olej silnikowy do FZJ80

Moderator: luk4s7

Emu
Posty: 644
Rejestracja: 16 paź 2008, 23:18

olej silnikowy do FZJ80

Post autor: Emu »

Znajomy mechanik bardzo zachwalał i polecił mi wlać Castrol 10W-60 do mojego 1FZ-FE. Ciekawe czy ktoś z was go używał i może podzielić się opinią. A jakich wy używacie ?

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: olej silnikowy do FZJ80

Post autor: LEX »

Za gęsty. Mechanik niech sobie zachwala, a fabryka poleca 5w-30. U nas nie ma arabskiego lata, więc to nie musi być gęsty olej. Najgęstszy jaki jest polecany to ...W-40.

A silnik jest mało wysilony, więc ja polecam cokolwiek co jest tanie. Może być 10W-40 półsyntetyk. Jak kupisz olej General Motors, to nawet wyjdzie 15zł za litr. Potem może być Quaker State za około 20zł/L. Chciałem kupić półsyntetyczny w Lidlu (made in Germany), bo był tani i poeksperymentować, ale się skończył i zastałem pustą półkę. Oleje to podobny mit do paliw. Niby inne nazwy, inne ceny a i tak wszyscy je robią według tych samych standardów i często w tej samej rafinerii.

Pamiętaj o wymianie filtra przy okazji. Może być japoński Union C-110 (jakieś 16zł). C-111 jest mniejszy ale też pasuje.

Oleju wlewasz około 7.5L jeśli wkładasz nowy filtr. Przy wymianie bez odkręcania filtra jest to 7L.

Tolerancję masz na około litr. Czyli jak nalejesz 6.5 to nic się nie stanie i jak nalejesz 8.5 to też nie zepsujesz. Jednak skoro wiesz ile nalać, to się nie pomylisz.

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: olej silnikowy do FZJ80

Post autor: LEX »

Jeśli masz kogoś w USA to kup olej Rotella. Tak się ludziom podoba, że sikają po gaciach z radości. Podobno wszystkie oleje są praktycznie jednakowe (według zasady powyżej) a Rotella jest inny. Nie badałem tematu i nie wiem co on takiego zmienia w pracy silnika, bo i tak nie zamierzam kupić bo nie ma skąd, ale może sam zgłębisz temat Rotelli.

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: olej silnikowy do FZJ80

Post autor: konus »

A ja badałem i nie kupuj Castrola z polską naklejką.
Lepszy będzie lotos. Kup to na co cię stać Shell, Valvoline, Lotos, Motul, Redline.
Gęstość przemyśl bo jest za gęsty chyba że mocno go katujesz i upalasz.

Emu
Posty: 644
Rejestracja: 16 paź 2008, 23:18

Re: olej silnikowy do FZJ80

Post autor: Emu »

Na różnych stronach przeczytałem że 10W-60 dedykowany jest do silników o dużej mocy, pracujących często na wysokich obrotach,sportowych, do samochodów starszych niż 10 lat. No to chyba wszystko pasuje, więc czemu nie spróbować. Czy ktoś używał ?

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: olej silnikowy do FZJ80

Post autor: konus »

Spróbuj co nam szkodzi :mrgreen:
Jak już napisałem jak katujesz auto i upalasz na wysokich obrotach to tak, ale twój silnik nie jest wysilony i dlatego nie musi być zalewany tak gęstym olejem. Na forach na Islandii, USA i Bliskim Wschodzi będą ludzi polecali inne oleje do takiego samego silnika.

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: olej silnikowy do FZJ80

Post autor: LEX »

Prawie nic nie pasuje.

Jak na 4.5L te 373Nm to mała moc, bo Honda tyle wyciąga z 1.4L (LOL) :mrgreen:
Ten samochód nie pracuje na wysokich obrotach, bo czerwona wskazówka zaczyna się chyba od 5500 czy 6000. Są silniki, które pociągniesz i do 12000RPM
A wiek nie ma znaczenia, tylko liczą się powyższe parametry silnika.

