Pompa ABS

Moderator: luk4s7

maak
Posty: 28
Rejestracja: 28 paź 2016, 13:14

Pompa ABS

Post autor: maak »

Cześć koledzy, mam taki problem, chyba z pompą ABS:

1) Po włączeniu silnika, od strony pompy ABS słychać słabe piski, jakby się coś przelewało, wyrównywało się ciśnienie cieczy; ten objaw nie zawsze występuje, ale im więcej się jeździło poprzedniego dnia, tym większa szansa, że wystąpi
2) W warunkach wyprawy, czyli 4+ godzin jeżdżenia w ciepłym klimacie, następnego dnia, parę minut po włączeniu auta, prócz objawów z pkt. 1., może się zapalić lampka ABS + lampka hamulca ręcznego na desce rozdzielczej i włączyć bardzo nieprzyjemny ciągły sygnał dźwiękowy; nie ma to żadnego wpływu na działanie hamulców (nie są słabe, pedał chodzi normalnie), choć nie jestem pewien, czy działa wtedy ABS.

Palenie się lampek ABS+ręczny i hałas może trwać od kilku do nawet 30 minut, ale jak się wyłączy, to już do końca dnia jest spokój. Jest to wybitnie wkur... :) W zeszłym roku przejeździłem tak 3 miesięczną wyprawę, ale wolałbym już tego nie powtarzać. Znajomy mechanik wzrusza ramionami, bo nie jest w stanie zobaczyć tych objawów w swoim garażu.

Dlatego chciałbym spróbować "coś" wymienić i zobaczyć, czy pomoże. Czy dobrze myślę, że to może być pompa ABS?
Na allegro znalazłem dwie:

1) https://allegro.pl/oferta/toyota-land-c ... 7780970249
2) https://allegro.pl/oferta/toyota-land-c ... 7720250099
Moje auto to diesel 4.2 z 1998 roku, manual. Czy pompa od wersji benzynowej 4.7 będzie pasować? A tak w ogóle, czy te pompy można regenerować i czy znacie ewentualnie kogoś, kto się tym zajmuje?

Pozdrowienia!

Darek_LC_J95
Posty: 296
Rejestracja: 11 mar 2019, 19:55
Auto: Toyota Land Cruiser KDJ95 2001 5D.
Kontakt:

Re: Pompa ABS

Post autor: Darek_LC_J95 »

Ja bym zaczął do kompa, zakładka ABS i sprawdzenia kabli i czujników ABS oraz czujnika przemieszczenia.
U mnie w J9 zapalały się kontrolka hamulca i kontrolka ABS, bo miałem za niski poziom płynu w zbiorniku, a na oko wyglądało że jest OK.
Może masz podobnie?

Darek_LC_J95
Posty: 296
Rejestracja: 11 mar 2019, 19:55
Auto: Toyota Land Cruiser KDJ95 2001 5D.
Kontakt:

Re: Pompa ABS

Post autor: Darek_LC_J95 »

Kolejny problem z ABS to może być korozja w okolicy miejsca montażu czujników. Skorodowane gniazdo potrafi wyciągnąć czujnik na tyle daleko, że rośnie szerokość szczeliny. Po wyczyszczeniu okolicy otworu i usunięciu rdzy stary czujnik działa nadal doskonale o ile przewód jest cały.

Maciek
Posty: 172
Rejestracja: 13 maja 2009, 20:06
Auto: HJ61, UZJ100, wcześniej HDJ100
Kontakt:

Re: Pompa ABS

Post autor: Maciek »

Witam. Z powodu awarii auta zasadniczego byłem zmuszony "pożyczyć" żonie moją setkę ( UZJ100 '99) no i oczywiście mi popsuła. Mianowicie pojawiły się dosyć głośne piski czy takie metaliczne brzęczenia dochodzące z okolicy pompy ABS, okresowo pojawiające się i znikające. Wczoraj natomiast zapaliła się kontrolka ABS i hamulca, które po wyłączeniu i ponownym włączeniu auta zgasły po czym po jakimś czasie znowu się zapaliły. Jak dzisiaj pojechałem do sprytnego kolegi mechanika to oczywiście wszystko ucichło ale mam prawie pewność, ze to pompa ABS i moje pytanie jest: czy jest to kwestia zacierającego się silnika, który ewentualnie można regenerować, czy samej pompy i czy ewentualnie używane pasują od jakichś innych LC?
Dzięki, M

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Pompa ABS

Post autor: kylon »

Raczej silnik elektryczny w tej puszce czarnej z żółtą naklejką. Standard w setce.

Maciek
Posty: 172
Rejestracja: 13 maja 2009, 20:06
Auto: HJ61, UZJ100, wcześniej HDJ100
Kontakt:

Re: Pompa ABS

Post autor: Maciek »

Tak też sobie myślałem,że może coś tam się przyciera, albo może szczotki się kończą. Dzięki Kylon

ODPOWIEDZ