Przepływomierz

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8463
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Przepływomierz

Post autor: Rokfor32 »

Jeżeli turbina zanika - to będzie bezobjawowo. Pompa koryguje dawkę na bieżąco do ciśnienia turbo. A wzrost zużycia wynika ze spadku mocy, momentu, i sprawności silnika - trza po prostu deptać głębiej, żeby jechało.

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Przepływomierz

Post autor: seburaj »

a dymic wtedy nie będzie ?

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8463
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Przepływomierz

Post autor: Rokfor32 »

Nie. O ile oczywiście czujnik turbo działa prawidłowo.

Leszcz_6
Posty: 4
Rejestracja: 02 lis 2008, 07:52
Auto: HDJ 100
Kontakt:

Re: Przepływomierz

Post autor: Leszcz_6 »

Jak zrobi się ciepło to spalanie wróci do normy.
W mojej takie same objawy były w zimę rok temu i w trym roku jest podobnie.
W lato wszystko wraca do normy 11-12 trasa 14-15 miasto

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8463
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Przepływomierz

Post autor: Rokfor32 »

A to też może być.

Mało kto se zdaję sprawę, ile w tej kwestii ma do powiedzenia lepkość olejów przekładniowych ... :wink:

daRon
Posty: 49
Rejestracja: 20 lis 2008, 01:23
Auto: LJ70, HDJ100
Kontakt:

Re: Przepływomierz

Post autor: daRon »

A zerknąłem sobie pod maskę i u mnie przepływka jest (2002 rok). Z tego co zrozumiałem, to przepływające powietrze chłodzi rozgrzany drut platynowy i na tej podstawie określana jest ilość powietrza - to tak najprościej.
Teraz mam pytanie: czy w nowszych wersjach setek komputer podaje spalanie paliwa np. chwilowe? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie się to się odbywa? Jak to działa w innych autach z wtryskiem mechanicznym? Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8463
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Przepływomierz

Post autor: Rokfor32 »

J100 ma zwykłą pompę rotacyjną - ale sterowaną elektronicznie. Dawka paliwa jest określana przez komputer - na podstawie położenia przepustnicy - i podciśnienia/ciśnienia turbo (podciśnienia, bo silnik sterowany jest przepustnicą, jak w benzyniaku), lub przepływomierza. Tak czy siak z komputera wychodzi sygnał sterujący, więc przeliczenie tego na wskazanie zużycia paliwa to jedynie kwestia programowa. Acz sygnał jest zupełnie inny niż przy benzynie czy CR - więc pewnie uniwersalnym komputerkiem się nie obskoczy.

Awatar użytkownika
Zibi
Posty: 659
Rejestracja: 02 lis 2008, 11:16
Auto: By?o BJ73, 2xHDJ80 XTR 3", HDJ80
jest LC100, HDJ80, rajd?wka Escape, zmota Escape
Kontakt:

Re: Przepływomierz

Post autor: Zibi »

w au tuningują przepływkę, auto nabiera mocy przy praktycznie zerowym wzroscie spalania.

daRon
Posty: 49
Rejestracja: 20 lis 2008, 01:23
Auto: LJ70, HDJ100
Kontakt:

Re: Przepływomierz

Post autor: daRon »

Zibi, a możesz przybliżyć temat "tuningu przepływki"? Może być link.
Co do podłączenia "komputerka spalania" do hdj-ty, to Rokfor dobrze rozszyfrował moje intencje, myślałem o tym, tylko nie wiem skąd wziąć sygnał. Mam manuala, ale bez dogłębnej znajomości elektrotechniki, nie wszystko jest dla mnie jednoznaczne. "Ma ktoś widzę" skąd wziąć sygnał spalania w starej poczciwej secie?

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8463
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Przepływomierz

Post autor: Rokfor32 »

Zibi pisze:w au tuningują przepływkę, auto nabiera mocy przy praktycznie zerowym wzroscie spalania.
Typ przepływomierza który tam toyota stosuje jest "standardowy". Czyli że kształt czujnika, i rodzaj sygnału, są takie same - jak we wszystkich modelach toyoty robionych w tamtycz czasach.

Przepływomierze z wierzchu wyglądaja identycznie - ale różnią sie przekrojami zwężki pomiarowej. Co oznacza że są różnie wrażliwe na tempo przepływu powietrza - i wielkość kanału w który sa wsadzone.

Takie przepływomierze (corolka, avensis, yaris, i wogule cokolwiek) to koszt u nas ze 30 zeta. Jak się komu chce - se może poeksperymentować ... :wink:

Co do sygnału zużycia paliwa - z pompy oczywiście, lub odpowiednie wyjścia z ecu. wielkość i rodzaj sygnału zczytujesz oscyloskopem.

Ale obawiam się, że żeby to wykorzystać - musiałbyś se sam zbudować przetwornik. Bo może się okazać, że sygnały sterujące sa liniowe (najprawdopodobniej ecu wysterowuje pompę za pomocą dwóch skorelowanych sygnałów napięciowych, i elektromagnetycznego siłownika proporcjonalnego - taki sam patent denso stosuje do sterowania wolnymi obrotami w przepustnicach benzyniaków), a nie impulsowe (typowe komputerki wyliczają zużycie na podstawie czasu otwarcia wtryskiwaczy - to są sygnały impulsowe, o zmiennej długości czasu).

Możesz spróbowac zadoptowac konsolę z J9 1KZ-TE - tam jest ta sama filozofia sterowania pompą - a komputerek w konsoli wylicza zużycie paliwa. Ale jak to działa w szczegółach - pojęcia nie mam ... :wink:

Awatar użytkownika
chokai
Posty: 108
Rejestracja: 04 paź 2012, 18:45
Auto: KZJ95 '00 + XL600V '92
Kontakt:

Re: Przepływomierz

Post autor: chokai »

Rokfor32 pisze: Możesz spróbowac zadoptowac konsolę z J9 1KZ-TE - tam jest ta sama filozofia sterowania pompą - a komputerek w konsoli wylicza zużycie paliwa. Ale jak to działa w szczegółach - pojęcia nie mam ... :wink:
Rokfor , ale w J9 nie ma chyba komputerka do wyliczania zużycia ?

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Przepływomierz

Post autor: seburaj »

przed liftem nie ma

Awatar użytkownika
chokai
Posty: 108
Rejestracja: 04 paź 2012, 18:45
Auto: KZJ95 '00 + XL600V '92
Kontakt:

Re: Przepływomierz

Post autor: chokai »

No ja niby mam po lifcie...

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8463
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Przepływomierz

Post autor: Rokfor32 »

Aż tak dobrze to nie pamiętam - ale dał bym se rękę uciąć, że jest taka pozycja na komputerku w konsolce na kokpicie. Acz niewykluczone - że się mi pochrzaniło z innym modelem ... :wink:

daRon
Posty: 49
Rejestracja: 20 lis 2008, 01:23
Auto: LJ70, HDJ100
Kontakt:

Re: Przepływomierz

Post autor: daRon »

OK, a czy w setce po lifcie komputer pokazuje spalanie?

ODPOWIEDZ