Jaki akumulator do 1KZTE?

Moderator: luk4s7

tomdrums
Posty: 98
Rejestracja: 28 lis 2014, 13:28

Jaki akumulator do 1KZTE?

Post autor: tomdrums »

Witam! Tak jak w temacie. Czy ktoś doradzi jaki będzie optymalny aku do LC90 1KZTE? W moim aucie aku siada, a pozbawiony jest naklejek identyfikujących dane techniczne. Autko jeździ na jednym aku. Z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3392
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Jaki akumulator do 1KZTE?

Post autor: luk4s7 »

tomdrums pisze:Autko jeździ na jednym aku.
A to ciekawe bo moje też :) Masz instalację pod drugi czy tak jak u mnie kabli brak? Według katalogu Toyoty powinien mieć jednak 2 aku, więc pewnie ktoś wyjął.

Fabrycznie powinny być 2 akumulatory 80Ah i 800A prądu rozruchowego. Różnią się jedyne biegunem (jeden ma + z prawej a drugi z lewej). Aktualnie mam 94Ah 830A Bosch Silver S4. Zakupił poprzedni właściciel jakieś 3 lata temu. Póki co działa bez zarzutu. Ciekawe że mam w benzynowym Avensie ten sam akumulator (tylko trochę inne parametry) od ponad 8 lat i nic mu nie dolega!
Niestety słyszałem opinię, że te sprzed kilku lat to nie to samo co teraz i jest sporo reklamacji na Boscha. Trudno zweryfikować w praktyce, choć kolega który kupował ostatnio aku do swojej 70'tki mierzył w sklepie parametry jakimś magicznym urządzeniem i tylko TAB dawał prąd rozruchowy nieco wyższy niż powinien. Inne przy zakładanych np. 800A dawały 730A i mniej.

Sam więc chętnie się podłączę do pytania jaki aku wybrać, bo mam już okablowanie i chcę przywrócić stan pierwotny czyli 2 akumulatory. Myślę też nad wymianą alternatora na większy niż 70A, ale to jeszcze trochę choć temat dzięki Rokforowi już obcykany :)

pablo200
Posty: 495
Rejestracja: 27 kwie 2009, 19:22
Auto: B6 4M
KZJ 95
Kontakt:

Re: Jaki akumulator do 1KZTE?

Post autor: pablo200 »

Normalnie powinno być 2x 95 Ah. Zależy na jaki rynek samochód był wyprodukowany.
Pawel

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3392
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Jaki akumulator do 1KZTE?

Post autor: luk4s7 »

Przy alternatorze 70A? Mój był ściągnięty z Włoch wiec może dlatego w katalogu było 80Ax2.

Awatar użytkownika
waldek_BB
Klubowicz
Posty: 506
Rejestracja: 25 wrz 2013, 12:57
Auto: było: KZJ95
było: GV II 1.9 DDiS
jest: SX4 4x4 ... przynajmniej się nie psuje :)
Kontakt:

Re: Jaki akumulator do 1KZTE?

Post autor: waldek_BB »

cały wątek o aku - z ogólnych - http://tlc.org.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=2031" onclick="window.open(this.href);return false;
w nim również moje dwa słowa o aku do j9

pablo200
Posty: 495
Rejestracja: 27 kwie 2009, 19:22
Auto: B6 4M
KZJ 95
Kontakt:

Re: Jaki akumulator do 1KZTE?

Post autor: pablo200 »

Mam altka 70 Ampsow i dwie varty 95 Ah z winda, lamperia i reszta przydaśków - działają bez problemu. Prąd ładowania powyżej 14,1 V choć altek regenerowany 4 lata temu. A aku pomimo roku trzymają po 12,6x.
Paweł

tomdrums
Posty: 98
Rejestracja: 28 lis 2014, 13:28

Re: Jaki akumulator do 1KZTE?

Post autor: tomdrums »

Miejsce dla drugiego aku jest. Ale kabli brak. Toyota przyjechała z Włoch. Jeżdżę od 2 lat i wszystko jest ok. Poprostu aku się zmęczył, a że lubię to autko to i lubie o nie dbać. Będzie nowy aku. Dzięki za pomoc.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3392
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Jaki akumulator do 1KZTE?

Post autor: luk4s7 »

tomdrums pisze:Miejsce dla drugiego aku jest. Ale kabli brak. Toyota przyjechała z Włoch. Jeżdżę od 2 lat i wszystko jest ok.
Ejjj czekaj, czekaj! Czy Ty nie chcesz czasem wymienić aku w moim aucie? :mrgreen: :mrgreen:

U mnie identycznie z tym że aku jeszcze nie zmęczony. Choć mimo używania głównie na długich trasach (rzadko w mieście) ładowałem go parę tygodni temu i trwało to około 12h :shock: W Avensie używanym głównie w mieście, ładowanie 74Ah akumulatora trwało 30min. Używałem tej samej, "inteligentnej" ładowarki. Nasuwa więc mi się wniosek, że aku w Landzie był mocno rozładowany a w Avensie praktycznie full. Akumulatory ładuję raz w roku, zwykle przed zimą.

Stąd pytanie/teoria/założenie: czy to zmęczenie nie zostało przyspieszone obecnością jednego zamiast dwóch akumulatorów?
Dwa akumulatory przy częstym uruchamianiu rozładowują się o mały procent swojej pojemności (np. każdy po 3%). Jeśli jest tylko jeden, to przy tym samym użytkowaniu, musi on tracić proporcjonalnie więcej ze swojej pojemności (czyli np. 6%). Jak wiadomo dla "zwykłych" akumulatorów, najgorsze jest głębokie rozładowaniem, a im głębsze tym gorzej. Skrajnie może ono doprowadzić do śmierci nawet nowego akumulatora.