Taki olej xW-60 to do rajdówki się daje, gdzie silnik jest na maksa wyżyłowany, gdzie przez kilkadziesiąt minut pracuje cały czas pod czerwoną kreską i pod bardzo dużym obciążeniem. W swoim samochodzie raczej nie masz takich emocji :mrgreen:

Silnik ma niską kompresję, więc obciążenie wału i korbowodów niewielkie. Nie masz turbiny, nie planowałeś głowicy...

Lej byle co i nic mu nie będzie

Emu
Posty: 644
Rejestracja: 16 paź 2008, 23:18

Re: olej silnikowy do FZJ80

Post autor: Emu »

Poszedł 10W60. Zobaczymy jak to chodzi.

ORSO
Posty: 18
Rejestracja: 28 mar 2009, 15:41
Auto: HZJ 73

Re: olej silnikowy do FZJ80

Post autor: ORSO »

Sorki że wtracę swoje trzy grosze.
Ty odczujesz tylko że wiecej zapłaciłeś, a silnik, to zależy co miał wcześniej zalane, oby nie mineralny.
Sprzedaję oleje od wazelinowych przez hydrauliczne po wyżej wymienione.
Wlałeś olej o wysokiej stabilności lepkościowej przy dużych rozpiętościach temperatur, i jest to górna półka w olejach, tylko co to ma dać silnikowi o tej charakterystyce?

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: olej silnikowy do FZJ80

Post autor: LEX »

W sumie taki 10W-60 jedynie zwiększy spalanie, bo gęsty jak diabli :-)

Emu
Posty: 644
Rejestracja: 16 paź 2008, 23:18

Re: olej silnikowy do FZJ80

Post autor: Emu »

ORSO: bo polecił mi go mechanik który od 35 lat rozkręca silniki. Jego ojciec robił to samo. Jego dzieci uczą się od niego tego zawodu. Po prostu jeden człowiek zaufał doświadczeniu drugiemu. Wierzę na słowo Rajmundowi, który leje 10W60 do wszystkich swoich aut starszych niż 10 lat bardziej niż charakterystyce technicznej na nalepce producenta.

A tak wogóle to jak teoria sprawdza się w praktyce to może posłużę się parafrazą powiedzenia z mojej branży: "choroby książek nie czytają".

ORSO
Posty: 18
Rejestracja: 28 mar 2009, 15:41
Auto: HZJ 73

Re: olej silnikowy do FZJ80

Post autor: ORSO »

Jak wyżej napisałem wlałeś olej z górnej póły, i nie zarzucam niewiedzy mechanikowi, wręcz przeciwnie inni nawet nie wiedzą że istnieje taki olej. Silnik nie bedzie palił ani więcej ani mniej, a Ty nie odczujesz żadnej zmiany w jego pracy. I tylko o to mi chodziło ,żebyś nie spodziewał się fajerwerków.
A mechanik ma rację , bo wnętrze silnika wygląda wiele korzystniej po dobrym oleju niż po jakimś "błocie".

Emu
Posty: 644
Rejestracja: 16 paź 2008, 23:18

Re: olej silnikowy do FZJ80

Post autor: Emu »

Pierwsze pomiary spalania potwierdzją to co napisaleś wyzej, czyli pali tyle samo.

Jerzy23
Posty: 843
Rejestracja: 29 sie 2009, 09:19
Auto: FZJ76

Re: olej silnikowy do FZJ80

Post autor: Jerzy23 »

dzis widzialem jak w serwisie toyoty we wszytskie LC wlewaja olej Toyoty 20W-50. Czy on jest dostepny w PL? Ktos ma jakies doswiadczenia??

drako
Posty: 664
Rejestracja: 07 kwie 2008, 20:32
Auto: hdj80,wili,Lapl
Kontakt:

Re: olej silnikowy do FZJ80

Post autor: drako »

To bardzo dobry olej do off-roadu bo lepiej dziala np. przy przegrzaniach czy obciazaeniach.
Dlatego jezeli mozesz sobie pozwolic to go lej, bo tym nie namieszasz w silniku. Najgorzej wlewac np. pelen syntetyk do staruchów.
Ja tez go uzywam na wyjazdy, gdzie wiem ze przekrocze 10tys na oleju, gdzie sa wieksze temperatury, obiazenie itd.
Do jazdy na codzien uzywam 10w40 i zmieniam co 8-10 tys.

ODPOWIEDZ