Wymiana skrzyni biegów lc 95 automat 3.0 td

Moderator: luk4s7

Walentinas
Posty: 33
Rejestracja: 29 mar 2017, 20:41
Auto: KZJ95L

Wymiana skrzyni biegów lc 95 automat 3.0 td

Post autor: Walentinas »

Witam Panów.
Właśnie kupiłem problemy w postaci lc 95 3.0 td z 2000 r. z uszkodzona skrzynią biegów. Skrzynia to automat, aut typ 30-43LE przebieg 211 tyś. Czy tak czy inaczej skrzynia została zdemontowana i teraz poszykuję innej, lub dam starą do naprawy. Moje pytanie dotyczy rodzajów skrzyń biegów jakie mogą pasować zamiast mojej, dokładniej mówiąc z jakich Toyot (hilux? 4 tuner?) ? Wiem, że bez przeróbek skrzynia musi mieć sterowanie linką - czyli d4d odpada. Czy waszym zdaniem z hiluxa 90 konnego 2.5 TD będzie pasować? Zewnętrznie wygląda podobnie, jednak na naklejce ja mam końcówkę bodajże ..740 a tutaj ...400. Inne pytanie dotyczy samego procesu demontażu i montażu. Czy wygodniej jest zdemontować reduktor najpierw, a potem samą skrzynię, czy wyjęcie poduszek spod silnika ułatwi dostęp do dwóch górnych śrub na dzwonie? Mocie może jakieś wskazówki ułatwiający powrotny montaż? Na allegro znalazłem skrzynię, która chciałem nabyć gdyby pasowała. Następny wątek dotyczy włożenia manuala zamiast automatu. Komputer może zostać i tylko wiązki powypinać, co z prędkościomierzem - jak jest sterowany w manualnym wydaniu, czy sama obudowa skrzyni jest taka sama i będzie można ją włożyć bez przeróbek - czy otwór na lewarek jest taki sam, czy są gotowe mocowania na pedał sprzęgła i pompę sprzęgłową?

Pozdrawiam i wdzięczny będę za każda podpowiedź.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8378
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Wymiana skrzyni biegów lc 95 automat 3.0 td

Post autor: Rokfor32 »

Skrzynki miedzy modelami różnią się szczególikami w sterowaniu. Taka z 4runnera oczywiście spasuje, i będzie działać - ale czy bedzie zgrana idealnie z charakterystyką silnika - to już nie jest takie pewne. Temu zwykle przekłada się płytę sterowniczą.

Skrzynki z d4d mają wzmocnione sprzęgła pierwszego biegu (jedna tarczka więcej), więc też jest o co powalczyć (czyli zaadoptować cały rdzeń z młodszej wersji.

Prędkościomierz jest napędzany z reduktora, nie ze skrzyni. Jest więc wszystko jedno, czy idzie z automatem, czy manualem.

Otwory w kabinie sa takie same (na lewarki), czy sa gotowce na pompę sprzegła - nie jestem pewien, ale raczej nie. Tylko wytłoczk, bez wyciętych otworów i osadzonych nakręteki.

Manual vs automat to tez belka podporowa w innym miejscu (w ramie), więc przeróbka ramy. I inne długości obu wałów napędowych.

Walentinas
Posty: 33
Rejestracja: 29 mar 2017, 20:41
Auto: KZJ95L

Re: Wymiana skrzyni biegów lc 95 automat 3.0 td

Post autor: Walentinas »

Co masz na myśli mówiąc - wymiana rdzenia? Wałki są innych średnic? Co ze sterowaniem? U mnie jest linka sprzężona z linka gazu i dźwignia wybierania biegów z lewej strony skrzyni. Jak jest w d4d? Jakieś inne modyfikacje muszą być wykonane?

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8378
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Wymiana skrzyni biegów lc 95 automat 3.0 td

Post autor: Rokfor32 »

Rdzeń to inaczej cała część mechaniczna - czyli trzy zespolone przekładnie planetarne, wraz ze sprzęgłami wielopłytkowymi. Płyta sterująca to osobny element, dopinany do korpusu. Każda aplikacja ma w zasadzie trochę inną tą płytę, albo inaczej zestrojoną (tam jest KILKADZIESIĄT możliwości nastaw). Dźwignia wybieraka może być na obie strony, zależnie od aplikacji skrzyni.

Sam tego nie ogarniesz, jest to zbyt skomplikowane jako temat do uczenia się.

W Twoim przypadku masz do wyczyszczenia płytę sterowniczą (w środku, oczywista), plus naprawa rdzenia (popalone płytki sprzęgieł, może coś jeszcze). Jest to typowa usterka przy uszkodzeniu chłodnicy, i wymieszaniu ATF z chłodziwem.

