J100 - hydrauliczne zawieszenie

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
nixon
Posty: 602
Rejestracja: 08 lut 2009, 09:05
Auto: hj61; fj80;
Kontakt:

J100 - hydrauliczne zawieszenie

Post autor: nixon »

witam Kolegów,
zwracam się z prośbą do forumowiczów o fachowe wypowiedzi w temacie zawieszenia w j10...a mianowicie, czy zawieszenie pneumatyczne to walor tego modelu czy też niekoniecznie, mając na uwadze ze auto będzie przygotowywane jako wyprawówka.
Liczę na ożywioną dyskusję a tymczasem pozdrawiam:)
Ostatnio zmieniony 01 lut 2010, 23:40 przez nixon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18026
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: j10-pneumatyczne zawieszenie

Post autor: kylon »

Do jazdy codziennej bardzo fajne rozwiązanie. Miękko, twardo jak kto woli. Guziczek i wyżej niżej ale:

- w przypadku terenówki na wyprawy gdzie kilogramy rosną znacznie wzrasta również awaryjność auta. Oczywiście nie mówimy tu o niedzielnej wycieczce :mrgreen:. Dodatkowe kilogramy obciążają tył. Musimy podkręcać zawieszenie. Oryginalnie sprężyny są z cienkiego drucika. Po wymianie sprężyna jest gruba i wytrzymała. Samochód sporo idzie do góry. W zależności od rocznika 10 lub 40 mm. Można pakować sprzęt na wyprawę.

- budowaliśmy nówkę setkę po liftingu z 2006 roku ale używanej wyprawowo i zawieszenie oryginalne padło po 70 tysiącach.

- po operacji zmiany zawieszenia można pozostawić instalację hydrauliki lecz wozimy zbędne kilogramy. Trzeba również skasować błędy komputera oraz odłączyć sterowanie AHC.

- jest jeszcze jedna wada pneumatyki w terenie. Czasem potrzebujemy dodać gazu aby wykaraskać się z opresji. I co wtedy :?: Komputer widzi, że koła kręcą się szybciej niż 40 km/h (buksują) i opuszcza zawieszenie - efektem jest zawiśnięcie w głębokich koleinach. Nie da sie już ruszyć po ponownym jego podniesieniu :mrgreen: .

A tak se napisałem :wink:

Awatar użytkownika
nixon
Posty: 602
Rejestracja: 08 lut 2009, 09:05
Auto: hj61; fj80;
Kontakt:

Re: J100 - pneumatyczne zawieszenie

Post autor: nixon »

dzięki Kylon..bardziej wyczerpująco nie można było:)

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18026
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: J100 - pneumatyczne zawieszenie

Post autor: kylon »

Można ale nikt by mnie nie zrozumiał :mrgreen:

Awatar użytkownika
Janusz
Posty: 42
Rejestracja: 22 maja 2007, 22:57
Auto: HDJ100,
Tacomo-Hilux TRD SC

Re: J100 - pneumatyczne zawieszenie

Post autor: Janusz »

Kylon - nie doceniasz nas :mrgreen: , w końcu to forum dla entuzjastów jazdy w terenie :D

Mam nadzieję, że za jakiś czas będe się mógł podzielić wrażeniami z jazdy 100-tką na twardszym wyprawowym zawieszeniu. Spodziewam się nie nie tylko większej niezawdności i właściwości w terenie ale także poprawy prowadzenia na normalnej drodze.
Seryjne pneumatyczne zawieszenie jest nastawione przede wszystkim na komfort i bajer, nawet po ustawieniu amortyzatorów na "sport" samochód według mnie jest ciągle za miękki przy dynamicznej jeździe - przechyla się na zakrętach, a przód nurkuje przy ostrym hamowowaniu.

Patrol Y61 zaczął się prowadzić lepiej po założeniu całego zestawu OME i spodziewam się podobnego efektu w przypadku 100-tki

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18026
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: J100 - pneumatyczne zawieszenie

Post autor: kylon »

Wyjmowanie starego szpeju bez zniszczeń to jakaś masakra :mrgreen:. Zwalczyliśmy to właśnie w jednej sztuce gdzie rupiecie hydrauliczne trafią na Allegro.

Awatar użytkownika
nixon
Posty: 602
Rejestracja: 08 lut 2009, 09:05
Auto: hj61; fj80;
Kontakt:

Re: J100 - pneumatyczne zawieszenie

Post autor: nixon »

...masakra powiadasz :) ...a tu za chwilę kolejna bitwa 8) ..tyle że czy ktoś to kupi??

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18026
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: J100 - pneumatyczne zawieszenie

Post autor: kylon »

Podobno wszystko da się sprzedać na Allegro. To jest was już trzech co to zawieszenie chcą sprzedać :wink:

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18026
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: J100 - pneumatyczne zawieszenie

Post autor: kylon »

Z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że demontaż całego zawieszenia i jego elementów w celu późniejszej sprzedaży to może być mało opłacalna sprawa. No chyba, że macie mechanika który robi to dla hobby w wolnym czasie. Niektóre elementy przykręcane są do ramy przed montażem nadwozia. Brak dostępu oraz pordzewiałe śruby mogą doprowadzić do wzrostu nerwy :mrgreen:. Dotyczy to wielu przewodów metalowych, baniek po obu stronach ramy oraz tylnych amortyzatorów.

misiekG
Klubowicz
Posty: 702
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:38
Auto: HDJ100, LC200 V8
Kontakt:

Re: J100 - pneumatyczne zawieszenie

Post autor: misiekG »

kylon, no nie mów że moje autko jest takie niewdzięczne :mrgreen:

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18026
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: J100 - pneumatyczne zawieszenie

Post autor: kylon »

Ależ wdzięczne :wink: Bardzo mnie się podobuje. Tylko ta wyciągarka :mrgreen:

misiekG
Klubowicz
Posty: 702
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:38
Auto: HDJ100, LC200 V8
Kontakt:

Re: J100 - pneumatyczne zawieszenie

Post autor: misiekG »

otczytuje to jako złośliwość :D , przecież sąsiadowi też trzeba dać zarobić :D

Awatar użytkownika
nixon
Posty: 602
Rejestracja: 08 lut 2009, 09:05
Auto: hj61; fj80;
Kontakt:

Re: J100 - pneumatyczne zawieszenie

Post autor: nixon »

Misieg...na jakim etapie jestes z motaniem 100??

misiekG
Klubowicz
Posty: 702
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:38
Auto: HDJ100, LC200 V8
Kontakt:

Re: J100 - pneumatyczne zawieszenie

Post autor: misiekG »

jestem blisko końca pierwszego etapu(szerokiego zakresu), jak będę miał autko to wrzucę parę informacji i zdjęcia(jesli mi się uda). Zostanie mi jeszcze drugi zbiornik pawliwa i zabudowa wnętrza(skrzynki, łózko). Pożegnanie się z autkiem na pare tygodni jest baardzoooo długim czasem :mrgreen:

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18026
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: J100 - pneumatyczne zawieszenie

Post autor: kylon »

Co to jest parę tygodni w skali istnienia wszechświata :mrgreen: Jedno autko kiedyś stało u nas prawie rok :mrgreen:

ODPOWIEDZ