oświetlenie wnętrza

Moderator: luk4s7

LandIce
Posty: 44
Rejestracja: 09 mar 2011, 20:20
Auto: J95
Kontakt:

oświetlenie wnętrza

Post autor: LandIce »

Cześć

Ostatnio zabrałem się za wymianę oświetlenia wewnątrz na moduły LED i po wymianie przestało mi działać Lampka środkowa i w bagażniku sprawdzałem bezp. itp. i nie wiem dlaczego to nie działa. dodam tylko że wcześniej coś niestykało w tej środkowej lampce. a ta nad deską rozdzielczą normalnie działa... m ktoś jakieś pomysły?

Awatar użytkownika
Kwieczor
Klubowicz
Posty: 1561
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:57
Auto: Hilux 2,5 D4D 2008
Kontakt:

Re: oświetlenie wnętrza

Post autor: Kwieczor »

ja mam pomysł, by wszystko po rozłączać i zacząć po kolei z miernikiem sprawdzać poszczególne odcinki...

LandIce
Posty: 44
Rejestracja: 09 mar 2011, 20:20
Auto: J95
Kontakt:

Re: oświetlenie wnętrza

Post autor: LandIce »

właśnie problem w tym że jestem kompletną gułą z elektryki - mam miernik ale nie wiem jak się tego używa a nie ma mnie tego kto nauczyć.... próbowałem wsadzić stare żarówki ale one też nie działają...

Awatar użytkownika
Kwieczor
Klubowicz
Posty: 1561
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:57
Auto: Hilux 2,5 D4D 2008
Kontakt:

Re: oświetlenie wnętrza

Post autor: Kwieczor »

no to sorry - za cienki jestem, żeby tego korespondencyjnie nauczyć, ale myślałem, że jak sie zabierasz sam za wymianę to jakieś tam pojęcia o kablach, plusach i minusach masz :)

Najlepiej odwiedź najbliższego wioskowego elektryka samochodowego, ale jak się uprzesz sam, to zacząłbym od:

0. wyjęcie wszystkich wymienianych wcześniej żarówek

1. sprawdzenie bezpiecznika od oświetlenia (zwykle gdzieś pod deską mała zaslepka, okolice dołu kierownic, czy nóg kierowcy). Bezpieczniki zawsze sprawdzaj wyjmując całkowicie i oglądając, bo na "podglądzie" nie zawsze widać trafiony

2. jak wszystkie bezpieczniki OK a masz jakiegoś szwagra z miernikiem - weźcie sobie piwko, ustawcie miernik na jakiś tam niski zakres (pewnie do 50V) prądu stałego i przyłóż najpierw do pierwszej dostępnej pary kabli (u Ciebie to pewnie będzie przy pierwszej lampce przy lusterku) - jak pokaże wartość 0 lub bliską - "service visit required", jak w okolicach +12 albo -12 (znak nie ma znaczenia w tym wypadku, określa biegunowość) - spróbuj zamontować w to gniazdo zwykłą, nową żarówkę tradycyjną. jak zadziała - wkładaj leda, tylko tutaj zwykle masz biegunowość, czyli LED włożona w jedną stronę działa, w drugą nie

3. jak pierwsze światełko działa - sprawdzasz napięcie na sucho na kolejnym

czynności powtarzać analogicznie, z małą wariacją: jak pierwsze działa, a przestaje działać przy założeniu żarówki do drugiego - "service visit required" - bo możesz mieć gdzieś zwarcie albo coś gdzieś masy nie łapie

LandIce
Posty: 44
Rejestracja: 09 mar 2011, 20:20
Auto: J95
Kontakt:

Re: oświetlenie wnętrza

Post autor: LandIce »

zabrałem się za to bo myślałem że to tylko wyjmę żarówki i w sadze LED-y i wsio...ale dzięki za tą informacje o biegunowości Ledów nie widziałem o tym sprawdzę i dam znać bo nie wiedziałem że to ma znaczenie :oops:
...dzięki Kwiczór :)

LandIce
Posty: 44
Rejestracja: 09 mar 2011, 20:20
Auto: J95
Kontakt:

Re: oświetlenie wnętrza

Post autor: LandIce »

dzięki Kwieczór.... (coś literę zjadłem i głupio wygląda :D )

LandIce
Posty: 44
Rejestracja: 09 mar 2011, 20:20
Auto: J95
Kontakt:

Re: oświetlenie wnętrza

Post autor: LandIce »

dobra po robocie...tak jak wspomniał Kwieczór moduły Led wymagają zwrócenia uwage na biegunowość. o ile w przypadku podłączenia adapterem w miejsce żarówki to nie ma jak się pomylić ale kiedy podłączamy w miejsce tej podłużnej żarówki (nie znam prof. nazwy :oops: ) to już można. pech chciał że pomyliłem się w obu wypadkach :lol: dlatego nie kumałem o co chodzi...

Awatar użytkownika
kozi
Posty: 247
Rejestracja: 11 wrz 2007, 17:47
Kontakt:

Re: oświetlenie wnętrza

Post autor: kozi »

Tyle że twierdzisz, że próbowałeś wsadzać stare żarówki i nie działało ... coś się plączesz w zeznaniach ... ;)

LandIce
Posty: 44
Rejestracja: 09 mar 2011, 20:20
Auto: J95
Kontakt:

Re: oświetlenie wnętrza

Post autor: LandIce »

sory za zamieszanie... :? ale jak wspomniałem jestem guła z elektryki i sprawdzałem te żarówki gdy lampka wisiała na kablu nie dokręcona (nie było masy więc nie świeciło) i tak bym sobie mógł sprawdzać w nieskończoność i pół samochodu rozebrać... :evil: ... ehhh ta elektryka :wink:

Wojdyl
Posty: 33
Rejestracja: 09 gru 2009, 19:28
Auto: KZJ90; 1KZ-TE

Re: oświetlenie wnętrza

Post autor: Wojdyl »

Bezpiecznik od oświetlenia wnetrza znajduje sie pod maską silnika z opisem "DOME" i jest wartości 10A. to tyle wyjaśnienia. :mrgreen:

ODPOWIEDZ