Klimatyzacja przekładka z LJ do LJ

Moderator: luk4s7

Tommasso
Posty: 15
Rejestracja: 11 mar 2010, 12:02
Auto: LJ70
Kontakt:

Klimatyzacja przekładka z LJ do LJ

Post autor: Tommasso »

Witam
Zawsze marzyła mi się klima w moim Eljocie 92' , no i trafił mi się za bezcen LJ70 przedliftowy 90 rok z całkiem ciekawym wyposażeniem i co najważniejsze z klimą :lol: . Auto kupione jako kot w worku nieodpalane , ale po zatankowaniu ropy i podłączeniu aku po dwóch latach postoju odpalił :) Jak twierdził poprzedni właściciel klima ponoć kiedyś żyła , ale na oko sprzęgiełko pozostawia wiele do życzenia gdyż widać że jest mechanicznie uszkodzone (czarny element skoszony na bok ) choć sama sprężarka nie huczy i raczej nie jest zatarta , układ trzyma resztkę gaz naciskając zaworek do napełniania coś tam syczy . Pytanie na jakim gazie to w oryginale działało ? Ile może kosztować doprowadzenie sprężarki do porządku i na co zwracać uwagę przy przekładaniu wszystkich klamotów z auta do auta ? Jeśli układ był na R12 czy da radę przerobić go na nowszy czynnik ? Nie liczę że na to lato jeszcze będzie to u mnie działało , chociaż kto wie :mrgreen:

Awatar użytkownika
pc_bit
Posty: 80
Rejestracja: 27 gru 2013, 21:27
Auto: LJ70 90r 2L-T

Re: Klimatyzacja przekładka z LJ do LJ

Post autor: pc_bit »

Mam również pytanko do fachowców. Mam LJ70 90r. 2lt2 moje autko jest fabrycznie bez klimy. Teraz znalazłem na allegro klimę od nowszego modelu: http://allegro.pl/land-cruiser-lj-kompl ... 22388.html" onclick="window.open(this.href);return false; czy według Was jest szansa by takowa klime założyć do mojego auta ? Czy będzie pasowała ? :lol:

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Klimatyzacja przekładka z LJ do LJ

Post autor: Rokfor32 »

Bez problemu - ale pod warunkiem że auto - dawca jest LHD. Z anglika nie da rady - a ta z linku to właśnie anglik ... :wink:

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Klimatyzacja przekładka z LJ do LJ

Post autor: Rokfor32 »

Co do R12 - teoretycznie powinno sie stosowac właśnie taki. teroretycznie do R132a mają byc inne uszczelnienia. I teoretycznie - inne nastawy zaworu rozprężnego.

Znam jednak jedno auto, które z fabrycznego R12 zostało po prostu nabite R132a - i hula to normalnie ... :mrgreen: Problemem sa jednak końcówki - są zupełnie inne, i chcąc przejść na stałe na młodszy czynnik - dobrze jest je od razu przerobić, albo zmajstrować sobie adaptery.

Mareknet
Posty: 83
Rejestracja: 21 lis 2009, 17:18
Auto: LJ70 po 90 roku
Kontakt:

Re: Klimatyzacja przekładka z LJ do LJ

Post autor: Mareknet »

Właśnie - czy klima R12 czy R134a poznaje się po końcówkach do obsługi klimatyzacji. Jeśli końcówki mają gwinty zewnętrzne to jest R12, jeśli końcówki mają gwinty wewnętrzne to idzie gaz R134a. Z tego co wiem naprawiacze lodówek mają jeszcze dostęp do R12 ale słyszałem też wiele opinii że układ R12 został całkowicie opróżniony, wypłukany, ze sprężarki zlany olej - do układu poszedł nowy olej i gaz R134a i jakoś tam działa :)
p.s. do złączy serwisowych a raczej obsługowych klimatyzacji są do kupienia adaptery do gazu R134a i nie kosztują wielkich pieniędzy....


Ja u siebie osobiście dołożyłem klimę od Hunday Atos - trochę musiałem porzeźbić ale działa i chłodzi aż miło.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Klimatyzacja przekładka z LJ do LJ

Post autor: Rokfor32 »

Ten zestaw z linku warto wziąć ze względu na sprężarkę - i jej uchwyt, oraz chłodnicę. Węże niestety nie spasują - ale największe jajo to parownik - jest lustrzanym odbiciem dla wersji LHD - i wcisnąć się go tam nijak nie da ... :wink: Ale jak się pozyska jeszcze centralkę (jest widoczna na fotach), i wyłącznik na kokpit - to uważam, że warto. Parownik można dopasować inny, lub wyrzeźbić mu prawidlkową obudowę, natomiast brak centralki i ori wyłącznika trochę ciężko obejść - żeby klima nie zrobiła się zero - jedynkowa. Centralka nie dość, że trzyma temperaturę, to przeciwdziała też zamarzaniu parownika.

