Strzaly podczas gwaltownego ruszania

Moderator: luk4s7

werewolf_black2
Posty: 23
Rejestracja: 05 wrz 2013, 07:21
Auto: KZJ95
Kontakt:

Strzaly podczas gwaltownego ruszania

Post autor: werewolf_black2 »

Koledzy mam toy 3.0td i skrzynie a/t Lift 2"
Zauwazylem taki brzydki obiaw ze gdy gwaltownie ruszam to po klku sekundach od wcisniecia gazu slysze glosny strzal. Nie moge do konca zlokalizowac skad pochodzi wg mnie gdzies z przodu natomiast moi pasazerowie wskazuja na okolice dzwigni od reduktora. Przykuwa on moja uwage poniewaz pierwszy raz uslyszalem go na krotko przed rozwaleniem sie poprzedniego reduktora. (Standart - rozlecialo sie jarzmo satelit w centralnym dyfsze).
Raczej nie ruszam w ten sposob ale ostatnio musialem podjechac tylem pod gorke i uslyszalem cala serie strzalow przy kolach skreconych zarowno i jeda i jak i w druga strone. Pomyslalem ze to przeguby wiec zdjalem polosie wyslalem do motomaxu. Po weryfikacji okazalo sie ze byly zuzyte: przegub wew oraz zew.
Teraz po zmontowaniu gratow gratow widze ze obiaw wystepuje praktycznie przy 90 % gwaltownych startowan nawet na prostych kolach. Roznica jest taka ze na skreconych potrafi strzelic kilka razy a na prostych tylko raz. Wystepuje zarowno na rozpietym jak i zapietym centralnym mechanizmie oraz na wlaczonym reduktorze. Gdy jade do przodu i gdy ruszam ostro o tylu.
Dodatkowa obserwacja wydaje mi sie ze podczas gdy wystepuje strzal rusza sie dzwignia reduktora.

Macie jakies sugestie gdzie tego szukac ?

Awatar użytkownika
Kwieczor
Klubowicz
Posty: 1561
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:57
Auto: Hilux 2,5 D4D 2008
Kontakt:

Re: Strzaly podczas gwaltownego ruszania

Post autor: Kwieczor »

co prawda nie wiem, jak jest w KZJ, więc się mądrzę i teoryzuję (:)), ale obstawiałbym reduktor.
identyczne objawy miałem w pajero 2 - łańcuch reduktora dokonał żywota...

werewolf_black2
Posty: 23
Rejestracja: 05 wrz 2013, 07:21
Auto: KZJ95
Kontakt:

Re: Strzaly podczas gwaltownego ruszania

Post autor: werewolf_black2 »

Reduktor jest owszem na lancuchu ale ...
takie strzaly slyszalem na 1wszym reduktorze tuz przed rozleceniem sie
wydaje mi sie ze slyszalem na 2gim ktory zalozylem w jego miejsce a czas remontu pierwszego - ale tu nie jestem pewien.
i obecnie na 1wszym - reduktorze po remoncie - Skladany z 2ch z wymiana uszczelniaczy i jarzma cendralnego dyfra. Zalozony nie wiem czy 500 km temu. Podczas remontu lancuch nie byl wymieniany.

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Strzaly podczas gwaltownego ruszania

Post autor: LEX »

Nie siedzę mocno w serii J9, ale gdzieś mi się obiło o uszy (i oczy), że właśnie łańcuch to (nomen omen) najsłabsze ogniwo układu napędowego i często z tegoż powodu reduktory idą się walić w kosmos. Więc totalny amator serii J9 (nigdy nie jechałem nawet) obstawia na 90% łańcuch reduktora.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8439
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Strzaly podczas gwaltownego ruszania

Post autor: Rokfor32 »

Żeby łańcuch przeskoczył - to musi być naprawdę mega wyciągnięty. A składając reduktor - to trzeba by było chyba po ciemku, żeby takiego wyciągnięcia nie zauważyć ... :wink:

Generalnie - trzeba dokładnie osłuchać auto, skąd dokładnie pochodzi strzał, a nie gdybać.

bigi
Posty: 240
Rejestracja: 20 lut 2012, 20:15
Auto: KDJ 95
Kontakt:

Re: Strzaly podczas gwaltownego ruszania

Post autor: bigi »

Szukaj o lancuchu, ktos kiedys pisal o przeskakujacym.

werewolf_black2
Posty: 23
Rejestracja: 05 wrz 2013, 07:21
Auto: KZJ95
Kontakt:

Re: Strzaly podczas gwaltownego ruszania

Post autor: werewolf_black2 »

Finalnie okazalo sie ze rzeczywiscie wine za strzaly ponosil rozciagniety lancuch reduktora. - po wymianie na inny jak reka odjal.

Awatar użytkownika
BOCIAN
Posty: 355
Rejestracja: 23 maja 2013, 15:12
Auto: HDJ100 1HD-FTE
by?o: 7xLR Discovery, Vitara, Samurai, YJ, LO40
Kontakt:

Re: Strzaly podczas gwaltownego ruszania

Post autor: BOCIAN »

:evil:

o wrzucę, jako ciekawostkę, jakby któś kiedyś zamarł ze strachu, jak ja ...
J100 - lift maksymalnie na drążkach przód, plus opuszczona grucha mostu i sprężyny +400 tyl, amory +2' - bez obciążenia tyłu stoi tył wysoko, jak w Polonezie z klepanymi resorami:-)

Jedynka, dwójka, pełna faja i słuszę z przodu: łup, łup, łup, łup - odpuszczam gaz, przestaje ...
Powtórka to samo!
Myślę - ukręciłem coś w cholerę! :oops:

A okazało się, że przy nieobciążonym tyle, sterczącym ku górze, wał przedni obijał (jakimś takim wyważeniem chyba) o drążek stabilizatora, w momencie dodawania gazu, jak się przód unosił :-) ...

Wrzucenie dwóch betonowych trelinek na pakę - rozwiązuje temat :twisted: :evil: :roll:

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Strzaly podczas gwaltownego ruszania

Post autor: seburaj »

a na co taki pomnik budowałeś ? :mrgreen:

Awatar użytkownika
BOCIAN
Posty: 355
Rejestracja: 23 maja 2013, 15:12
Auto: HDJ100 1HD-FTE
by?o: 7xLR Discovery, Vitara, Samurai, YJ, LO40
Kontakt:

Re: Strzaly podczas gwaltownego ruszania

Post autor: BOCIAN »

Projekt KAMAZ trwa ...
Wyjdzie z tego, albo kozak, albo pełna porażka :-)

ODPOWIEDZ