Problem z automatyczną skrzynią biegów J95

Moderator: luk4s7

janol6
Posty: 19
Rejestracja: 08 wrz 2010, 12:38
Auto: KZJ95
Kontakt:

Problem z automatyczną skrzynią biegów J95

Post autor: janol6 »

Witam.
Koledzy wczoraj wróciłem z 2 tyg.urlopu na który wybrałem się swoją bestyjką. Pojechalismy w Bieszczady i sądziłem iż to autko będzie tam najbardziej odpowiednie.Ale niestety .Zaczęly sie problemy ze skrzynią. Po przejechaniu dystansu ok 1200km /od wymiany oleju ktory zrobiłem przed wyjazdem/zaczeła mi szwankować skrzynia. Problem polega na tym iż zpodczas jazdy zwala mi się samoczynnie z 4 biegu na 3,i za Boga nie chce wrócić na swoje miejsce. Pomimo zabawy lewarkiem i pedałem gazu.Po jakimś czasie ,nieraz 10 lub 20 km.coś poszrpie i zaczyna pracować normalnie,Ale do czasu.
Zwłaszcza jak dołożę do 120-140km/h potrafi znowu sama zredukować,i znowu klapa na jakiś czas.
Sprawdzałem stan oleju i wydawało mi\się iż jest za niski ,dolałem ok 3/4l i na jakiś czas sie uspokoiło.Wystarczyło na jakieś 250km. Poptem zaczęło się dziać to samo co wyżej.Nie ukrywam iż ponowne sprawdzenie stanu oleju kazało mi go uzupełnić.Ale k...wa ni widać żadnych wycieków./Wyczytałem że jeżeli oleju jest za dużo,to skrzynia samoczynnie go wyrzuci przez jakąś odmę/
Podczas wymiany oleju ,nie wymieniłem filtra skrzyni,tylko go rozebrałem i umyłem w benzynie ekstrakcyjnej i po założeniu nowych uszczelek zainstalowałem go ponownie/tak mi doradzono w serwisie Toyoty w Gdansku/.
Zalałem skrzynie olejem ATF220/odpowiednik Dextron II/
Nie ukrywam że urlop nam się spi.......lił,bo cały czas byliśmy z żoną w stresie,coby nie walneło całkiem,bo do domu prawie 1000km.
Od czergo zacząc szukania przyczyny tych kłopotów.ToYota LC 95 2000r,przebieg 270.000km
Do tej pory,nie b yło z nią żadnych problemów.

janol6
Posty: 19
Rejestracja: 08 wrz 2010, 12:38
Auto: KZJ95
Kontakt:

Re: Problem z automatyczną skrzynią biegów J95

Post autor: janol6 »

No widzę że na pomoc kogoś z forum nie bardzo mogę liczyć.Ale poradziłem sobie sam.
po kilku wizytach w warsztatach specjalizujących się zw automatycznych skrzyniach, wnioski były bardzo zróżnicowane,na remoncie w cenie 5000zł.kończywszy.
Ale pomógł przypadek. W moim drugim samochodzie padł akumulator.Przełozyłem na jeden dzień z Toyki do tamtego.
Po ponownym włożeniu go do autka,problemy ze skrzynią jak ręką odjoł.Wyrestewał się komputer i wszystko wróciło do normy.A przez tydzień urlopu miałem sraczkę.

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Problem z automatyczną skrzynią biegów J95

Post autor: fobos »

Czyli pomogła tzw. metoda informatyczna, czyli wyłączyć i włączyć. 8) :mrgreen:

Awatar użytkownika
oskar
Posty: 437
Rejestracja: 06 lut 2010, 16:33
Auto: KDJ95'02
Kontakt:

Re: Problem z automatyczną skrzynią biegów J95

Post autor: oskar »

Czy w ogóle warto ładować się w automat myśląc o wypadach w teren europejski czy północnoafrykański??

Awatar użytkownika
emilio
Posty: 185
Rejestracja: 21 kwie 2008, 19:03
Auto: KZJ95
GDJ150
Kontakt:

Re: Problem z automatyczną skrzynią biegów J95

Post autor: emilio »

Cześć
Koledzy
Trochę odświeżę temat , bo podczas daszego wyjazdu spotkało mnie dokładnie to samo :?

na kilka minut skrzynia zrzucała nadbieg , objaw raczej po dłuższej jeździe z predkością ok 110-120 km , na dystansie 2000km zadziało się to kilkanascie razy . W drodze powrotnej uzupełniłem ponad poł litra oleju .Po uzupełnieniu objawy jakby zmniejszyły swoją częstotliwość nie wiem czy za sprawą dolania oleju i relkatywnie niższych temperatur zewnętrzych

Podczas przeglądu na 170 tys wymieniłem olej (Dextron II)bez filtra (tylko czyszczenie jak u kolegi ) , wycieków nie zaobserwałem wiec padło podejrzenie za moze w ASO dolali za mało

Jedną z teorii którą usłyszałem w ASO to ze zbyt niski poziom mógł spowodowć utratę właściwości smarowania i spadek cisnienia w automacie dlatego zrzucał nadbieg w celu wrównania ciśnienia ale trochę to chyba naciągane ..

