Grzeje się ?

Moderator: luk4s7

onasz
Posty: 543
Rejestracja: 03 kwie 2009, 16:29
Auto: Chwilowo brak
Kontakt:

Grzeje się ?

Post autor: onasz »

Witam, moja KZJ-a ostatnio ma dziwne objawy;
wskaźnik temperatury rośnie aż do czerwonego i nie pomaga nawet włączenie ogrzewania,wiem ,że to powinny być objawy walniętej uszczelki pod głowicą lub głowicy ale ....
chłodnica nie gotuje sie ,nie ubywa płynu a ostatnio jak ścisnąłem węża od chłodnicy do momentalnie wskaźnik wrócił na połowę skali i nie specjalnie miał ochotę się podnosić. Może to jakiś czujnik? Ma ktoś jakieś pomysły?

05bubu
Posty: 22
Rejestracja: 25 kwie 2012, 20:40
Auto: JL70 4.2 power by audi :)
Kontakt:

Re: Grzeje się ?

Post autor: 05bubu »

Możesz mieć zwarcie najlepiej sprawdź jak termostat otwiera.

Awatar użytkownika
estewes
Klubowicz
Posty: 1399
Rejestracja: 28 sie 2009, 19:30
Auto: HJ60 2H turbo
Kontakt:

Re: Grzeje się ?

Post autor: estewes »

Onaszku,a może po prostu układ jest zapowietrzony :wink: .

carinus
Posty: 157
Rejestracja: 26 paź 2012, 20:48
Auto: LJ70,KZJ90
Kontakt:

Re: Grzeje się ?

Post autor: carinus »

Sprawdz czy na zimnym masz zalany cały układ i pozostaje jeszcze trochę płynu w zbiorniczku wyrównawczym.Ja chyba dołożę u siebie jakiś dodatkowy wzkaźnik temperatury cieczy.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8429
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Grzeje się ?

Post autor: Rokfor32 »

Bardzo często jest w takich przypadkach prozaiczna rzecz - sparciałe uszczelki na korku chłodnicy. Nowy korek, nawet w ASO, kosztuje niewiele.

A dlaczemu tak? A dlatemu, że na korku jest magiczna cyferka 0,9 do 1,1, które oznacza ciśnienie otwarcia. A przy ciśnieniu rzędu 1 bar woda zaczyna wrzeć dopiero w okolicach 130 stopni. I jeżeli ten korek nie trzyma, to nawet niewielkie miejscowe przegrzanie (a o takie w tym silniku łatwo :wink: ) powoduje wrzenie płynu i zapowietrzanie sie układu.

Na 95% masz ten korek do wymiany, i ja bym od tego właśnie zaczął.

carinus
Posty: 157
Rejestracja: 26 paź 2012, 20:48
Auto: LJ70,KZJ90
Kontakt:

Re: Grzeje się ?

Post autor: carinus »

Przy walniętym korku płyn powinien być wywalony do zbiorniczka z którego i tak powróci do układu,chyba że tak się zagotuje że wywali częśc płynu na zewnatrz.

Awatar użytkownika
stopa
Posty: 532
Rejestracja: 10 gru 2009, 13:15
Auto: HZJ 73 '93
Kontakt:

Re: Grzeje się ?

Post autor: stopa »

Przypuszczam ze wskazniki w KZJocie są takie same jak w LJocie. A w Ljotach czesto sa z nimi problemy. Mnie osobiscie skakała temperatura w dziwnych momentach. Znam przynajmniej kilka LJotow gdzie tez to sie zdarzało, choc czestow w rozny sposob sie to objawiało. W HZJocie tez mnie to trafiło ostatnio - wymienilem czujnik temperatury i od tamtego czasu jest OK. Ja bym raczej na twoim miejscu zaczal od sprawdzenia tego watku...

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8429
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Grzeje się ?

Post autor: Rokfor32 »

carinus pisze:Przy walniętym korku płyn powinien być wywalony do zbiorniczka z którego i tak powróci do układu,chyba że tak się zagotuje że wywali częśc płynu na zewnatrz.
Tak sie dzieje bez względu na to czy korek sprawny czy nie - chodzi o to, że przy uszkodzonym temperatura wrzenia chłodziwa jest znacznie niższa.

MaxLux
Klubowicz
Posty: 2890
Rejestracja: 05 kwie 2007, 11:01
Auto: GRJ120
Kontakt:

Re: Grzeje się ?

Post autor: MaxLux »

Pany, a o co chodzi z tym chlodziwem co nie zawiera wody ? - wczoraj na "Fani 4 kolek" pokazywali ze jak sie wleje jakis drozszy srodek (bez wody) to praktycznie w ogole sie nie rozszerza ze nigdy nie wywali plynu przez korek (o ile silnik sprawny) cos wspominali ze kosztuje kilka razy wiecej niz normalny plyn

onasz
Posty: 543
Rejestracja: 03 kwie 2009, 16:29
Auto: Chwilowo brak
Kontakt:

Re: Grzeje się ?

Post autor: onasz »

Rokfor, korek jak i chłodnica jest prawie nowy- 2lata.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8429
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Grzeje się ?

Post autor: Rokfor32 »

Więc zacznij jako koledzy pisali - od sprawdzenia czujnika.

A w kwestii korka nie sugeruj się wiekiem, tylko zwyczajnie dokładnie obejrzyj uszczelki :wink:

ODPOWIEDZ