J95 ogrzewanie tylnej szyby

Moderator: luk4s7

wbon
Posty: 10
Rejestracja: 08 paź 2017, 16:08

J95 ogrzewanie tylnej szyby

Post autor: wbon »

Witam, jeśli ktoś spotkał się z problemem ogrzewania (zanik ogrzewania) tylnej szyby w J95 to proszę o wskazówki gdzie zacząć szukać problemu. Kiedy auto kupowałem cześć szyby jeszcze grzała, po jakimś czasie całkiem zanikło. Prąd już nie dochodzi do szyby, to sprawdziłem. Również bezpieczniki są Ok. Może jest jakieś newralgiczne miejsce, gdzie powinienem rozpocząć poszukiwania? Z góry dziękuje za porady.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: J95 ogrzewanie tylnej szyby

Post autor: stachu_l »

Jeżeli obecnie nie ma napięcia na tylnej szybie to są dwa problemy:
- pierwotny - przerwy niektórych "pasków" ogrzewania
- obecny - brak zasilania szyby.
Trzeba zacząć od obecnego problemu.
Nie wiem jak dokładnie to wygląda w J95 ale myślę, że podobnie jak w innych LC: bezpieczniki, klawisz/włącznik, przekaźnik, podgrzewacz szyby. Włącznik steruje tylko przekaźnikiem (czasem +12 a czasem masą - trzeba by zobaczyć schemat).
Bez rozbebeszania wiązek trzeba poszukać przekaźnika i zobaczyć czy reaguje na klawisz.
Jak przekaźnik działa to niestety sprawdzanie wiązek - po drodze od przekaźnika to ogrzewania jest kilka złączy - tu raczej schemat konieczny aby wiedzieć na którym pinie jest zasilanie podgrzewania szyby. Ponieważ to zasilanie musi trafić do drzwi to kabel przechodzi gdzieś po stronie zawiasów - tam pracuje i może coś go uszkodziło. W innych miejscach wiązka raczej się nie rusza tak bardzo i ewentualnie gryzonie mogą ją uszkodzić.

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: J95 ogrzewanie tylnej szyby

Post autor: stachu_l »

W sieci jest coś takiego:
https://static1.squarespace.com/static/ ... er+EWD.pdf
strona 138 - ogrzewanie tylnej szyby

Awatar użytkownika
gobio
Posty: 115
Rejestracja: 19 lut 2014, 14:58
Auto: KDJ90
Kontakt:

Re: J95 ogrzewanie tylnej szyby

Post autor: gobio »

Jak sie nie mylę to jest schemat od hdj 80.

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: J95 ogrzewanie tylnej szyby

Post autor: stachu_l »

Możliwe ale w j12 jest podobnie tylko sterowanie przekaźnikiem nie jast z wyłącznika tylko z bloku sterowania klimatyzacją. Jeżeli w j95 jest wyłącznik mechaniczny to będzie jak w załączniku a jak jast elektronik to będzie podobnie jak w j12.
W obu wypadkach trzeba sprawdzić przekaźnik a potem przewody szczególnie przy zawiasach drzwi.

wbon
Posty: 10
Rejestracja: 08 paź 2017, 16:08

Re: J95 ogrzewanie tylnej szyby

Post autor: wbon »

Dzięki wielkie. To zacznę od sprawdzenia kabli przy drzwiach, tam gdzie „pracują”. Przekaźnik jest tu chyba wspólny do ogrzewania lustrrek i szyby a ogrzewanie lusterek działa.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Awatar użytkownika
fazi1973
Posty: 399
Rejestracja: 10 lis 2014, 11:50
Auto: TLC 3.0 TD 1998r 1KZT-E J95
Kontakt:

Re: J95 ogrzewanie tylnej szyby

Post autor: fazi1973 »

no ja mam też jaja, z ta szyba - grzeje sama z siebie
Wcześniej było tak jak wlaczylem ogrzewanie lusterek czy tylnej szyby teraz caly czas jakby byla wlaczona
Moze znalazlem w koncu przyczyne gdzie mi prąd ucieka ;)

wbon
Posty: 10
Rejestracja: 08 paź 2017, 16:08

Re: J95 ogrzewanie tylnej szyby

Post autor: wbon »

A co zrobić jak grzeją tylko 4 paski? Jednak jest osobny włącznik do grzania szyby. To akurat działa, ale grzeją tylko 4 poziome paski. Domyślam się ze pozostałe zostały gdzieś przerwane. Czym taka „przerwę” można załatać? Jest jakaś farba na szybę przewodząca prąd? Jakieś inne pomysły?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Awatar użytkownika
fazi1973
Posty: 399
Rejestracja: 10 lis 2014, 11:50
Auto: TLC 3.0 TD 1998r 1KZT-E J95
Kontakt:

Re: J95 ogrzewanie tylnej szyby

Post autor: fazi1973 »

Cześć
Najprościej wymienić szybę z używki np angola coś może znajdziesz na alle ... o
Spróbuj poszukać

Awatar użytkownika
Mirekk
Klubowicz
Posty: 665
Rejestracja: 12 wrz 2017, 21:46
Auto: KZJ95, A6 Allroad
Kontakt:

Re: J95 ogrzewanie tylnej szyby

Post autor: Mirekk »

To chyba nie jest najprościej...

Kiedyś z ojcem - jak miałem 10 lat, lub coś koło tego - robiliśmy tak, że do mocno zmęczonego utrwalacza fotograficznego wkładało się dwa miedziane druty, podłączone do płaskiej baterii z latarki. Po jakimś czasie wyciagało sie druty i wyginało tak, żeby obłupać całe srebro, które się na tym osadziło. I znowu. Jak już się nic nie osadzało, to te płatki mieliłem w maminym moździerzu tyle ile się dało, na pył. Potem kilka kropel lakieru do paznokci i malowanie poprzerywanych pasków na tylnej szybie malucha.
Dzisiaj, można kupić gotowy lakier, łatwiej niż znaleźć zmęczony utrwalacz...

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: J95 ogrzewanie tylnej szyby

Post autor: stachu_l »

Co do dostępności utrwalacza to się zgadzam - łatwiej o klej/lakier przewodzący.
Kiedyś robiłem to w ARO - jest trochę zabawy ale udaje się naprawić.
Przerwy trzeba zlokalizować - oczy, oczy + szkło powiększające ewentualnie miernik.
Paski przewodzące są chyba czymś pokryte lub same się utleniają więc odcinek przy przerwie warto trochę poskrobać ale delikatnie bo inaczej zejdzie cały.
Ja nanosiłem ok 0.5-1 cm kleju przewodzącego (zachodził na paski po obu stronach przerwy po 0.2 do 0.5 cm).
Albo trzeba mieć cieńki pędzel i wprawną rękę albo przylepić taśmę po obu stronach ścieżki (używałem zwykłej przeźroczystej takiej biurowej do papieru).

Przy używce nie ma pewności czy też wszystkie paski działają. Jak odbiór osobisty to można przetestować ale przy wysyłce to jest loteria.

ODPOWIEDZ