FZJ - zbiornik LPG

Moderator: luk4s7

sykur
Posty: 11
Rejestracja: 25 lis 2014, 11:19

FZJ - zbiornik LPG

Post autor: sykur »

Cześć, mam pytanie do posiadaczy FJZ 80tek - jakie zbiorniki udało wam się zmieścić w miejsce zapasu ?
Zastanawiam się, czy zrobić jak LEX z klasycznym walcem, czy jeden toroidalny zamiast zapasu + jeden mały zbiornik do bagażnika.

Awatar użytkownika
Gruzin
Komisja Rewizyjna
Posty: 305
Rejestracja: 10 kwie 2008, 22:42
Auto: LJ70 2LT
Kontakt:

Re: FZJ - zbiornik LPG

Post autor: Gruzin »

Przerabiałem to onegdaj i...

Tylko pod bagażnikiem w miejscu koła zapasowego. Max wchodzi toroidalny pełny o poj 86l na Stako.
Średnica zew 720mm - niestety warto zagiąć wargę/łączenie blach tylnego pasa i podłogi bagażnika. Niby 2cm ale cenne. Można jej tez nie zaginać tylko odpowiednio zabezpieczyć gumową nakładką. Z drugiej strony potrzebne są dwa dystanse od zbiornika do podłogi bagażnika np. z aluminium. Wszystko po temu co by zbiornik trzymał poziom. Wysokość zbiornika 250mm. Tak zamontowany nie obniża znacząco zdolności terenowej auta - patrz odległość od gleby i tylny kąt zejścia. Tankowanie do pełna to 69l LPG - starcza na ok 300 km. Można przy tej średnicy dać większą wysokość np. 270mm czy 300mm zwiększając oczywiście pojemność do 95 i 102l ale to już za bardzo "wisi" z tyłu samochodu. Możesz też zejść niżej na 230mm i 79l.

Aczkolwiek do ortodoksyjnego czochrania w jamkach to to rozwiązanie absolutnie nie jest. Natenczas tylko do bagażnika. W ogóle do czochrania to cała ta instalacja LPG się nie nadaje za bardzo... :wink:
Do normalnej eksploatacji tak jak napisałem 86l jest ok.

Howk :wink:

sykur
Posty: 11
Rejestracja: 25 lis 2014, 11:19

Re: FZJ - zbiornik LPG

Post autor: sykur »

Hej, dzięki za odpowiedź.
Prawdę mówiąc, myślałem właśnie o 230mm, ale skoro 250 daję radę to dobrze :)
Planowałem do tego jeszcze jakąś 70tkę za tylną kanapę, ale skoro po koło wejdzie 70 litrów, to może coś mniejszego upchnę.
Moje największe obawy z tym wszystkim, to robienie spania na takiej butli.
Gruzin - może ty, albo ktoś inny z forumowiczów, przerabiał instalację z wieloma zbiornikami LPG ? Macie jakieś doświadczenia, polecane/nie polecane warsztaty ?
Pozdrawiam

kangaxx
Posty: 26
Rejestracja: 29 sty 2011, 17:51
Auto: hdj 80
Kontakt:

Re: FZJ - zbiornik LPG

Post autor: kangaxx »

ja mam jeden w kole i jeden z tyłu, razem da się zalać jak wypalę wszystko jakieś 140l, tylko długo to twa, szczególnie gdy na stacji trzeba cały czas guzik wciskać :)

Jabar
Posty: 105
Rejestracja: 28 kwie 2011, 09:38
Auto: FZJ80
Kontakt:

Re: FZJ - zbiornik LPG

Post autor: Jabar »

U mnie 70l walec - idealnie wchodzi miedzy rame i jest sporo wyzej niz porownywalny toroidalny.
Odbija przy 60l wiec zasieg niewielki, ale tez stacji teraz pelno.

ODPOWIEDZ