Gdzie zamontować ucho do liny?

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Gdzie zamontować ucho do liny?

Post autor: luk4s7 »

Poradźcie dobrzy ludzie na żelastwie się znający - z tyłu auta nie mam ucha do którego można by przypiąć szeklę i/lub linę.
Chodzi o to żebym ja mógł kogoś szarpnąć no i ten ktoś ewentualnie mnie (do tyłu).

Rozwiązanie idealnie: wykorzystanie tylnej belki bez demontażu haka (czyli hak i ucho są na stałe i nie kolidują ze sobą).
Zdjęcie poglądowe jak to teraz wygląda, poniżej.

Radźcie! :)

Obrazek

Fazi
Posty: 474
Rejestracja: 31 maja 2009, 20:46
Auto: HJ61
Kontakt:

Re: Gdzie zamontować ucho do liny?

Post autor: Fazi »

hak_g.jpg
Załączniki
20120226271.jpg

Fazi
Posty: 474
Rejestracja: 31 maja 2009, 20:46
Auto: HJ61
Kontakt:

Re: Gdzie zamontować ucho do liny?

Post autor: Fazi »

Jak tylko zwykłe ucho, to bym dospawał do belki haka (ewentulanie zrobić obejmę z drutów jak to resora i przykręcić z boku haka na tej belce)
lub (mniej estetycznie) przykręć blachę 4-5 mm do całości płaszczyzny z naddatkiem po prawej stronie byś przykręcane oczko zmieścił

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Gdzie zamontować ucho do liny?

Post autor: luk4s7 »

Ten drugi hak ze zdjęcia jest ciekawy, ale obawiam się czy przy szarpnięciu lina nie wysunie się między kulą a tym górnym ramieniem.

Mówisz żeby po bokach belki (widać tam śruby) dokręcić blachy z ukształtowanym oczkiem... No całkiem dobre to rozwiązanie, ale będę się zahaczał o nie operując przy bagażniku. Niby można z tym żyć...

Coś takiego byłoby proste i tanie, ale piszą że używanie w ruchu drogowym zabronione. Czemu, pytanie tylko?

http://www.jula.pl/catalog/motoryzacja/ ... py-335017/" onclick="window.open(this.href);return false;
Załączniki
hak.JPG

Awatar użytkownika
waldek_BB
Klubowicz
Posty: 506
Rejestracja: 25 wrz 2013, 12:57
Auto: było: KZJ95
było: GV II 1.9 DDiS
jest: SX4 4x4 ... przynajmniej się nie psuje :)
Kontakt:

Re: Gdzie zamontować ucho do liny?

Post autor: waldek_BB »

a do amatorskiego ciągania nie wystarczy sam hak?

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2506
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: Gdzie zamontować ucho do liny?

Post autor: kpeugeot »

ze zwykłego haka może spaść lina

z tego wyżej co fazi wrzucil nic nie wypadnie to wojskowe rozwiązanie i w uazach dziala od lat


ten z July wygląda dość kiepsko - chyba bym nie ryzykował - chyba że dali testy że zrywalność jest na poziomie 50Ton

Awatar użytkownika
waldek_BB
Klubowicz
Posty: 506
Rejestracja: 25 wrz 2013, 12:57
Auto: było: KZJ95
było: GV II 1.9 DDiS
jest: SX4 4x4 ... przynajmniej się nie psuje :)
Kontakt:

Re: Gdzie zamontować ucho do liny?

Post autor: waldek_BB »

odbiegam od kwestii spadku liny - zawiesie pasowe jak się zaciągnie to spaść nie chce,
chodził mi o jakąś wytrzymałość haka czy coś

ps. sobie przypomniałem jak mam u siebie - zmierz Łukaszu średnicę trzpienia pod kulą - u mnie w to miejsce wchodzi szekla omega 4,75

http://www.superzawiesia.pl/pl/p989-sza ... yp_bw.html" onclick="window.open(this.href);return false; - masz wymiary poszczególnych

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Gdzie zamontować ucho do liny?

Post autor: luk4s7 »

waldek_BB pisze:a do amatorskiego ciągania nie wystarczy sam hak?
Jak by wystarczyło to bym się nie pytał :mrgreen: Zakładałem linę na sam hak oczywiście, ale... ryzyko ześlizgnięcia się liny to największy problem, poza tym lina jest uwalona w smarze i ciągle spada ten kapturek gumowy. Szekli też nie ma gdzie przypiąć jeśli wyciągający ma linę od wyciągarki z hakiem na końcu.
kpeugeot pisze:z tego wyżej co fazi wrzucil nic nie wypadnie to wojskowe rozwiązanie i w uazach dziala od lat
A czy on ma blokadę górnego ramienia? Coś tam widać jakby przetyczka? Jeśli sprawdzone że lina się nie wyślizgnie to już byłoby coś. Wciąż jednak nie ma ucha do montażu szekli, ale w sumie mogę to ogarnąć dodatkowym "zwiesiem" czy też krótkim pasem.
kpeugeot pisze:ten z July wygląda dość kiepsko - chyba bym nie ryzykował - chyba że dali testy że zrywalność jest na poziomie 50Ton
No właśnie nie ma nic podane. Napisali również to zastrzeżenie bo pewnie nie ma homologacji. Fajne, ale zbyt ryzykowne jak dla mnie.
waldek_BB pisze:odbiegam od kwestii spadku liny - zawiesie pasowe jak się zaciągnie to spaść nie chce
Nie chce spaść, ale da się potem zdjąć? Rozumiem że masz na myśli zrobienie pętli z zawiesia a nie tylko nałożenie go na hak.
waldek_BB pisze:zmierz Łukaszu średnicę trzpienia pod kulą - u mnie w to miejsce wchodzi szekla omega 4,75
A jest miejsce na linę i szeklę, sprawdzałeś że się da? Mam parę szekli w bagażniku to sprawdzę. Może to będzie najprostsze...