Prosze jeszcze rozwiejcie wątpliwości czy pomiar przy cipłej skrzyni dokujemy w pozycji P czy D ?

Pozdr
Emil

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Problem z automatyczną skrzynią biegów J95

Post autor: Rokfor32 »

Pomiar poziomu oleju? A niby jak chcesz tego dokonać na D? Biegnąc koło auta? :mrgreen:

Pomiar poziomu oleju w automacie robi się i na zimnym, i na ciepłym (po to są dwie skale na miarce), na odpalonym silniku i pozycji N lub P na skrzyni.

Tak btw - skrzynka stosowana w J9 (typu A343F) jest niestety za małą do tego auta (w późniejszych J12 zastosowano już solidniejszą), i często się zdarza jej uszkodzenie przez zwykłe przeciążenie (spalenie sprzęgieł zapinających biegi). Ale jest też druga przyczyna, którą się serwisy nie chwalą. Jest nią chłodnica.

W J9 na początku stosowano standardową mosiężną chłodnicę, i nie było problemów (znaczy ze skrzynią, bo chłodnica korodowała jak to ma w zwyczaju). Potem, w młodszych modelach toyota zastosowała aluminiową. Dokładniej - aluminiowy jest radiator, kolektory plastikowe, ale wymiennik ciepła (chłodnica oleju ze skrzyni) pozostała mosiężna. Natomiast do niej dokręcono aluminiowe króćce. I tu właśnie jest problem - ten element koroduje, tyle że wewnątrz chłodnicy (elektrochemiczna korozja styku Al - Cu). Efektem jest rozszczelnienie, i przenikanie chłodziwa do oleju skrzyni.

W mojej pracy w Isla był to główny powód sprzedawania tych skrzyń.

Serwisy u nas niestety odwalają kaszanę w tej kwestii, bo pomimo wiedzy w temacie nie robią testu oleju na tę okoliczność (a może i nie wiedzą o tym, w końcu LC nie jest najczęstszym gościem serwisów). Natomiast poza aso - cóż, jak mechanik o tym nie wie, to nie sprawdzi. I może się okazać, że ktoś, komu padła skrzynia, zapoda nową, i ta też padnie szybcuitko. I nikt nie wie dlaczemu ... :wink:

selim
Posty: 111
Rejestracja: 11 lis 2010, 19:13
Auto: prawie toyota blizzard.
Kontakt:

Re: Problem z automatyczną skrzynią biegów J95

Post autor: selim »

Jak nie wie ?
najczęściej chłodniczka oleju jest zintegrowana z chłodnicą - ma to ten plus ,że temperatura jest stała
w lr jest odwrotnie - mam termometr i widzę jakie są wahania temp.
brakuje chłodzenia w takiej np.Albanii na podjazdach

MaxLux
Klubowicz
Posty: 2890
Rejestracja: 05 kwie 2007, 11:01
Auto: GRJ120
Kontakt:

Re: Problem z automatyczną skrzynią biegów J95

Post autor: MaxLux »

BTW: - jakby ktos chcial taka skrzynie praktycznie "nowka sztuka" to mam na pozbyciu !

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Problem z automatyczną skrzynią biegów J95

Post autor: seburaj »

Rokfor32 pisze: Tak btw - skrzynka stosowana w J9 (typu A343F) jest niestety za małą do tego auta
hmmm, a jaką skrzynię montowali w UZJ100 ? :mrgreen:

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Problem z automatyczną skrzynią biegów J95

Post autor: Rokfor32 »

Selim - nie że nie wie o istnieniu tego wymiennika, tylko że nie każdy mechanik wie że w tym typie to ustrojstwo rozszczelnia się wewnętrznie. Nie widać na zewnątrz żadnych wycieków, a nawet nie pojawia się za bardzo olej w chłodziwie, bo w układzie chłodzenia panuje nadciśnienie, za to skrzynia jest odpowietrzona i ciśnienie jest tam takie jak atmosferyczne. Po prostu chłodziwo se przenika do oleju w skrzyni, nie dając oznak na zewnątrz. Widać to natomiast dobrze w oleju (przy niewielkim przecieku jest zmiana koloru i zapachu, bo woda odparowuje ale glikol i dodatki zostają, przy dużym jest już emulsja) - no ale trza na ten olej zerknąć fachowym okiem, a nie odessać i nalać nowy.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Problem z automatyczną skrzynią biegów J95

Post autor: Rokfor32 »

seburaj pisze:
Rokfor32 pisze: Tak btw - skrzynka stosowana w J9 (typu A343F) jest niestety za małą do tego auta
hmmm, a jaką skrzynię montowali w UZJ100 ? :mrgreen:
Na Europę taką samą jak w J9. Na pozostałe rynki A443F (lub podobne z tej linii, nie pamiętam dokładnie, ta sama linia co w HDJ100).

