blokada międzyosiowa.

Moderator: luk4s7

Budryl
Posty: 20
Rejestracja: 31 gru 2016, 11:52
Auto: TLC95. 3.0 d4d, 163KM+chip TTE

blokada międzyosiowa.

Post autor: Budryl »

Witam wszystkich

Przywitałem się jak Pan Bóg przykazał w odpowiednim dziale... Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem TLC95 z roku 2001. W ostatni weekend zapragnąłem pokazać mojej Żonie jaki wspaniały samochód kupiłem -i skróciłem sobie drogę przez pole, niestety przy wjeździe na kolejną drogę niezauważyłem, iż teren jest nieco rozmiękczony... wkleiłem się deczko, oczywiście nie miałem żadnego szpeju wyprawowego (nawet szpadla), w pobliżu żadnego drzewa co by się wyciągarka posłużyć - masakra. Podkopałem się za pomocą kawałka deski i z zapiętą blokadą międzyosiową rozbujałem się przód-tył i dupa.. włączyłem diff-locka podkopałem jeszcze raz, rozbujałem i tym razem wyjechałem. Od razu włączyłem diff-locka, następnie międzyosiową. Wszystko cacy. Ale po kilku kilometrach (już na czarnym), postanowiłem sprawdzić czy wszystko ok. - i niestety nie udało mi się włączyć blokady międzyosiowej - kontrolka się nie pali, skręca tak samo, test na hamulcu ręcznym - bez różnicy z "włączoną" i "z wyłączoną" blokadą.. Diff-lock też się nie załącza (ale miga) - to chyba dlatego że nie działa międzyosiówka. Reduktor działa.
Pytanie proste - co popsułem i dlaczego?

ps. samochód kupiłem od brata, auto jest bardzo zadbane, ogarnięte i znane - także nie wchodzi w grę "picowanie" przez poprzedniego właściciela. Raczej pech lub moj bład. Chociaż robiliśmy tym autem znacznie gorsze rzeczy i nic się nie działo....

pozdrawiam

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18030
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: blokada międzyosiowa.

Post autor: kylon »

Najpierw posprawdzaj czujniki. Może brat mało używał i się po prostu zastało. Nie mniej jednak międzyosiówkę włączasz mechanicznie. Czy lewarek prawidłowo wchodzi w każdą pozycję zgodnie z opisem na gałce?

Budryl
Posty: 20
Rejestracja: 31 gru 2016, 11:52
Auto: TLC95. 3.0 d4d, 163KM+chip TTE

Re: blokada międzyosiowa.

Post autor: Budryl »

tak, lewarek chodzi bez problemów... rozłącza napęd w pozycji N i włącza reduktor w poz L.
Nie zapala się lampka sygnalizująca włączenie międzyosiówki (pomarańczowa), a lampka od diff-locka miga po przekręceniu odpowiedniej gałki...

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8395
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: blokada międzyosiowa.

Post autor: Rokfor32 »

Sprawdzałeś wolno jadąc (skręcając) - czy na postoju?

Budryl
Posty: 20
Rejestracja: 31 gru 2016, 11:52
Auto: TLC95. 3.0 d4d, 163KM+chip TTE

Re: blokada międzyosiowa.

Post autor: Budryl »

Łagodnie przyśpieszając --> podczas jazdy na wprost i po łuku. Próbowałem też na wstecznym i znów do przodu (najpierw poczytałem forum ;-))

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3395
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: blokada międzyosiowa.

Post autor: luk4s7 »

Brat Cię więc zrobił w trąbę - skutecznie pozbył się problemu. Starszy czy młodszy?
Oczywiście żartuję... ale wiesz - życie zna takie przypadki

Budryl
Posty: 20
Rejestracja: 31 gru 2016, 11:52
Auto: TLC95. 3.0 d4d, 163KM+chip TTE

Re: blokada międzyosiowa.

Post autor: Budryl »

Witam kolegę z mojego rodzinnego miasta.
Co do zrobienia w trąbę to ta możliwość jest niemożliwa...Po prostu pech, przypadek, ślepy los, karma, przeznaczenie i tak musiało być...

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8395
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: blokada międzyosiowa.

Post autor: Rokfor32 »

Tyle, że w tym reduktorze nie bardzo jest jak zepsuć ten mechanizm.

Sam układ centralnego dyfra - i owszem, jest wybuchowy. Ale sie rozpada zero - jedynkowo, i auto nigdzie nie jedzie. Natomiast jego blokowanie działa na osobnym układzie, i zwykle działa również przy zwybuchowaniu mechanizmu centralnego.

Albo sie więc sprzęgiełko zacięło, złamała sprężyna podpierająca - albo wszystko działa, a zdechł jedynie czujnik potwierdzający.

Budryl
Posty: 20
Rejestracja: 31 gru 2016, 11:52
Auto: TLC95. 3.0 d4d, 163KM+chip TTE

Re: blokada międzyosiowa.

Post autor: Budryl »

Odstawiłem auto do warsztatu. Dam znać o wynikach obdukcji... ale coś czuje że tanio nie będzie :-( w czasie jazdy pojawiły się drgania i stuki przy ruszaniu. W czasie jazdy ze stałą prędkością wszystko ok.

Budryl
Posty: 20
Rejestracja: 31 gru 2016, 11:52
Auto: TLC95. 3.0 d4d, 163KM+chip TTE

Re: blokada międzyosiowa.

Post autor: Budryl »

Witam

A więc, diagnoza brzmi - skrzynia rozdzielcza zwana potocznie REDUKTOREM.... Udaje się do działu giełda. Ktokolwiek widział ktokolwiek wie. Możecie mnie oświecić - ile jest typów reduktorów - czy musi być od diesla z manualną skrzynią czy pasuje z innego modelu - bo rynek jest dość kiepski...

pozdrawiam

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3395
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: blokada międzyosiowa.

Post autor: luk4s7 »

A co konkretnie się stało? Reduktor ma w środku parę elementów...

Budryl
Posty: 20
Rejestracja: 31 gru 2016, 11:52
Auto: TLC95. 3.0 d4d, 163KM+chip TTE

Re: blokada międzyosiowa.

Post autor: Budryl »

cytuję mechanika: "zawartość skrzyni wysypała się po otwarciu" - bez szans na reanimację (podobno)...
znalazłem taki reduktor ale od automatu - nie wiesz czy pasuje???

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3395
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: blokada międzyosiowa.

Post autor: luk4s7 »

Aaa to faktycznie coś jest z nim nie tak :)
Nie wiem czy, co i jak pasuje. Ale wiem kto wie i to mi wystarcza - prof. dr. hab. Rokfor :)

Budryl
Posty: 20
Rejestracja: 31 gru 2016, 11:52
Auto: TLC95. 3.0 d4d, 163KM+chip TTE

Re: blokada międzyosiowa.

Post autor: Budryl »

może się odezwie...

Makryl
Posty: 41
Rejestracja: 08 cze 2009, 23:23
Auto: 100 by?a
95 by?a
FJ jest!
Kontakt:

Re: blokada międzyosiowa.

Post autor: Makryl »

O Jezu! Znowu popsułeś, powiem Matce!!!

ODPOWIEDZ