Fazi
Posty: 474
Rejestracja: 31 maja 2009, 20:46
Auto: HJ61
Kontakt:

Re: Gdzie zamontować ucho do liny?

Post autor: Fazi »

Łukasz - najprościej to dospawaj ucho do belki haka po prawej stronie samej kuli.

W razie "w'" odetniesz i pomalujesz.
Wywierć dwie dziury 12 mm - zagięty pręt w ucho - włóż w otwory, obspawaj elektrycznie.
Na wieki :mrgreen:

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Gdzie zamontować ucho do liny?

Post autor: luk4s7 »

Fazi pisze:najprościej to dospawaj ucho do belki haka
Hmmm... w sumie ma sens.
A jak na wytrzymałości belki odbije się wywiercenie w niej otworów? Jest się czego obawiać?

I tak mam zamiar zdjąć całą belkę do zabezpieczenia antykorozyjnego. Farba złazi z niej płatami...

Znalazłem też takie haki:
Obrazek
Obrazek

Pierwszy 606zł :shock: https://www.agropomoc.pl/Prod,229367,Za ... y_K50.html" onclick="window.open(this.href);return false;
lub
Drugi 270zł http://www.sklep.mizar.com.pl/zaczep-ku ... 11669.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Szczególnie ten drugi wydaje się mieć sens. Trzeba by tylko coś zrobić z zawleczką, żeby kula-z-bolcem zbyt szybko nie zmieniła właściciela.

Sprawdzę najpierw Waldka propozycję z szeklą. Jak się okaże że zadziała to będzie najprostsze i najtańsze rozwiązanie...

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Gdzie zamontować ucho do liny?

Post autor: luk4s7 »

Po telekonferencji z Waldkiem, dywagacji ciąg dalszy.

Mam szekle 5/8 i 3/4. Próbowałem je założyć na hak i wygląda to tak (odpowiednio):

Obrazek
Obrazek

Czyli mniejsza prawie, prawie wchodzi, a większa jest ewidentnie za duża bo włazi od góry bez wazeliny :mrgreen:
Spróbuję minimalnie rozgiąć tę 5/8. Sprawdzę jeszcze jak się mieści ucho od pasa w nią i może to by rozwiązało problem.

Sam hak z bliska wygląda tak:

Obrazek

Ma pod kulą wyraźnie cieńszy kołnierz. Jak widać belka jest pod samym zderzakiem, a nie jak to zwykle bywa, wisi dużo niżej. Mocowania belki do ramy zostały zrobione od nowa tak, aby jak najmniej ograniczać kąt zejścia. Dlatego hak jest teraz na prawidłowej wysokości i wyżej być nie może. Stąd odpada możliwość ewentualnego montażu dodatkowego ucha pod hakiem.

Z innych ciekawostek jak już rozprawiamy o punktach do ciągnięcia/szarpania - z przodu wygląda to u mnie tak:
Obrazek

Obrazek

Nie wygląda mi to na jakąś rzeźbę. Czy tak było oryginalnie?

Awatar użytkownika
gobio
Posty: 115
Rejestracja: 19 lut 2014, 14:58
Auto: KDJ90
Kontakt:

Re: Gdzie zamontować ucho do liny?

Post autor: gobio »

Tak jest oryginalnie. U mnie to samo.

Awatar użytkownika
waldek_BB
Klubowicz
Posty: 506
Rejestracja: 25 wrz 2013, 12:57
Auto: było: KZJ95
było: GV II 1.9 DDiS
jest: SX4 4x4 ... przynajmniej się nie psuje :)
Kontakt:

Re: Gdzie zamontować ucho do liny?

Post autor: waldek_BB »

przepraszam za złe info - byłem pewien takie miałem info - ze jest tylko jeden punkt zamocowania, właśnie ten hak

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Gdzie zamontować ucho do liny?

Post autor: luk4s7 »

Czyli jak masz Waldek, tak jak u mnie czy coś inaczej? Jak gobio potwierdził że tak ma też u siebie to by wynikało że to oryginał raczej...

Awatar użytkownika
waldek_BB
Klubowicz
Posty: 506
Rejestracja: 25 wrz 2013, 12:57
Auto: było: KZJ95
było: GV II 1.9 DDiS
jest: SX4 4x4 ... przynajmniej się nie psuje :)
Kontakt:

Re: Gdzie zamontować ucho do liny?

Post autor: waldek_BB »

u mnie był "balkon" - więc nie wiem jak było w oryginale - słowny przekaz mówił tylko o jednym "haku" z przodu, dziewiątki które widziałem miały ori hak jak u ciebie i z drugiej strony taki jak ze sklepu np. wyprawy, ten kuty z blaszką lub bez

ODPOWIEDZ