Licznik 3.0 D4D

Moderator: luk4s7

Cameyo
Posty: 7
Rejestracja: 26 sty 2011, 11:14
Auto: KDJ95
Kontakt:

Licznik 3.0 D4D

Post autor: Cameyo »

Cześć,

mam 2 problemy z licznikiem.

- przestał działać prędkościomierz. Zanim wskazówka w ogóle przestała się podnosić bywało, że falowała, spadała na 0 i wracała na właściwą prędkość.
- nie działa wskaźnik paliwa. W serwisie sprawdzili zbiornik paliwa itd. i wniosek był, że licznik trzeba wymienić.

Czy zakup licznika/zegarów pomoże? Co może być przyczyną powyższych problemów?

Pozdrawiam

lecchu
Posty: 329
Rejestracja: 16 lip 2009, 14:42
Auto: HZJ80
Kontakt:

Re: Licznik 3.0 D4D

Post autor: lecchu »

Cześć
Mam HZJ80, ale może mój przypadek Ci pomoże.

Wariował mi obrotomierz i wskaźnik (braku) oleju. Przyczyną okazało się zwarcie do masy gdzieś w puszce bezpieczników pod maską. W mojej Toyocie w elektryce zastosowane jest tzw. sterowanie masami (to oznacza, że wszytko jest na stałe podpięte pod +12V, a zadziałanie czegoś iniciowane jest poprzez dołączenie masy zamykające obwód). Jeżeli w 95 tez tak jest (a podejrzewam, że tak), to generalnie zwarcie gdzieś indziej może spowodować brak plusa na którejś z linii w zegarze (w Twoim wypadku akurat na linii zasilającej prędkoscomierz i wskaźniik paliwa). Wówczas będziesz miał takie objawy jak opisujesz: na początku - póki zwarcie jest okazjonalne, dopiero się rozpędza - to prędkościomierz wariuje tylko na chwilę, a potem wraca do normalnej pracy (bo zwarcie znikło i zasilanie akurat tej linii +12V wraca do normy). Jeżeli teraz predkościomierz nie działa wogóle - to może zwarcie jest już pernamentne.
Oczywiście może tak być, że poleciał zegar. Ale nie spieszył bym się z wymianą (bo to kaska pewnie spora). Raczej podjechał do kumatego elektryka (takiego poszukiwacza, a nie wymieniacza), niech pokombinuje.

Pzdr
L.

Cameyo
Posty: 7
Rejestracja: 26 sty 2011, 11:14
Auto: KDJ95
Kontakt:

Re: Licznik 3.0 D4D

Post autor: Cameyo »

Dzięki. Sprawdzę ten trop.

Cameyo
Posty: 7
Rejestracja: 26 sty 2011, 11:14
Auto: KDJ95
Kontakt:

Re: Licznik 3.0 D4D

Post autor: Cameyo »

Wygląda na to, że pewnie masz rację. Przy włączeniu świateł, podnoszeniu szyb, wskaźnik temp. opadaj jakby miał mniej prądu. Dodatkowo nie wyświetla się załączenie blokady mostów. Elektryka - pierwszy krok.

lecchu
Posty: 329
Rejestracja: 16 lip 2009, 14:42
Auto: HZJ80
Kontakt:

Re: Licznik 3.0 D4D

Post autor: lecchu »

Miałem jak piszesz - z tymi oknami, światłami, wycieraczkami, etc (a nawet miewam tak sporadycznie przez cały czas - ot uroki starego auta; a jak dodatkowo popada - ech.... :D).

Także podgrzeb Waść w elektryce, będziesz Pan zadowolony ;)

Pzdr
L.

Cameyo
Posty: 7
Rejestracja: 26 sty 2011, 11:14
Auto: KDJ95
Kontakt:

Re: Licznik 3.0 D4D

Post autor: Cameyo »

Jedna sprawa załatwiona - dzięki.

Zegary, szyby, wycieraczki działają już normalnie oprócz prędkościomierza. Dodatkowo zauważyłem, że licznik przestał liczyć przebieg. Co może być przyczyną? Co trzeba wymienić?

Awatar użytkownika
pku
Posty: 168
Rejestracja: 04 mar 2007, 18:25
Kontakt:

Re: Licznik 3.0 D4D

Post autor: pku »

I jak się skończyło. U mnie w 3.0TD właśnie dzisiaj przestał pracować prędkościomierz. Wywala kody 42 i 43.

