Gorąca skrzynia biegów

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
muzyczka
Posty: 153
Rejestracja: 18 cze 2007, 11:02
Auto: Toyota BJ40, HDJ80

Gorąca skrzynia biegów

Post autor: muzyczka »

Nie wiem czy jest coś niepokojącego w tym, że w trakcie jazdy, w temperaturze na zewnątrz ok 20st, wnętrze auta się grzeje mocno, cały tunel i podłoga. Nie da rady jechać z zamkniętym oknem.

Po dłuższej jeździe w trasie z prędkością np 120 km/h, skrzyni biegów nie da rady dotknąć bo parzy - dla porównania główki mostów są tylko ciepłe.

Przy niższych temperaturach problem nie występuje z wiadomych względów.

Jeżdżę tak od kilku lat, dopiero tego lata sprawdziłem temperaturę obudowy skrzyni biegów. Czy jest to powód do zmartwienia, czy to normalne ?

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Gorąca skrzynia biegów

Post autor: Rokfor32 »

Zależy ile realnie osiąga temperatury. Ręką nie wyczujesz - 45st już parzy. Dla oleju 70 - 80st nie jest niczym nienormalnym. W automacie kontrolka temperatury atf zapala się przy około 130 ...

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Gorąca skrzynia biegów

Post autor: LEX »

Miałem to samo wrażenie parę miesięcy temu i nawet sam się do Rokfora odzywałem. U mnie, z kolei problem był z reduktorem, który grzał się niemiłosiernie. Nie dało się do niego dotknąć. Postanowiłem olać sprawę i pomogło. Po zrobieniu Albanii i Grecji przestałem się martwić. Tak go przeciążyłem, że jeśli nie padł to już nie padnie.

Skrzynia biegów spokojnie może mieć około 70*C, bo przecież płyn jest podgrzewany przez chłodnicę, która może mieć jakieś 80-95*C. Dodatkowo skrzynia grzana jest przez silnik, przez wydech w pobliżu itd. Jeśli tylko masz płyn i biegi chodzą OK, to nie ma co się martwić.

Tunel środkowy też mam rozszczelniony. Plastiki tak gorące, że aż miękkie się robią. Po prostu trzeba go zdemontować i uszczelnić. Nawet mała dziurka spowoduje przepływ dużych mas powietrza. Zakleić co się da, położyć jakąś folię alu, na to filc poroso lub podobny i po problemie.

Awatar użytkownika
muzyczka
Posty: 153
Rejestracja: 18 cze 2007, 11:02
Auto: Toyota BJ40, HDJ80

Re: Gorąca skrzynia biegów

Post autor: muzyczka »

Zeby sprawdzić szczelność tunelu - macie jakis patent, czy po prostu ściągnąć cała tapicerkę i sie przejechać ?

Zbowid
Klubowicz
Posty: 403
Rejestracja: 14 paź 2007, 16:24
Auto: HDJ80 24V/V2 HD
Kontakt:

Re: Gorąca skrzynia biegów

Post autor: Zbowid »

Wystarczy w nocy od spodu podświetlić ( przy zdjętej tapicerce ) i zobaczysz świetliste postacie :)

Awatar użytkownika
tourism
Posty: 16
Rejestracja: 10 lip 2016, 16:42
Auto: HDJ80

Re: Gorąca skrzynia biegów

Post autor: tourism »

cześć
Mam chyba ten sam problem tzn auto jedzie ok ale w pewnym momencie zwłaszcza przy długiej i intensywnej jeździe 100-110km nagrzewa się skrzynia zejdę do 80 stygnie i jest zimna zauważyłem tez ze po intensywnej jeździe stanę i pod spodem Słysze terkotanie wciskam sprzęgło ze dwa razy na biegu jałowym i wszystko cichnie
pozdrawiam Tomasz

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Gorąca skrzynia biegów

Post autor: LEX »

1. Jeśli skrzynia automat, to sprawdzić stan oleju. Jeśli nie był wymieniany, to wymienić zgodnie z wieloma procedurami opisanymi na forum (przetaczanie lub kilka wymian pod rząd poprzez spuszczanie z miski)
2. Jeśli manual to sprawdzić czy jest jakiś olej i tyle.
3. Reduktor ma się grzać i z pewnością przekazuje to też na skrzynię.
4. Podczas jazdy gorące powietrze z silnika i kolektora wydechowego wciska się pod dużym ciśnieniem w tunel, więc jeśli tunel jest nieszczelny, to będzie sauna w nogach i jajkach. Uszczelnić.
5. Jeśli nic nie trzeszczy, nie stuka to jeździć dopóki nie zajeździmy. Potem wymiana i znowu do jazdy.

I to tyle w temacie. Tam gdzie silnik, wydech i reduktor ma być ciepło i nic na to nie poradzimy.

Awatar użytkownika
tourism
Posty: 16
Rejestracja: 10 lip 2016, 16:42
Auto: HDJ80

Re: Gorąca skrzynia biegów

Post autor: tourism »

Ja miałem też ten problem i sie rozwiązał przy wymianie łozyska sprzegła tj było tak ze cały czas pracowało bo wymianie juz jest ok

ODPOWIEDZ