Wymiana szczęk hamulcowych jak to robicie?

Moderator: luk4s7

Juras131
Posty: 17
Rejestracja: 05 kwie 2014, 15:42

Wymiana szczęk hamulcowych jak to robicie?

Post autor: Juras131 »

Witam ;) Chciałbym zapytać o wasze metody wymiany szczęk hamulcowych w J95 . O ile w normalnych małych osobówkach wymiana jest dość prosta to tu w J95 którą mam od niedawna trochę mnie zszokował dostęp do nich piasta jest ogromna prawie zakrywa szczęki że tylko okładzinę widać. Stąd moje pytanie o wasze metody wymiany ich (może jakieś zdjęcia) i czy warto się w to samemu bawić bo mam nowe tloczki (jeden stanął w zacisku i zrobił sie zgorzel) gumki, blaszki, prowadnice, tarcze, klocki, wyczyszczone zaciski i jazma i przydałoby się szczeki wymienić :) z góry dzięki za pomoc :)

Tuco
Komisja Rewizyjna
Posty: 2165
Rejestracja: 18 gru 2008, 22:22
Auto: kdj95
Kontakt:

Re: Wymiana szczęk hamulcowych jak to robicie?

Post autor: Tuco »

Trochę zabawy ale daje się zrobić. Zdjęć nie mam niestety. Ja do wymiany używam szczepiec z bardzo waskimimi i długimi szczekami. Warto przy okazji wymienić blaszki, druciki i inne. Ja zazwyczaj od razu smakuje cały mechanizm i sprawdzam stan linek.

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Wymiana szczęk hamulcowych jak to robicie?

Post autor: LEX »

Hmmm.... Wydaje mi się, że jeden mówi o zaciskach a drugi o klockach...

A czy przypadkiem całe zaciski nie są przymocowane na dwóch śrubach? Odkręcasz dwie śruby i wyciągasz zacisk, klocki wypadają i możesz je wymienić. Jeśli chcesz wymienić tłoczki, to odkręcasz przewód hamulcowy przy zacisku i idziesz sobie z zaciskiem na stół aby popracować. Jak nadal Ci mało, to możesz rozpołowić zacisk (parę śrubek) przynajmniej w innych modelach i dzięki temu masz tym bardziej łatwy dostęp do tłoczków. Kylon gdzieś wrzucał tutorial o tym jak wymieniać zaciski, tłoczki itd...

EDIT...
Ooooo znalazłem:

http://tlc.org.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=12967" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18049
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Wymiana szczęk hamulcowych jak to robicie?

Post autor: kylon »

Szczęki hamulca ręcznego :wink:

Tuco
Komisja Rewizyjna
Posty: 2165
Rejestracja: 18 gru 2008, 22:22
Auto: kdj95
Kontakt:

Re: Wymiana szczęk hamulcowych jak to robicie?

Post autor: Tuco »

Ja pisałem o szczękach ręcznego.

brt
Posty: 59
Rejestracja: 06 wrz 2010, 00:21
Auto: kdj95 d4d
Kontakt:

Re: Wymiana szczęk hamulcowych jak to robicie?

Post autor: brt »

Szczeki montujesz troszke w odwrotnej kolejnosci, jesli mozna to tak ujac. Najpierw skladasz bolce mocujace (sprezynki blaszki ) a nastepnie naciagasz i wsuwasz pod blaszke odpowiednia szczeke. Sprezynki bezproblemowo cienkimi w miare mocnymi szczypcami. Troche zabawyvjest :)

Juras131
Posty: 17
Rejestracja: 05 kwie 2014, 15:42

Re: Wymiana szczęk hamulcowych jak to robicie?

Post autor: Juras131 »

Koledzy :D zaciski mam zregenerowane ;p to jest prosta sprawa ja wiem ;p ale mi chodzi o wymiane szćzęk i wszystkich sprezynek itd :D

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Wymiana szczęk hamulcowych jak to robicie?

Post autor: LEX »

Coś ostatnio bujam w obłokach, bo każda moja odpowiedź jest gafą :mrgreen:

Ale na usprawiedliwienie dodam, że nie mam ręcznego od wielu lat (przy automacie jakoś P mi wystarczy) i po prostu zapomniałem o jego istnieniu.

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Re: Wymiana szczęk hamulcowych jak to robicie?

Post autor: consigliero »

A na przeglądzie nie dopominają się o istnienie ręcznego?

Juras131
Posty: 17
Rejestracja: 05 kwie 2014, 15:42

Re: Wymiana szczęk hamulcowych jak to robicie?

Post autor: Juras131 »

Moja jest w manualu ale kompleksowo robię hamulce i chce mieć to sprawne jak wiecie jak się zabrać za przednie to też chętnie poczytam :D bo tak tylko pobieżnie oglądałem to też się różni dużo od mojej fabii mpi :D konkretnie chodzi o tarcze bo z zaciskami i klockami sobie poradzę ;d coś widziałem że zaciski chyba 2 częsciowe są ;d

bigi
Posty: 240
Rejestracja: 20 lut 2012, 20:15
Auto: KDJ 95
Kontakt:

Re: Wymiana szczęk hamulcowych jak to robicie?

Post autor: bigi »

Jak zdejmiesz tarczo-beben to bedziesz widial jak do tego podejsc, Ogolnie z czyszczeniem calego szajsu nie powinno zejsc wiecej niz godzine na strone. Jak ktos pisal, kup od razu zestaw naprawczy zeby wymienic te sprezynki i druciki. Ja dostalem zestaw ze slabymi sprezynkami i uzylem finalnie dwoch sprezynek (jakos dalo sie wcisnac).
Zanim sie wezmiesz za wymiane - nie parkuj na recznym :) Zatrzymaj auto bez recznego na biegu. Nawet jak spuscisz go na postoju i wrzucisz bieg to moga nie odbic w pelni.
Jak nie masz rantu na bebnie to pozniej reguluj niemal na maxa i cofnij lekko zeby nie tarlo. Na poacztku moze troche popiskiwac a jak juz sie wyrobi to powinno byc OK lub w miare OK :)
Co do przodu to mialem na tyle zapieczone tloczki ze trza bylo je wiercic i sruba wykrecac... zrzucilem to na warsztat zeby samemu sie nie paplac :)

ODPOWIEDZ