Luksky
Posty: 93
Rejestracja: 20 sty 2016, 07:31
Auto: J95, 3.0 D4D KDJ FTV
Kontakt:

Re: Licznik 3.0 D4D

Post autor: Luksky »

Co oznaczają te kody błędów?

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
pku
Posty: 168
Rejestracja: 04 mar 2007, 18:25
Kontakt:

Re: Licznik 3.0 D4D

Post autor: pku »

42 speed sensor - czyli że ECU nie widzi sygnału/ impulsów z czujnika prędkości.
43 starter - ale to nie ma związku z prędkościomierzem.

Przy czym 42 może oznaczać kilka problemów. Sygnał idzie z czujnika po kabelku do licznika na desce, potem znów kabelkiem do ECU. Każdy element może być walnięty.

Szukam czujnika na podmianę żeby sprawdzić.
Oryginał 1200PLN, zamienniki ok.100PLN :)

Awatar użytkownika
pku
Posty: 168
Rejestracja: 04 mar 2007, 18:25
Kontakt:

Re: Licznik 3.0 D4D

Post autor: pku »

Skończyło się na wymianie sensora prędkościomierza czy impulsatora jak kto woli.
Do zrobienia w garażu pod blokiem. Jedna śruba 12 przy wyjściu tylnego wału.

Uwalony nie daje impulsów na wyjściu.

Obrazek

Impulsator na alledrogo ok 70-100 PLN. Pasuje od Yarisa, Corolli ok. 2000 roku. Dużo tego.

Obrazek


Obrazek

everybike
Posty: 183
Rejestracja: 28 paź 2015, 17:13
Auto: UZJ 100
Kontakt:

Re: Licznik 3.0 D4D

Post autor: everybike »

U mnie zamiennik nie podjął współpracy. Kupiłem używany od Yarisa ( 100zł ) i działa

mazmac
Posty: 56
Rejestracja: 13 kwie 2017, 23:03

Re: Licznik 3.0 D4D

Post autor: mazmac »

Witam,
dziś w mojej J95 pojawiły się dziwne objawy, wariujący prędkościomierz tzn. najpierw zaczął skakać (góra dół) po czym przestał działać i teraz jest tak że czasem się wzbudza ale po chwili przestaje działać i tak na okrągło. Czy myślicie że to może być wina tego sensora prędkościomierza.
Ewentualnie zna ktoś jego numery tak żeby pasowało do J95 z 2001 roku, albo od jakiego Yarisa tak żeby pasowało. Na allegro są też od corolli

mazmac
Posty: 56
Rejestracja: 13 kwie 2017, 23:03

Re: Licznik 3.0 D4D

Post autor: mazmac »

Info dla podobnych objawów jak w moim przypadku: wymiana sensora prędkościomierza.z allegro za 43 zł rozwiązała probLem. Nawiasem taki w aso kosztuje Cena brutto 1383 zl, szok biorąc pod uwagę że część nie jest typowo eksploatacyjne tylko po prostu z czasem pada. Ciekawe pojęcie koncernu posługującego się z upiorem moniaka sloganem o "legendarnej bezawaryjności":) Słowo niezawodność nabiera w tym wypadku nowego droższego znaczenia i to o ponad 32 razy :) bo tyle razy jest tańsza częśw z allegro

mazmac
Posty: 56
Rejestracja: 13 kwie 2017, 23:03

Re: Licznik 3.0 D4D

Post autor: mazmac »

mazmac pisze:
15 lis 2020, 07:43
Info dla podobnych objawów jak w moim przypadku: wymiana sensora prędkościomierza.z allegro za 43 zł rozwiązała problem. Nawiasem taki w ASO kosztuje cena brutto 1383 zl, szok biorąc pod uwagę że część nie jest typowo eksploatacyjna tylko po prostu z czasem pada. Ciekawe pojęcie koncernu posługującego się z upiorem moniaka sloganem o "legendarnej bezawaryjności":) Słowo niezawodność nabiera w tym wypadku nowego droższego znaczenia i to o ponad 32 razy :) bo tyle razy jest tańsza część z allegro

hdj_80
Posty: 6
Rejestracja: 17 mar 2022, 09:32

Re: Licznik 3.0 D4D

Post autor: hdj_80 »

Cześć,
czy ktoś podpowie mi jaki impulsator będzie pasował do HDJ 80 4,2 TD 24v z 1997r?
Z góry dziękuję za pomoc.

ODPOWIEDZ