J95 - patenty, wynalazki i ulepszenia

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

J95 - patenty, wynalazki i ulepszenia

Post autor: seburaj »

rozpocznę taki wątek... czasami ktoś coś wymyśli, cos poprawi, coś domontuje - w konkretnym modelu auta
rozwiązania tego typu mogą być inspiracją do naśladowania lub podzielenia się patentami innymi :mrgreen:

więc zacznę:

za miękki pedał gazu - przynajmniej w moje opinii - w KZTE z manulana skrzynią (nie wiem, jak w automacie, bo na pompie wtryskowej odchodzi dodatkowe cięgno do skrzyni, może ono stawia jakiś opór)

irytowało mnie trochę - zwłaszcza "w trasie" -że pedał gazu stawia za mały opór i muszę nogę utrzymywać niejako "w powietrzu"... nie macie takiego wrażenia ? zastosowałem prosty patent - oczywiście sprężynę należy dobrać doświadczalnie, o taki:

Obrazek

Obrazek

proste - i zarazem bardzo poprawiające komfort długich podróży...

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: J95 - patenty, wynalazki i ulepszenia

Post autor: seburaj »

miejsce na kompresor - długo zastanawiałem się, gdzie w miarę wygodnie (i nie zawadzająco!) umieścić konpresor do pompowania kół w tym fajnym - ale nieco małym - aucie... :?

próbowałem w zabudowie tyłu - słaby pomysł... na podszybiach tylnych boczny okien - jakoś tak nie bardzo, same plastiki, nie to co w J70

w końcu wybór padł na to miejsce:

Obrazek

Obrazek

wygodnie, nie przeszkadza, dostęp dobry... pozostała kwestia mocowania :)
wiadomo, musi byc porządnie i stabilnie - znaczy do podłogi - ale żeby niepotrzebnie nie dziurawić
od strony koła na płaskowniku aluminiowym (od spodu śrubkami do mocowania kompresora, do otworów po gumowych nóżkach) - na boki rozpiera się jak na zdjęciu:

Obrazek

widać dwa wkręty, po przeciwnej stronie wkręt do pionowej ścianki schowany pod plastikiem... z drugiego końca kompresora dwa wkręty w podłogę - wszystko zabezpieczone antykorozyjnie

przewód gruby wzdłuż progu, z zabezpieczeniem topikowym - wprost do prawego akumulatora (kompresor działa bez stacyjki i bez strat prądu - celowo unikałem podpinania sie do np. zapalniczki :wink: )

po odchyleniu kanapy wygląda tak:

Obrazek

całość zamontowana naprawdę stabilnie, dzięki wykładzinie nie przenosi (nadmiernie) drgań pracującego kompresora na nadwozie :wink:

(cdn)

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: J95 - patenty, wynalazki i ulepszenia

Post autor: seburaj »

siatka pod sufitem - na drobne ubrania, materacyki i inne rzeczy potrzebne podczas podróży (spania w aucie) - ale oczywiście nie za ciężkie...

wygląda to tak - do mocowania użyłem:

1. siatki oczywiście, rozpiętej na gumowych obramowaniach (plus dwa wpoprzek, celem zwiększenia "nośności")
2. zaślepek po mocowaniach pasów 3 rzędu (wwierciłem się w nie haczykami, dodatkowo je rozpierając od środka)
3. uchwytów do wsiadania i trytytek :mrgreen:

efekt jak widać

Obrazek

Obrazek

]Obrazek

(cdn) jutro :wink:

Awatar użytkownika
Maru123
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2011, 14:34
Auto: KDJ95 02'
Kontakt:

Re: J95 - patenty, wynalazki i ulepszenia

Post autor: Maru123 »

fajny temat :wink: może i ja wrzucę swoje 3grosze :wink:


1.schowki wykleiłem samoprzylepnym welurem-nic nie stuka w środku podczas jazdy po nierównościach

Obrazek
By maru123 at 2012-05-08

2. w tylnej części podłokietnika zamontowałem 2 dodatkowe gniazda 12V

Obrazek
By maru123 at 2012-05-08


3.w środku dorobiłem oświetlenie z paska LEDowego. świeci porządnie a pobiera mało energii. kolejny krok to będzie oświetlenie bagażnika.

Obrazek
By maru123 at 2012-05-08

Obrazek
By maru123 at 2012-05-08

4. podobnie jak seburaj wykorzystałem miejsce pod tylną kanapą z tym że ja tam umieściłem latarkę Mag Lite

Obrazek
By maru123 at 2012-05-08

5. kompresor zaś powędrował do bagażnika między burtę a zabudowę

Obrazek
By maru123 at 2012-05-08

6. wymieniłem końcówki dyszy spryskiwaczy na te z hiluxa ori w J9 leją po 2 strumienie a te w hilu pylą mgiełkę na całą szybę, oszczędzając płyn i równomiernie zraszając szybę (foto zapożyczone)

Obrazek
By maru123 at 2011-09-19

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: J95 - patenty, wynalazki i ulepszenia

Post autor: seburaj »

a sięgasz z końcówką kompresora do lewego przedniego koła ? 8)

Awatar użytkownika
Maru123
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2011, 14:34
Auto: KDJ95 02'
Kontakt:

Re: J95 - patenty, wynalazki i ulepszenia

Post autor: Maru123 »

no pewnie :wink:

Awatar użytkownika
Maru123
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2011, 14:34
Auto: KDJ95 02'
Kontakt:

Re: J95 - patenty, wynalazki i ulepszenia

Post autor: Maru123 »

przewód jest na tyle długi że można jeszcze przy śilniku coś przedmuchać np. puszkę filtra powietrza

ODPOWIEDZ