Brak napędu w przedniej osi j9 z 1997r

Moderator: luk4s7

rudy109
Posty: 10
Rejestracja: 31 gru 2018, 10:03

Brak napędu w przedniej osi j9 z 1997r

Post autor: rudy109 »

Witam.
Zakupiłem 90tke do zabawy w terenie. Podczas wczorajszego wypadu pokonywałem dołek z gliniastym podłożem. Wyjechałem z niego przy pomocy wyciągarki szorując przodem o koleinę. Dziurę pokonywałem z małą prędkością na reduktorze, nie słychać było żadnego dziwnego dźwięku. Potem podjeżdżałem pod sporą górkę którą zawsze robiłem bez problemu i okazało się że przód nie ciągnie. Sprawdzałem pobieżnie spód samochodu (było ciemno i sporo błota) to nic nie wisiało, wał na miejscu :D . Wszystko niby gra. Dopiero jutro mogę zajrzeć dokładnie. Co mogło się wydarzyć i czego szukać. Wróciłem do domu na zblokowanym między osiowym mechanizmie różnicowy na samym tyle.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Brak napędu w przedniej osi j9 z 1997r

Post autor: kylon »

Poczytaj forum. Nie zakładaj tematu jak już taki istnieje.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Brak napędu w przedniej osi j9 z 1997r

Post autor: Rokfor32 »

Ogólnie - auto w górę, i oleje w dół. Pierwsza i podstawowa kontrola. Jak coś sie posypało - pozostałości będą w oleju.

rudy109
Posty: 10
Rejestracja: 31 gru 2018, 10:03

Re: Brak napędu w przedniej osi j9 z 1997r

Post autor: rudy109 »

Kolego kylon poświęciłem trochę czasu na przestudiowanie forum, w dziale poświęconym J9 nie znalazłem podobnego przykładu. Jedyny podobny temat znalazłem w 4Runerze i twój wpis:

"Przedni napęd włączany jest podciśnieniowo. Jeśli zaobserwujemy jego brak należy sprawdzić czy działają dwa przekaźniki (Vacum switch). Usytuowane są w okolicach silniczka wycieraczek pod maską. Takie ustrojstwa z wchodzącymi gumowymi wężykami i charakterystycznymi cylinderkami z plastiku. Przy włączeniu powinien pykać jeden a wyłączeniu drugi. Jeśli pykają należy zdjąć wężyki podciśnieniowe i sprawdzać w nich czy jest jakieś ciśnienie (nie pomylić kolejności). Dalej te wężyki wchodzą do przedniego mostu. Czasem jest tak że badyl potrafi je zdjąć z metalowego króćca. Wężyki i króćce są oznaczone kolorami więc nie powinno być problemu z właściwym ich podłączeniem. Jeśli jednak błoto wszystko zamalowało w jedynie słuszny kolor króćce są różnych długości i wężyki również. Chwile analizując ich położenie da się dojść do właściwego ich podłączenia.
Jeśli wężyk został przedziurawiony trzeba zastąpić go kawałkiem nowego. Powinniście coś takiego wozić ze sobą w samochodzie. Jeśli nie, można zdemontować wężyk ze spryskiwacza tylnej szyby. Takie rozwiązanie uruchomiło przedni napęd w 4 Runnerze Emsiego podczas Bieszczadzkiej wyprawy."

Tylko nie wiem czy takie samo rozwiązanie, bo piszesz tu że wężyki wchodzą do przedniego mostu a ja z przodu nie mam mostu. W kilku przypadkach było napisane ze użytkownicy słyszeli dziwny dźwięk u mnie była cisza. Jedyna taka sugestia to czujniki przy skrzyni i reduktorze. Może tam coś rozwaliłem lub urwałem przewód jak wyciągałem się windą.
Ale dziękuję dowiedziałem się wiele innych rzeczy :)

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Brak napędu w przedniej osi j9 z 1997r

Post autor: Rokfor32 »

Kolego - brakuje Ci lata świetlne w podstawach mechaniki, nie mówiąc o specjalistycznych zagadnieniach. Bez obrazy.

4R (mk3) ma taki sam przedni most jak J9 - tyle ze z mechanizmem ADD. temu ma się co tam odłączyć. J9 ma napęd stały - nie ma niczego, co sie może odłączyć, więc zakładanie że "jakieś czujniki" .... 8)

Tak, wiem. "nadzieja umiera ostatnia" :mrgreen:

Jeszcze raz: auto w górę, i kontrola olejów. plus obmacanie elementów napędu - bo po prostu masz coś upitolone mechanicznie. W przednim moście, albo w reduktorze. Wystarczy złapać ręką za wał napędowy, żeby wstępnie któreś opcje wykluczyć - ale do tego trza się wtłoczyć pod auto. Przez neta jednak nie da rady ... :wink:

rudy109
Posty: 10
Rejestracja: 31 gru 2018, 10:03

Re: Brak napędu w przedniej osi j9 z 1997r

Post autor: rudy109 »

OK, czyli czujników już nie szukam :)
Myślałem że miał ktoś taki przypadek i powie ktoś laikowi któremu brakuje lata świetlne w podstawach mechaniki np: unieś koło i pokręć wałem to sprawdzisz to czy tamto. Akurat dzisiaj jestem w pracy 24h a wczoraj o 22.00 wróciłem uszkodzonym autem do domu i nie miałem możliwości sprawdzić tego pod autem. Poświęciłem parę godzin żeby sprawdzić w necie ale nie znalazłem podobnego tematu. Postanowiłem założyć temat ale okazało się że źle szukałem ;)
Jutro spuszczam olej z mostu lub reduktora

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Brak napędu w przedniej osi j9 z 1997r

Post autor: kylon »

Nie no o J9 i problemach z napędem było zylion razy. Wiem bo to wszystko czytam od pierwszego dnia założenia forum ;-). Po wpisaniu w wyszukiwarkę forum J9 przedni napęd wyskakuje 9 stron ;-). Postępuj jak Cię Rokfor prowadzi.

rudy109
Posty: 10
Rejestracja: 31 gru 2018, 10:03

Re: Brak napędu w przedniej osi j9 z 1997r

Post autor: rudy109 »

Urwany przegub, przepraszam że po tak długiej przerwie odpowiadam :)

Fazi
Posty: 474
Rejestracja: 31 maja 2009, 20:46
Auto: HJ61
Kontakt:

Re: Brak napędu w przedniej osi j9 z 1997r

Post autor: Fazi »

Czekaliśmy z niecierpliwością na ten post

ODPOWIEDZ