Robiłem kiedyś już taki temat, i bardzo ładnie zgrał się rdzeń z d4d z płytą z 1KZ-TE. Ale to nie chodzi o to, że rdzeń ma być z d4d -tylko że ma być możliwie najmłodszy, i najmniej zużyty. Wtedy jak to robiłem dało sie zanabyć bardzo młode te skrzynki, z niewielkim przebiegiem. Teraz już jest z tym coraz trudniej, i możliwe że lepiej będzie temat ogarnąć kupując nowe tarczki cierne - chyba że uszkodzenie jest głębsze, wtedy inna skrzynia jako dawca pozostałych części, plus nowe tarczki.

Tak się mi jeszcze właśnie przypomniało, że mam u siebie skrzynię A343F z 4runnera mk3, z silnikiem 1KZ-TE. I chyba nie mam w planach się do niej przywiązywać - acz muszę jeszcze temat przemyśleć ...

Walentinas
Posty: 33
Rejestracja: 29 mar 2017, 20:41
Auto: KZJ95L

Re: Wymiana skrzyni biegów lc 95 automat 3.0 td

Post autor: Walentinas »

Nie powiedział bym, że miałem jakiś przeciek do oleju, olej był co prawda brązowawy ale nie wykazywał oznak zmieszania z wodą. Wcześniej jedynka na D nie chodziła, ale na L działała normalnie. Tak czy inaczej skrzynia jedzie do Polski, a tam się zobaczy. Gdybyś się zdecydował na pozbycie się gratów to poinformuj mnie.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8378
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Wymiana skrzyni biegów lc 95 automat 3.0 td

Post autor: Rokfor32 »

Bo woda w końcu odparowuje. Ale glikol zawarty w chłodziwie krystalizuje, i nie rozpuszcza się w oleju, dając w efekcie taki rodzaj szlamu zatykającego kanaliki płyty. Skrzynia przestaje działać, jak zator zaczyna blokować kanały odpowiedzialne za ciśnienie dociskające tarczki - zanik ciśnienia to palenie się tarczek, kolejny syf w oleju, i tak w kółko, aż całkiem przestanie skrzynia działać :wink:

Wystarczy też, że przy uszkodzeniu chłodnicy i jej wymianie sterownik skrzyni nie był wyczyszczony.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8378
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Wymiana skrzyni biegów lc 95 automat 3.0 td

Post autor: Rokfor32 »

"Poinformuj mnie" coś słabo działa, jak się nie czyta pw. A telepetycznie nie umiem ... :wink:

Arturko
Posty: 31
Rejestracja: 07 paź 2014, 00:50
Auto: Lj70, lj78
Kontakt:

Re: Wymiana skrzyni biegów lc 95 automat 3.0 td

Post autor: Arturko »

Mam taką skrzynię model 30-43le działającą, w pełni sprawną. Mogę odsprzedać.

Luksky
Posty: 93
Rejestracja: 20 sty 2016, 07:31
Auto: J95, 3.0 D4D KDJ FTV
Kontakt:

Re: Wymiana skrzyni biegów lc 95 automat 3.0 td

Post autor: Luksky »

Arturko pisze:Mam taką skrzynię model 30-43le działającą, w pełni sprawną. Mogę odsprzedać.
Jaka cena?

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Walentinas
Posty: 33
Rejestracja: 29 mar 2017, 20:41
Auto: KZJ95L

Re: Wymiana skrzyni biegów lc 95 automat 3.0 td

Post autor: Walentinas »

Przekladka skrzyni za zywca z 4 runera nie przejdzie. nie pasuje pod reduktor z LC. Najprawdopodobniej mozna podmienic tylna czesc skrzyni.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8378
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Wymiana skrzyni biegów lc 95 automat 3.0 td

Post autor: Rokfor32 »

Oczywiście że tył skrzyni jest wymienny - bo to jest "adapter reduktora". Tym elementem łączy się skrzynie typu A34x z około dziesięcioma typami reduktorów, nie tylko z logiem toyoty zresztą ... :wink:

Walentinas
Posty: 33
Rejestracja: 29 mar 2017, 20:41
Auto: KZJ95L

Re: Wymiana skrzyni biegów lc 95 automat 3.0 td

Post autor: Walentinas »

Na bledach sie ucze. EHH :(

Luksky
Posty: 93
Rejestracja: 20 sty 2016, 07:31
Auto: J95, 3.0 D4D KDJ FTV
Kontakt:

Re: Wymiana skrzyni biegów lc 95 automat 3.0 td

Post autor: Luksky »

Do BMW i skrzyni ZF mam piękna serwisowkę. Cała zasada działania, testowanie poszczególnych zaworów, demontaz rdzenia itp. Do toyotowej nie znalazłem nic a nic. Podejrzewam że jest analogicznie to rozwiązane.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