawieszenie po raz drugi mam już go dosyć
mam pytanie ile cie kosztowała przekładka i jak teraz sie jeżdzi
pozdrawiam

Awatar użytkownika
saplakataraska
Posty: 93
Rejestracja: 04 lip 2009, 22:48
Auto: HDJ 80 HDJ 100
Kontakt:

Re: Problem z zawieszeniem HDJ 100

Post autor: saplakataraska »

Przesyłam Panu ofertę na amortyzatory do wybranego modelu Land Cruiser:





Amortyzatory przód:



KYB – 286 PLN/szt.:



Monroe – 269 PLN/szt.:



Amortyzatory tył:



KYB – 286 PLN/szt.



Monroe – 276 PLN/szt.



Sprężyny zawieszenia tył – KYB – 202 PLN/szt.


i po bólu

Awatar użytkownika
Michal
Posty: 38
Rejestracja: 03 sie 2009, 10:33
Auto: HDJ100

Re: Problem z zawieszeniem HDJ 100

Post autor: Michal »

Witam

Brakuje Ci na liście jeszcze drążków skrętnych...

Awatar użytkownika
Heniu
Klubowicz
Posty: 1133
Rejestracja: 21 maja 2007, 11:40
Auto: LJ70 '86
Kontakt:

Re: Problem z zawieszeniem HDJ 100

Post autor: Heniu »

A nie lepiej trochę dołożyć i podliftować deczko auto do góry?

Awatar użytkownika
saplakataraska
Posty: 93
Rejestracja: 04 lip 2009, 22:48
Auto: HDJ 80 HDJ 100
Kontakt:

Re: Problem z zawieszeniem HDJ 100

Post autor: saplakataraska »

mysłałem o tym ale do zabawy w terenie mam inny samochód
jesli chodzi o drążki to podobno nie potrrzeba pozdrawiam

ODPOWIEDZ