Pytanie do userów VZJ 95 z LPG

Moderator: luk4s7

carinus
Posty: 170
Rejestracja: 26 paź 2012, 20:48
Auto: LJ70,KZJ90
Kontakt:

Pytanie do userów VZJ 95 z LPG

Post autor: carinus »

Niedawno zrobiłem zamianę plaskacza na krótką KZJ90.Wszystko fajnie do momentu kiedy żona zamiast osobówką zaczeła dojeżdżać do pracy terenówką.Zabiera ze sobą koleżankę i niekiedy dzieci.I tutaj wystąpił problem z wsiadaniem i wysiadaniem pasażerów,brakuje tylnych drzwi,nie wspomnę że bagażnik też okazał się za mały.Zapadła decyzja o zmianie autka i chyba na benzynę.Dlatego mam pytanie do użytkowników tych benzynowych wersji o sposób montażu zbiorników LPG gdyż auto będę używał do długich tras i zależy mi na możliwości przejechania ok.800km bez potrzeby tankowania.Zbiornik benzynowy na pewno usunę i wstawię gdzieś mniejszy.Jakiej pojemności zbiorniki daje się wcisnąć pod podwozie?

Awatar użytkownika
realBiker
Posty: 748
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:31
Auto: VZJ90

Re: Pytanie do userów VZJ 95 z LPG

Post autor: realBiker »

Znajomy mial 100 litrowa banke ale to mu zwisalo nizej niz bak i kąt zejscia mocno psulo... O zasiegu 800 na lpg zapomnij raczej :)

carinus
Posty: 170
Rejestracja: 26 paź 2012, 20:48
Auto: LJ70,KZJ90
Kontakt:

Re: Pytanie do userów VZJ 95 z LPG

Post autor: carinus »

Ten samochód nie będzie użytkowany w ciężkim terenie i lekko wystający zbiornik nie będzie problemem.Nie mam teraz dostępu do samochodu żeby zrobić pomiary,ale mam nadzieję że zmieszczę 2 zbiorniki walcowe lub toroidalne.Cena gazu jaką mam w Belgii (0,31E) zachęca żeby terenówką pojechać nawet do pracy.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8463
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Pytanie do userów VZJ 95 z LPG

Post autor: Rokfor32 »

Walcowy o pojemności (realnej) około 80 L. Toroid większy się nie zmieści - a dwa walce nie dadzą też większej pojemności. Raczej zapomnij o tych 800 zasięgu na zbiorniku - realnie około 500 powinno wyjść.

carinus
Posty: 170
Rejestracja: 26 paź 2012, 20:48
Auto: LJ70,KZJ90
Kontakt:

Re: Pytanie do userów VZJ 95 z LPG

Post autor: carinus »

Nie mam ciśnienia na uzyskanie kosmicznego zasięgu,jednak jazda w dalekie trasy i konieczność polowania na stację z LPG też nie należy do przyjemności.Człowiek sie szybko przyzwyczaja do dobrego,obecnie mam 128l realnej pojemności zbiorniki w avensisie i zapominam że muszę gdzieś zatankować.Dojadę do domu to oblukam wnękę na zbiornik paliwa i coś może wymyślę.

Awatar użytkownika
realBiker
Posty: 748
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:31
Auto: VZJ90

Re: Pytanie do userów VZJ 95 z LPG

Post autor: realBiker »

Masz sporo miejsca za reduktorem tam gdzie niektore maja dodatkowy bak paliwa. Mozesz miec dwie butle walcowe. Pod kufrem spoko wejdzie te 80 a rownolegle do ramy cos mniejszego. Ew na dach 2x200 jak autobusy na CNG

carinus
Posty: 170
Rejestracja: 26 paź 2012, 20:48
Auto: LJ70,KZJ90
Kontakt:

Re: Pytanie do userów VZJ 95 z LPG

Post autor: carinus »

To jakieś konkrety już są,nie myślałem że można wstawić zbiornik obok napędu,pomysł dobry.Z tym dachem to by pasowało idealnie,gdyby było możliwe.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8463
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Pytanie do userów VZJ 95 z LPG

Post autor: Rokfor32 »

