Filtr powietrza w j9 - czy ślepy z jednej strony?

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Mirekk
Klubowicz
Posty: 665
Rejestracja: 12 wrz 2017, 21:46
Auto: KZJ95, A6 Allroad
Kontakt:

Filtr powietrza w j9 - czy ślepy z jednej strony?

Post autor: Mirekk »

No właśnie mam powazny dylemat. Nie moge jednak znaleźć jednoznacznej informacji, ani w dostępnej mi literaturze, ani w internecie.
Zakupiłem filtr powietrza dedykowany do KZJ95 firmy Terrain Tamer. Przyszedł taki z dziurami z obu stron. Czyli taki, jaki mam aktualnie włozony do obudowy.
Nie mniej, kiedy przegląda się oferty filtrów do tego samochodu, na zdjęciach są takie zaślepione z jednej strony.
Obrazek
W mojej obudowie nie ma od dołu żadnej uszczelki, co wywołało we mnie zaniepokojenie. Przez kilka dni ostatniej wycieczki dość mocno się kurzyło. Dlatego, wiedziony pewnym niepokojem, rozebrałem dzisiaj całe połaczenie filtra z silnikiem i to co znalazłem osadzone na ściankach rury, wcale nie wyglądało niewinnie. Można by to określić nawet dość zaawansowanym procesem formowania się skały osadowej, w tym przypadku piaskowca.
I tu mam dwa pytania zasadnicze:
1. Czy powinienem mieć w podstawie obudowy filtra uszczelkę, która tłumaczyłaby zupełną przelotowość osiową w filtrze?
2. Czy może powinienem jednak mieć filtr z jednym końcem jak na obrazku wyżej?

Czy jeśli odpowiedź 1, to czy uszczelka w obudowie filtra ma jakiś szczególny kształt i nie dam rady/dam radę ją samemu wykonać?
No, bo jeśli odpowiedź 2, to nie zostaje nic jak wymienić filtr na inny.
Z góry dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Filtr powietrza w j9 - czy ślepy z jednej strony?

Post autor: kylon »

Przyszedłem do firmy i zaglądam pod maskę. Wychodzi na to że są dwa rodzaje. Jeden z uszczelką na dole w puszce a drugi z plastikowym pypkoem który osadza filtr na sobie. Jeśli masz pypek to daj znać Kamilowi. Wyślemy dziś drugi i kirier zabierze tamten. Widać Toyota robiła różne puszki w zależności od rynków. Druga opcja to nakleić pasek gąbki z taśmą dwustronną.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Filtr powietrza w j9 - czy ślepy z jednej strony?

Post autor: kylon »

Reasumując bo zajrzałem w zamówienie powinieneś dostać TTA-430 a prawdopodobnie dostałeś TTA-424. Kamil dziś zadziała w celu wymiany. Kurier przywiezie dobry a oddasz mu stary.

Awatar użytkownika
Mirekk
Klubowicz
Posty: 665
Rejestracja: 12 wrz 2017, 21:46
Auto: KZJ95, A6 Allroad
Kontakt:

Re: Filtr powietrza w j9 - czy ślepy z jednej strony?

Post autor: Mirekk »

Piękne dzieki Kylonie.
Ja bym sobie z tym poradził jakoś (podkleilbym uszczelkę od drzwi czy coś). Ale bardziej mnie martwił, jaki jest stan faktyczny i na co zwracać w przyszłości uwagę. A jeszcze bardziej zaniepokoił mnie stan rury za filtrem, bo wyobraziłem sobie co musiał przeżywać silnik przepalając wzbogacona piaskiem mieszankę.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Filtr powietrza w j9 - czy ślepy z jednej strony?

Post autor: luk4s7 »

kylon pisze:Przyszedłem do firmy i zaglądam pod maskę.
A do którego KZJ'ta zaglądał? Czy może do takiego srebrnego? Rozumiem że zajrzał i tam jest ten filter co trzeba :)

Awatar użytkownika
waldek_BB
Klubowicz
Posty: 506
Rejestracja: 25 wrz 2013, 12:57
Auto: było: KZJ95
było: GV II 1.9 DDiS
jest: SX4 4x4 ... przynajmniej się nie psuje :)
Kontakt:

Re: Filtr powietrza w j9 - czy ślepy z jednej strony?

Post autor: waldek_BB »

a co znowu w "TYM" ;) srebrnym trzeba robić? mógłbyś nie psuć, co? ;)

Awatar użytkownika
Mirekk
Klubowicz
Posty: 665
Rejestracja: 12 wrz 2017, 21:46
Auto: KZJ95, A6 Allroad
Kontakt:

Re: Filtr powietrza w j9 - czy ślepy z jednej strony?

Post autor: Mirekk »

No własnie, to ciekawy temat jest, bo może komuś sie przydac informacja, że różne filtry stosuje się w tym samym typie samochodu.
U mnie jest puszka z oznaczeniem 6714, która wyglada tak:
z zewnątrz
Obrazek
i w środku
Obrazek

A ponieważ musiałem dzisiaj jeździć, również po nieutwardzonym, to zaimprowizowałem tymczasowe rozwiązanie:
Potrzebne mi było to, co miałem akurat pod ręką, czyli: ostry nóż, kawałek karimaty i klej sekundowy.
Przymierzamy karimatkę
Obrazek

i kleimy zaślepkę dolną filtra, razem z wypustem na pipek, czyli takie o:
Obrazek
Obrazek
(łącznie 3 warstwy karimaty)
Zaskakująco, że nie wygląda jak z fabryki, ale na pewno jest skuteczne :) I mam wrażenie, że spokojnie wytrzyma dłużej niż założył konstruktor, czyli nie tylko do jutra.
Koszt wykonania bliski zero, czas wykonania 7.5 minuty.
Jestem zuch. Zdobyłem odznaczenie "druh-druciarz 1 kategorii". :)

Swoją drogą, to jestem pipa, że tam nie zajrzałem wcześniej... :(

(sory za bałagan na stole?)

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Filtr powietrza w j9 - czy ślepy z jednej strony?

Post autor: kylon »

Zajrzał do srebrnego. Jest właściwie. Z pipkiem. Zamknięty.

ODPOWIEDZ