kolektor wydechowy do HZJ80?

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Boryś
Posty: 1268
Rejestracja: 31 maja 2007, 22:33
Auto: HZJ 80
Kontakt:

kolektor wydechowy do HZJ80?

Post autor: Boryś »

jak w temacie tylko pytanie jest czy ktoś coś wie na ten temat?
jak to faktycznie poprawia osiągi auta, czy ma to wpływ na sam silnik?

i czy wogóle zakładanie czegoś takiego ma sens?

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: kolektor wydechowy do HZJ80?

Post autor: konus »

A co ty nie masz kolektora wydechowego u siebie ?

Wisisz mi masaż kręgosłupa bo właśnie wyjebałem z krzesła. :mrgreen:

No takiego numeru to tu jeszcze nie było.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18030
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: kolektor wydechowy do HZJ80?

Post autor: kylon »

Miałem okazję jeździć HZJ78 z fajnym kolektorem i mocno się odmulił. Nie był niestety tani. Były dwie wersje. Z kwasówki oraz zwykła. Porównanie mam bom przejechał kilka tysięcy km seryjnym HZJ78.

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: kolektor wydechowy do HZJ80?

Post autor: konus »

Ja tysz miałem okazję jeździć hzj76 z fajnym kolektorem odmulił się niesamowicie bo na nim turbo było zainstalowane :mrgreen:

Sam kolektor wydechowy przy takiej kostrukcji oryginału jak w hzj niestety niewiele pomoże, bardziej będziesz boryś zadowolony z przerzucenia całości ciepłej strony silnika od hdj. Wyjdzie cię pewnie drożej ale kuni to ci 50% przybędzie, jakby Cię temat interesował to zgłębie manuala czy to jest bolt on czy trzeba coś rzeźbić.

Są również firmy które sprzedają gotowe rozwiązania pod turbo do hzj ale cena coś koło 10kzł za to masz nowe turbo i spokój na wieki.

Awatar użytkownika
Boryś
Posty: 1268
Rejestracja: 31 maja 2007, 22:33
Auto: HZJ 80
Kontakt:

Re: kolektor wydechowy do HZJ80?

Post autor: Boryś »

coś mi sie wydaje żę bolt on to raczej nie bedzie.
ale jak możesz to faktycznie sprawdz jak to wygląda.

Gdzieś doczytałem że inny kolektor robi też niezłą moc bez potrzeby zbyt dużej ingerencji w silnik dlatego temat mnie zaciekawił. Jakie tam są silniki w tej hzj78? nie te same 1HZ? nie był tani to znaczy ile? gdzie tego szukać?

Konusik uważaj proszę na swój kręgosłup :)
będzie Ci pewnie potrzebny

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: kolektor wydechowy do HZJ80?

Post autor: konus »

Sam kolektor to tak naprawdę 2 duże elementy i kilka uszczelek i podkładek w przypadku HZJ. W nowych hzj jest właściwie ten sam silnik. Już zgłębiam temat. W razie co można aby samemu zespawać kolektor po turbo i dorobić całą resztę z gratów od hdjota.

Sam kolektor nie da Ci dużego przyrostu mocy w hzjocie, i musisz pamiętać że też nowy wydech pewnie będziesz musiał mieć, bo koniec kolektora nowego będzie wypadał pewnie w innym miejscu niż fabrycznego.

Podeślij linka do tego co znalazłeś.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18030
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: kolektor wydechowy do HZJ80?

Post autor: kylon »

Zadzwonię jutro do kolegi i zapytam się o nazwę producenta. Kupowali chyba u Tomsa.

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: kolektor wydechowy do HZJ80?

Post autor: konus »

Toms ma bardzo fajne kolektory 3-2-1 w swojej ofercie.
Jeśli interesuje Cię boryś coś takiego

Obrazek

To mój kolega który liczy wydechy i robi je do sportowych fur może Ci taki zrobić wraz z wydechem i katalizatorem nawet jak będziesz chciał.