Wzdłuż napędu to właśnie miejsce na dodatkowy ale zbiornik benzyny - jak wyleci ten z tyłu :wink:

carinus
Posty: 170
Rejestracja: 26 paź 2012, 20:48
Auto: LJ70,KZJ90
Kontakt:

Re: Pytanie do userów VZJ 95 z LPG

Post autor: carinus »

Dzięki za wszystkie informacje,teraz pozostaje mi tylko poszukac w miarę zadbanego autka.

carinus
Posty: 170
Rejestracja: 26 paź 2012, 20:48
Auto: LJ70,KZJ90
Kontakt:

Re: Pytanie do userów VZJ 95 z LPG

Post autor: carinus »

Można pozyskać jakiś dodatkowy zbiornik paliwa do krótkiej 90-ki?Oryginał za mały,przyda się jakiś drugi do czasu aż nie znajdę jakiejś zadbanej benzyny.Najlepiej drugie 90l.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8463
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Pytanie do userów VZJ 95 z LPG

Post autor: Rokfor32 »

Słabo. Tam nie ma miejsca za bardzo - coś sensownego robi się dopiero po całkowitym wywaleniu wydechu spod auta. A i tak chyba za mało na 90L - o ile nie chce się zredukować prześwitu.

carinus
Posty: 170
Rejestracja: 26 paź 2012, 20:48
Auto: LJ70,KZJ90
Kontakt:

Re: Pytanie do userów VZJ 95 z LPG

Post autor: carinus »

Prześwit nie przeszkadza,auto jeździ w najgorszym wypadku po dziurawej drodze.Czyba żeby wstawić jakiś zbiornik po LPG z małą pompką.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8463
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Pytanie do userów VZJ 95 z LPG

Post autor: Rokfor32 »

Wtłocz sie pod auto - i zobacz sobie jaki tam jest kształt podłogi ... :wink: Żeby wyszedł pojemny zbiornik - trzeba bardzo dokładnie wykorzystać przestrzeń. Jest możliwe ulepienie takiego zbiornika (w takim kształcie) - ale jakoś wątpię żeby miało to być opłacalne.

Zbiornik gazowy dobierzesz - ale nie 90L ... :wink:

carinus
Posty: 170
Rejestracja: 26 paź 2012, 20:48
Auto: LJ70,KZJ90
Kontakt:

Re: Pytanie do userów VZJ 95 z LPG

Post autor: carinus »

Te 90l to moje pobożne życzenie,nawet 20l będzie dla mnie zbawieniem.Mam do przejechania dystans 940km miedzy tankowaniami i 110l będzie wystarczające.Poszukam na szrocie jakiegoś zbiorniczka od małej osobówki i coś się zmota.Myslałem że są jakies sprawdzone rozwiązania.Miałem nawet pomysł wsadzenia na pake toroidala od gazu na stojąco.

wielgar
Posty: 8
Rejestracja: 19 sie 2015, 16:27
Auto: Toyota Land Cruiser VZJ 95 + LPG
Kontakt:

Re: Pytanie do userów VZJ 95 z LPG

Post autor: wielgar »

Rokfor32 pisze:...Zbiornik gazowy dobierzesz - ale nie 90L ... :wink:
Ja miałem z tyłu zamiast ori baku benzynowego regularne 100l LPG. Z tym, że podczas wymiany butli (wujek czas przyszedł :) ) okazało się, ze starej nie idzie wyjąc, a nowa o specyfikacji starej nie wejdzie :shock: . okazało, przedni właściciel (a raczej jego gazownik) sklepał starą butlę 3 cm na długości zbiornika :shock:

Innymi słowy - jak ktoś jest mocno zdeterminowany posiadaniem 100l pod bagażnikiem to się da, ale jest to robione w klasie tzw." rzeźba". Niemniej owe rozwiązanie działało 10 lat w różnych temperaturach i otoczeniu (błoto,upał, śniegi)nie wróżyło jakiemuś dramatowi. Jak oglądałem wydobytą butlę to nie było jakiś specjalnych wżerów :) Butle to są proste rzeczy o dużym stopniu zapasu wytrzymałości wiec, jak widać nawet brutalne traktowanie konstrukcji nie niszczy jej walorów użytkowych. Jak podejrzewam, puryści technologiczni będą mieli obiekcje, a życie jak zawsze idzie swoją drogą :-)

ODPOWIEDZ