Dziwny objaw

Moderator: luk4s7

maras
Posty: 234
Rejestracja: 23 cze 2010, 11:28
Auto: kiedyś KDJ 95 vel Krowa :)
Kontakt:

Dziwny objaw

Post autor: maras »

Witam. Podczas małego wypadu na narty pojawił się dziwny objaw - najpierw na autostradzie przy ~80 km/h zaczęło trzepać tak, jakby były niewyważone koła, ale dziwne było to, że przy zwalnianiu objaw nadal występował, mimo, że wcześniej przy niższej prędkości było ok.

Później przy 80km/h był spokój. Zdarzyło się to może 3 - 4 razy na trasie 300 km. Zawsze podobnie - wibracje odczuwalne na kierze i na budzie - jak już się zaczyna trwa praktycznie do zwolnienia lub zatrzymania. Potem znika -> wniosek, nie jest to niewyważenie kół. Po wciśnięciu sprzęgła nic się nie zmienia - czyli to nie od silnika.

Co to może być :?: Krzyżak wału :?: Wiem, że muszę podjechać na warsztat, ale boję się, że jeśli akurat objawu nie będzie, nic nie znajdą :roll:

Awatar użytkownika
Cruiser
Posty: 959
Rejestracja: 29 maja 2010, 23:31
Auto: one fifty, Hilux DC 2.5
Kontakt:

Re: Dziwny objaw

Post autor: Cruiser »

Generalnie to wrozenie z fusow ale mozna wczesniej sprawdzic:
- czy przypakiem kolo nie jest odkrecone? Podobne objawy mialem kiedys jak ktos probowal mi podjumac kola i zdazyl tylko poluzowac sruby.
- skoro na narty to moze snieg wewnatrz felgi sie nazbieral?
- Podobny objaw mialem tez kiedys w Vectrze jak sruby od poduszki silnika sie "zdematerializowaly" i tluklo o bude. Przy przyspieszaniu od pewnej predkosci, natomiast przy hamowaniu do samego zera. Ale to raczej malo prawdopodobne.
Pozdro.

Awatar użytkownika
Gladzio
Posty: 417
Rejestracja: 21 sie 2009, 12:14
Auto: Kiedy? by? LJ70 2LT 1992 r.
Kontakt:

Re: Dziwny objaw

Post autor: Gladzio »

Wszystkie opisane przez Cruisera przyczyny są prawdopodobne. Dodam jeszcze do nich luz na drążku panharda (choć nie wiem jak to jest w 90tkach). Kumpel w 70tce miał tak że przy różnych prędkościach telepało całą budą. Walczył z kołami, wałem itd a w końcu wyszło że to drążek. Jak się go złapało i poruszało to czuć było luz...

maras
Posty: 234
Rejestracja: 23 cze 2010, 11:28
Auto: kiedyś KDJ 95 vel Krowa :)
Kontakt:

Re: Dziwny objaw

Post autor: maras »

Dzięki za pomysły.
Wiem, że bez warsztatu się nie obejdzie, ale na razie mam problem z czasem :?
Pytałem, żeby w razie czego ukierunkować diagnostę, żeby nie było, że wszystko jest ok a za miesiąc coś się rozpadnie.

Awatar użytkownika
realBiker
Posty: 748
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:31
Auto: VZJ90

Re: Dziwny objaw

Post autor: realBiker »

Maras, jak dojdziesz co to było to sie pochwal. Mam mniej więcej podobny objaw w mercu CLK tyle ze niezmiernie rzadko mi się to objawia i jakoś samo z siebie mija. Może podobna przyczyna, plaskacz też ma wał napędowy ;)

maras
Posty: 234
Rejestracja: 23 cze 2010, 11:28
Auto: kiedyś KDJ 95 vel Krowa :)
Kontakt:

Re: Dziwny objaw

Post autor: maras »

Problem (?!) w tym, że na razie przestało i jest ok. Nic to, wpadnę po starej znajomości na SKP niech poszarpią. Może coś znajdą.