Awatar użytkownika
pc_bit
Posty: 80
Rejestracja: 27 gru 2013, 21:27
Auto: LJ70 90r 2L-T

Re: Klimatyzacja przekładka z LJ do LJ

Post autor: pc_bit »

czyli ten zestaw ma wszystko ? prócz elementu w kabinie ? ten nie pasuje tak ?

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Klimatyzacja przekładka z LJ do LJ

Post autor: Rokfor32 »

Nie pasuje parownik (cały box - sam element roboczy jest taki sam), i nie pasują rurki między chłodnicą a kabiną, i sprężarką a kabiną.

Awatar użytkownika
pc_bit
Posty: 80
Rejestracja: 27 gru 2013, 21:27
Auto: LJ70 90r 2L-T

Re: Klimatyzacja przekładka z LJ do LJ

Post autor: pc_bit »

ok. to chyba dość dużo .... czy ktoś może dysponuje tymi elementami ?

Awatar użytkownika
stopa
Posty: 532
Rejestracja: 10 gru 2009, 13:15
Auto: HZJ 73 '93
Kontakt:

Re: Klimatyzacja przekładka z LJ do LJ

Post autor: stopa »

Mareknet pisze: ...ale słyszałem też wiele opinii że układ R12 został całkowicie opróżniony, wypłukany, ze sprężarki zlany olej - do układu poszedł nowy olej i gaz R134a i jakoś tam działa :)
Ja tak zrobiłem i działa. Poza wypłukaniem i wymiana oleju warto jeszcze zmienic wszytskie oringi na nowe i oczywiscie kupic nowy osuszacz. Niestety z nowym czynnikiem klima nie jest tak wydajna jak z R12... ale to ogolnie wada ekologicznej chemii :wink:

Awatar użytkownika
stopa
Posty: 532
Rejestracja: 10 gru 2009, 13:15
Auto: HZJ 73 '93
Kontakt:

Re: Klimatyzacja przekładka z LJ do LJ

Post autor: stopa »

pc_bit pisze:ok. to chyba dość dużo .... czy ktoś może dysponuje tymi elementami ?
Bierz cały komplet z rurkami. Odetniesz z nich koncowki a same przewody dorobisz w jakims zakładzie. Mozesz je zrobic z gumy wiec bedzie mniej problemow z ułozeniem w komorze silnika. Jesli bedziesz szukał parownika z obudową dla wersji prawostronnej to sie odezwij bo takowy posiadam

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Klimatyzacja przekładka z LJ do LJ

Post autor: Rokfor32 »

Słabsze działanie to nie jest kwestia "eko chemii" :wink: a innych parametrów gazu. W parowniku zabudowany jest zawór rozprężny - trzeba zmienić jego nastawy (i wiedzieć na jakie, ale zawór jest regulowalny) - albo po prostu zastosować parownik z młodszego modelu, np. z J9, przystosowany już do R134a. Nie mierzyłem - ale gabarytowo sie wydaje podobny (sam wkład, oczywista. Box jest zupełnie inny).

Awatar użytkownika
pc_bit
Posty: 80
Rejestracja: 27 gru 2013, 21:27
Auto: LJ70 90r 2L-T

Re: Klimatyzacja przekładka z LJ do LJ

Post autor: pc_bit »

Mam wielka prośbę - czy ktoś z szanownych kolegów mógłby umieścić zdjęcia albo podesłać mi na maila całego układu klimatyzacji założonego w samochodzie - tak bym miał pojęcie mnie więcej gdzie idą elementy i węże i jak jest zamontowana część kabinowa... będę bardzo wdzięczny.
:)

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Klimatyzacja przekładka z LJ do LJ

Post autor: Rokfor32 »

Niewiele takich aut u nas ... :wink:

Układ jest generalnie prosty - parownik wchodzi dokładnie w miejsce tego plastikowego tunelu, co go masz obecnie między wiatrakiem a nagrzewnicą. Na grodzi masz przetłoczenia - gdzie mają być otwory na rurki. Jedna z nich idzie do kompresora - druga, poprzez osuszacz, do chłodnicy, z chłodnicy wraca do kompresora.

Awatar użytkownika
pc_bit
Posty: 80
Rejestracja: 27 gru 2013, 21:27
Auto: LJ70 90r 2L-T

Re: Klimatyzacja przekładka z LJ do LJ

Post autor: pc_bit »

ok. jak będę miał to już wszystko to postaram się umieścić pictorial ... tak dla potomnych ... :)

ODPOWIEDZ