Całkiem prawdopodobne również, że wyżej opisany proces nie przebiega liniowo. Czyli np. dwa aku rozładują się o 3% każdy, ale jak jest jeden, to może stracić więcej niż suma (6%) a na przykład 8%.
Ma sens?

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2143
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Jaki akumulator do 1KZTE?

Post autor: sebastian44 »

ja kupiłem 2X 95 Ah Varty ładnie pasują, sa po 350 zł na allegro. jeżeli auto było przystosowane do dwóch aku to jazda z jednym aku szybko go zabije. LC90 na rynki cieplejsze wychodziły z jednym aku ale wtedy prawdopodobnie alternator i rozrusznik tez się różniły. Te wersje nie miały też tylnej nagrzewnicy.

Awatar użytkownika
Beduin
Klubowicz
Posty: 358
Rejestracja: 12 cze 2014, 14:39
Auto: KDJ120
Kontakt:

Re: Jaki akumulator do 1KZTE?

Post autor: Beduin »

Te Varty nie mają 830A, nie mają nawet 800A... wczoraj kupiłem nowe aku. Za Twoją sugestią chciałem kupić te Varty. Przed kupnem podpiąłem profi miernik akumulatorowy i niestety przy ustawieniach 800A wyskoczył komunikat, że akumulator jest niesprawny.
Kupiłem dwa TABy 850A

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3392
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Jaki akumulator do 1KZTE?

Post autor: luk4s7 »

Bedu! Twoje doświadczenia pokrywają się dokładnie z (nie do końca) moimi.
Kolega kupował aku do 70'tki która nie dość że miała stary to jeszcze stała chyba ze 2 lata na dworze. Wziął profi miernik i poszedł z nim do zaprzyjaźnionego, profesjonalnego sklepu z akumulatorami (wiedzą jak dbać i kitu nie wciskają).
Sprawdził kilka, z Bosch'em włącznie i tylko TAB dawał większy prąd rozruchowy niż zadeklarowany. Model Polaris chyba.

Awatar użytkownika
Beduin
Klubowicz
Posty: 358
Rejestracja: 12 cze 2014, 14:39
Auto: KDJ120
Kontakt:

Re: Jaki akumulator do 1KZTE?

Post autor: Beduin »

No więc niech te doświadczenia będą przydatne przyszłym pokoleniom ;)
Czas pokaże, czego warte są te akumulatory. Firmy nie znałem, poczytałem i okazuję się, że to nie jest żaden bubel - firma - nie akumulator ;)
Ja kupiłem dwie sztuki z tej serii: http://www.tab-polska.pl/produkty/akumu ... -japonski/

Awatar użytkownika
waldek_BB
Klubowicz
Posty: 506
Rejestracja: 25 wrz 2013, 12:57
Auto: było: KZJ95
było: GV II 1.9 DDiS
jest: SX4 4x4 ... przynajmniej się nie psuje :)
Kontakt:

Re: Jaki akumulator do 1KZTE?

Post autor: waldek_BB »

"ja do swojej "wetkłem" dziś dwie sztuki - Yuasa YBX 5335 95Ah 830A, pasują na półeczkę idealnie,
po 460zł/szt w takim niepozornym sklepiku w BB w garażu za domem a okazało się że gość sprzedajacy akumulatorami się zajmuje od zawsze-kiedyś budował a teraz handluje ... więc w gratisie godzinna pogawędka o tym co wybrać... testy różnych półkowych (co ciekawe tylko banner przekraczał wartości znamionowe prądu rozruchowego: dla 680 wychodziło 740 :) )
Yuasy miały obydwie 12.6V oraz 770A

ps. jechałem w zasadzie zamówić bannera runing bulla (ceny 540zł za 70A oraz 590 za 80A) no i jakoś tak wyszło :) i narazie jest "lekki" problem z dostępnością Lewych plusów w niektórych bannerachdziś byłem oddać stare aku do tego sklepu i sprawdziliśmy co słychać w Yuasach...
a więc: na wyłączonym silniku napięcie wynosiło 13.1 na obydwóch a wartość prądu rozruchowego to 1050 na prawym i 950 na lewym

sprawdziliśmy też ładowanie i przy właczonych wszystkich urzadzeń elektrycznych (światła długie + halogeny, mgiełki, podgrzewanie siedzeń tylnej szyby i lusterek, dmuchawach na full) odpowiednio dla wolnych obrotów wynosiło 12,9 ale przy 3k rpm z haczykiem wynosiło 14,1

ps. z wrażeń użytkownika - 100x lepiej pali niż na starych aku :)
Pozdrawiam!"

moje posty z dużego tematu o aku w ogólnych którego nikt nie czyta :D

Awatar użytkownika
fazi1973
Posty: 399
Rejestracja: 10 lis 2014, 11:50
Auto: TLC 3.0 TD 1998r 1KZT-E J95
Kontakt:

Re: Jaki akumulator do 1KZTE?

Post autor: fazi1973 »

ja kupiłem 2x po 100 Amperogodzin 780 A prąd od BOSCHA i chodzi jak złoto
wcześniejsze Hertz czy coś w tym stylu oddałem bo już padły ....koszt około 950 zł za dwie szutki

rafallll
Posty: 169
Rejestracja: 05 gru 2014, 20:02

Re: Jaki akumulator do 1KZTE?

Post autor: rafallll »

Witam, jaki akumulator wg zaleceń producenta w KZJ 3 litrowym 125 ps oryginalnie jest jeden aku.

ODPOWIEDZ