Toyota Land Cruiser Owners Club Poland

Największy, najlepszy, jedyny klub Toyota Land Cruiser w Polsce.
Dzisiaj jest 21 lip 2018, 2:14
www.wyprawa4x4.pl

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Auto: Było BJ73, 2xHDJ80 XTR 3", HDJ80
jest LC100, HDJ80, rajdówka Escape, zmota Escape
Ktoś posiada takie dane? Jak widzę co ostatnio dzieje się z łozyskami 80-tek w moim rejonie postanowiłem posprawdzać u siebie.

Klubowicz
Awatar użytkownika

Auto: RJ 70 '88
Nie ma żadnego.

Serwisówka podaje moment oporu łożysk po dokręceniu - niestety jest to strasznie niewymierne, bo to malutka wartość, i silnie zależy np. od lepkości użytego smaru za czy twardości uszczelniacza z tyłu piasty.

Ja to dokręcam inaczej: w rękach do skasowania luzu, potem cofię o 1/6 obrotu. I dokręcam kontrę. Ale - ta metoda wymaga, żeby gwinty były jak trzeba, bo ta 1/6 obrotu to właśnie luz na gwincie, który kontra kasuje.

Awatar użytkownika

No tak to też zawsze robiłem. Ale ostatnio w LR ustaliłem, ze moment jest 490 Nm. I pomyślałem, ze Toyota tez ma to w ten sposów wskazane. I chciałem być dobry dla mojego maleństwa :)

Ostatnio w rejonie 3 koła odpadły, własnie przez przegrzane łozysko, które dokręciło się w czasie jazdy. Oczywiscie to były jazdy na bucie przez ponad 100 km.

Klubowicz
Awatar użytkownika

Auto: KZJ95
Zibi pisze:
Ostatnio w rejonie 3 koła odpadły, własnie przez przegrzane łozysko, które dokręciło się w czasie jazdy. Oczywiscie to były jazdy na bucie przez ponad 100 km.
Jak jeździłem Skodą, to było słychać, że z łożyskiem jest coś nie tak. I zazwyczaj dało się spokojnie dojechać do nawet oddalonego o kilkaset kilometrów warsztatu. Może problemem jest nie moment dokręcenia, a same łożyska tzw. OEM?

Klubowicz
Awatar użytkownika

Masz pojęcie - ile to jest 490 Nm? :shock: :wink: Chyba że przecinek się zawieruszył ... :wink:

W większości przypadków (w toytoyach) te łożyska dokręcane są nieprawidłowo - ale układ rozwiązuje to sobie sam - po prostu obracająca się dolna bieżnia wewnętrznego łożyska (jeżeli jest skręcone za mocno, to wewnętrzne bieżnie zaczynają się obracać po czopie piasty) wyciera rowek w podkładce dociskowej (nie jest ona utwardzona). Większość tego co rozbieram tak właśnie ma, czyli wycięty rowek w podkładce.

Problem może się pojawić wtedy, kiedy kontra jest dokręcona za słabo, i się to zluzuje. Wówczas faktycznie na prawej stronie auta może dojść do zaciskania łożyska, jeżeli się podkładka zdoła zgrzać z bieżnią, i zacznie obracać, ciągnąc nakrętkę. Praktycznie ten problem nie istnieje, jak się nakrętki skręca kluczem, a nie przecinakiem. Trza jednak zwrócić uwagę, czy nakrętki nie sa poodkształcane od użycia przecinaka, i jeżeli sa - to uszkodzenia zeszlifować, lub zapodać nowe nakrętki.

Dosyć istotny też jest użyty smar. Te łożyska rozgrzewają się w czasie pracy - szczególnie przy autostradowej jeździe, albo ostrym używaniu champli. Ważne jest więc, w jakiej temperaturze smar przestaje być plastyczny - a staje się ciekły.

Klubowicz
Awatar użytkownika

Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Czyli lepiej dokręcić za mocno niż za słabo

Awatar użytkownika

490 nm - taka wartośc jest w manualu disco II. Ja używam zawsze nowych nakrętek i podkładek - bo to jakies grosze są. A jak się jedzie na pełnm bucie najpierw w terenie a pózniej na czarnym to mozesz w 80-tce łozyska nie usłyszeć - ja znam ten odgłoś - takie strzelanie- zatarłem łożysko kiedyś w serbii.

Klubowicz
Awatar użytkownika

kpeugeot pisze:
Czyli lepiej dokręcić za mocno niż za słabo

Za mocno to pozrywasz gwinty, i wtedy już nie masz "za mocno" ... :wink:

480 Nm to są wartości skręcania piast w nowych modelach, gdzie nie ustalasz na nakrętce luzu łożyskowego, ino masz po prostu dowalić wewnętrzne bieżnie do siebie. Czyli tak, jak to ma J9, J12, i młodsze. W starych typach, gdzie nakrętka opiera się o łożyska stożkowe, moment wychodzi zerowy, ze względu na to cofnięcie. dotyczy to również aut z blokadą na wkręty - czyli takie rozwiązanie jak w tylnej piaście HD, tak też mają ople/isuzu z przodu. Też moment dokręcania łożyska jest zerowy, bo dociąga się do oporu, i cofa do pierwszej dziurki blokującej.

Natomiast przy kontrowaniu - nie pamietam z głowy, ale to jest wartość 50 - 70Nm.

Auto: KZJ 73 VX Huber Intercooler kit,
HDJ 100 manual
Przy kontrowaniu 64 Nm

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]