Awatar użytkownika
Boryś
Posty: 1268
Rejestracja: 31 maja 2007, 22:33
Auto: HZJ 80
Kontakt:

Re: kolektor wydechowy do HZJ80?

Post autor: Boryś »

jakby miało to coś polepszyć to czemu nie?
oby zbyt dużo szelestów nie trzeba było u niego zostawić :( zapytaj o rząd wielkości rachunku, please.

Konus - co to znaczy liczyć wydechy??? :shock: nie znam tej nomenklatury :(

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: kolektor wydechowy do HZJ80?

Post autor: konus »

Dla niektórych wydech to kilka rurek a dla innych konkretna średnica, konkretna długość rurek, konkretna długość i średnica tłumików, nauka o falach i setka innych gówien które składają się na liczenie wydechu.

Kolektor to ok 3000zł i wydech do tego pewnie z 1000zł więc mało to to nie jest.

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: kolektor wydechowy do HZJ80?

Post autor: LEX »

Kolektor podniesie moc, jednak niewiele. Całe to 'liczenie wydechu' polega na tym, aby jego długość była zgrana z falą uderzeniową jaką stwarza powietrze wydmuchane z cylindra. Jeśli wydech jest za krótki czy za długi, to nie będzie rezonansu. Jeśli jest rezonans to fala uderzeniowa się odpowiednio odbija i dosłownie wysysa spaliny z cylindra, co daje więcej miejsca na powietrze i mieszankę, co z kolei podnosi moc.

Budowa kolektora jest o tyle ważna, że każda z 6 rurek musi mieć dokładnie taką samą długość, aby rezonans działał na wszystkich cylindrach a nie na jednym. Domyślam się, że fabrycznie w HZJ są takie dwa żeliwne elementy, które w prymitywny sposób wywalają spaliny.

Niestety dlatego kolektory są drogie, ponieważ jest to trochę wyliczania, a przede wszystkim sporo precyzyjnego gięcia, aby była odpowiednia długość. Schodzenie się rur też musi być w takiej kolejności i pod takim kątem, aby spaliny nie cofały się z jednego cylindra do drugiego.

Oczywiście takie kolektory nie dotyczą silników z turbo, gdyż tam nie ma zabawy w rezonans tylko smrody muszą turbinę napędzać i jest git.

czobi
Klubowicz
Posty: 4096
Rejestracja: 05 kwie 2007, 10:19
Auto: classic hill
Kontakt:

Re: kolektor wydechowy do HZJ80?

Post autor: czobi »

:evil: ....zostaw to zelazo w spokoju 8)

jak masz cisnienie se kup cichobiegi,wundrerbauma, 120 i zaCIPUuuujj :mrgreen: :mrgreen: gejinie

Awatar użytkownika
GrzegorzM
Posty: 180
Rejestracja: 24 lut 2008, 19:33
Auto: FZJ 80
Kontakt:

Re: kolektor wydechowy do HZJ80?

Post autor: GrzegorzM »

konus pisze: To mój kolega który liczy wydechy i robi je do sportowych fur może Ci taki zrobić wraz z wydechem i katalizatorem nawet jak będziesz chciał.

A mnie by kompletny wydech fzj zrobil? jaka to mniej wiecej kasiura?

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: kolektor wydechowy do HZJ80?

Post autor: LEX »

Jak masz FZJ to spróbuj ze stanów ściągnąć za około 400usd. Robi to firma Borla albo magnaflow, czyli spece od wydechów. Oczywiście nierdzewka. Wątpię, aby za 1500-2000zł ktoś to u nas zrobił z nierdzewki...

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: kolektor wydechowy do HZJ80?

Post autor: konus »

Magnaflow to bardzo dobra firma.
Spytam się ile będzie kosztowało, chcesz aby spełniało jakieś normy spalin miało jakieś tłumiki? Czy może chcesz taki jak oryginał? Bo taki na dwóch tłumikach pewnie koło 1800zł by kosztował, ale generalnie niema problemu.

ODPOWIEDZ