Nie wiem dlaczemu tak zrobiono, może dlatemu że w Europie J100 właściwie nie bywają poza asfaltami ... :wink:

Awatar użytkownika
emilio
Posty: 185
Rejestracja: 21 kwie 2008, 19:03
Auto: KZJ95
GDJ150
Kontakt:

Re: Problem z automatyczną skrzynią biegów J95

Post autor: emilio »

wracając do teamtu diagnoza postawiona przez warsztat specjalistyczny :

"Problem najprawdopodobniej spowodowany elektrozaworem od lock-up'u . może to byc również spowodowane zużyciem sprzęgła hydrokinetycznego"


pozdr

Qweer
Posty: 5
Rejestracja: 13 lip 2012, 22:59
Auto: Land Cruiser, 2000 r., 3.0 d, 1kz-te
Kontakt:

Re: Problem z automatyczną skrzynią biegów J95

Post autor: Qweer »

Chciałem nieco odświeżyć ten wątek, bo mam problem z automatem w 1 KZ-TE, który chyba spowodowany został via chłodnica.

Rok temu pojawił się jakiś wyciek, okazało się, że chłodnica do wymiany. Po roku pojawiły się problemy ze skrzynią; po rozmontowaniu tzw. tarczki okazały się skorodowane; generalnie do wymiany, plus regeneracja konwertera, elementów uszczelniających, oleju, filtra etc. Wraz z wymianą chłodnicy rok temu nic nie było robione ze skrzynią, bo nikt nie wpadł na powiązanie ze skrzynią.

Po roku pojawiły się problemy z płynnym przełączaniem między 3 a 4 i ze wstecznym. Skrzynia została rozmontowana. Podejrzenie mechanika od skrzyni jest takie, że tarczki mogły skorodować przez obecność w skrzyni płynu chłodniczego. Co o tym myślicie? Czy mogło być tak, że płyn dostał się do skrzyni i sukcesywnie korodował pewne elementy, które po czasie (po roku) zaczęły dawać oznaki problemowe?

Czy jak zrobię porządek ze skrzynią, to biorąc pod uwagę, że chłodnica wymieniona została na nową rok temu, powinienem coś jeszcze sprawdzić/wymienić, czy powinno być w porządku?

Będę wdzięczny za Wasze rady.

Awatar użytkownika
emilio
Posty: 185
Rejestracja: 21 kwie 2008, 19:03
Auto: KZJ95
GDJ150
Kontakt:

Re: Problem z automatyczną skrzynią biegów J95

Post autor: emilio »

trochę odswieżę temat opisany przez janola ,

przez pół roku walczyłem z identycznym objawem próbująć zdiagnozować problem , wchodzenia skrzyni w tryb 3 biegowy , nie wiem czy awaryjny a le wariacje miedzy 3-4 biegiem stawały się coraz bardziej uciązliwe

Korzystając z rad Rokfora i mechanika ASO - wymieniłem :

- na orginalna nową chłodnicę
- nowy filtr oleju ATF Dextron II
- i oczywiście pełna wymiana ATF

Od wymiany przejechałem ponad 15 tys km bez zadnych objawów a końcowy test zaliczony pozytywnie w Gruzji 3 tygodnie górek autostrad 10 tys km chyba ostatecznie potwierdza ze problem został rozwiazany

Sądzę ze przyczyną był wymiennik i czyszczony a nie wymieniany filtr oleju skrzyni

Pozdr
Emil

Walentinas
Posty: 33
Rejestracja: 29 mar 2017, 20:41
Auto: KZJ95L

Re: Problem z automatyczną skrzynią biegów J95

Post autor: Walentinas »

Witam kolegów. Dołączę do starego tematu nowy wątek. Zakupiłem samochód lc 95 z 2009 roku z przebiegiem 211 000 km. Ma on awarię skrzyni z takimi objawami - prawie nie rusza z 1, ciągnie bardzo słabo, żeby ruszyć dynamicznie trzeba przełączyć na manuala i wtedy można jechać. Czy na manualu daje na 2 od razu tego nie wiem, bo auta jeszcze nie widziałem. Miał ktoś taki przypadek?

ODPOWIEDZ