Awatar użytkownika
gif_kuba
Posty: 113
Rejestracja: 01 mar 2010, 13:11
Auto: KZJ95
Kontakt:

Re: Dziwny objaw

Post autor: gif_kuba »

sprawdź przeguby wewnętrzne (od strony mech. różnicowego) na półosiach

malito
Posty: 2
Rejestracja: 06 lut 2011, 21:50
Auto: KZJ90
Kontakt:

Re: Dziwny objaw

Post autor: malito »

miałem taki objaw w Volvo 740 - wina była po stronie zapiekających się hamulców z przodu - regeneracja pomogła (efekt był identyczny jakby koła były źle wyważone)

PePe
Posty: 675
Rejestracja: 22 mar 2010, 18:50
Auto: Gx470 , Hdj80 , AutoLaweta 24h do us?ug , discovery 1
Kontakt:

Re: Dziwny objaw

Post autor: PePe »

a krzyżaki ?? też mogly dac taki objaw

maras
Posty: 234
Rejestracja: 23 cze 2010, 11:28
Auto: kiedyś KDJ 95 vel Krowa :)
Kontakt:

Re: Dziwny objaw

Post autor: maras »

Na razie wyszły końcówki drążków i przycierający się tłoczek zacisku. Cała reszta wygląda ok.

janol6
Posty: 19
Rejestracja: 08 wrz 2010, 12:38
Auto: KZJ95
Kontakt:

Re: Dziwny objaw

Post autor: janol6 »

maras pisze:Witam. Podczas małego wypadu na narty pojawił się dziwny objaw - najpierw na autostradzie przy ~80 km/h zaczęło trzepać tak, jakby były niewyważone koła, ale dziwne było to, że przy zwalnianiu objaw nadal występował, mimo, że wcześniej przy niższej prędkości było ok.

Później przy 80km/h był spokój. Zdarzyło się to może 3 - 4 razy na trasie 300 km. Zawsze podobnie - wibracje odczuwalne na kierze i na budzie - jak już się zaczyna trwa praktycznie do zwolnienia lub zatrzymania. Potem znika -> wniosek, nie jest to niewyważenie kół. Po wciśnięciu sprzęgła nic się nie zmienia - czyli to nie od silnika.

Co to może być :?: Krzyżak wału :?: Wiem, że muszę podjechać na warsztat, ale boję się, że jeśli akurat objawu nie będzie, nic nie znajdą :roll:
Identyczne objawy mam u siebie . W grudniu też nprz 80/h zaczęło telepać karoserią jak diabli. Po zatrzymaniu auta i ponownym ruszeniu wszystko ok. I tak kilka razy.W koncu zawrtóciłem do domu i wziąlem drugie auto,bo miałem do przejechania troche km.Po powrocie aż do wczoraj nic sie nie działo.A wczoraj znowu się zaczęło .80/h i trzęsie jak diabli.
Krótki stop,i objawy ustępują.Sprawdzę hamulce,bo mam wrażenie że lekko śćiąga.

Awatar użytkownika
kozi
Posty: 247
Rejestracja: 11 wrz 2007, 17:47
Kontakt:

Re: Dziwny objaw

Post autor: kozi »

Jak by przy hamowaniu wibracje się nasilały to może to być krzyżak

Awatar użytkownika
realBiker
Posty: 748
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:31
Auto: VZJ90

Re: Dziwny objaw

Post autor: realBiker »

Dopisze się w tym wątku co by nowego nie zakładać pod takim samym tytułem ;)
Ostatnio mam takie coś: hamuję do zera i jak auto już stanie w miejscu to słychać pojedyncze stuknięcie-zgrzytnięcie. Trochę taki dźwięk jak przy dociąganiu śrub od kół ale na niższych rejestrach. Dźwięk słychać w momencie jak maska zaczyna podnosić się do poziomu po zatrzymaniu auta. W innych okolicznościach nie występuje, przy hamowaniu ręcznym też nie.

MaxLux
Klubowicz
Posty: 2890
Rejestracja: 05 kwie 2007, 11:01
Auto: GRJ120
Kontakt:

Re: Dziwny objaw

Post autor: MaxLux »

realBiker pisze:Dopisze się w tym wątku co by nowego nie zakładać pod takim samym tytułem ;)
Ostatnio mam takie coś: hamuję do zera i jak auto już stanie w miejscu to słychać pojedyncze stuknięcie-zgrzytnięcie. Trochę taki dźwięk jak przy dociąganiu śrub od kół ale na niższych rejestrach. Dźwięk słychać w momencie jak maska zaczyna podnosić się do poziomu po zatrzymaniu auta. W innych okolicznościach nie występuje, przy hamowaniu ręcznym też nie.
Sprawdz tuleje wahaczy - u mnie jak sie jedna tulejka wysypala to tak wlasnie stukalo

Awatar użytkownika
realBiker
Posty: 748
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:31
Auto: VZJ90

Re: Dziwny objaw

Post autor: realBiker »

A które miałeś padnięte?

ODPOWIEDZ