Zawieszenie do KZJ70

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Zawieszenie do KZJ70

Post autor: kylon »

Eibachy można zawsze załatwić

Awatar użytkownika
JaroFix
Klubowicz
Posty: 903
Rejestracja: 16 mar 2009, 21:04
Auto: Nissan Patrol GU4
Kontakt:

Re: Zawieszenie do KZJ70

Post autor: JaroFix »

Skasowałem osobny temat więc podepnę się tu z pytaniem. Czy Sprężyny OME 876 i OME871 podejdą do LJ70 '89? Napisane, że są do RJ70 ale może... :roll:

Awatar użytkownika
Heniu
Klubowicz
Posty: 1132
Rejestracja: 21 maja 2007, 11:40
Auto: LJ70 '86
Kontakt:

Re: Zawieszenie do KZJ70

Post autor: Heniu »

Nie wiem jak OME ale Dobinsons przewiduje te same sprężyny do LJ/RJ. Ewentualna różnica w wadze tych silników jest znikoma więc pewnie będą dokładnie takie same bo sam układ zawieszenia jest identyczny w obu przypadkach.

gekeikan
Posty: 30
Rejestracja: 21 cze 2009, 22:52
Auto: VDJ200
Kontakt:

Re: Zawieszenie do KZJ70

Post autor: gekeikan »

witam

Pytanie do znawców tematu zawieszeń: w moim kzj-cie 70 (z 95 roku) przy szybkim pokonywaniu dużych nierówności terenu lub skokach dobijają mi koła do nadkoli (koła 33 cale). Obecnie jest zawieszenie z liftem OME (jaki lift trudno powiedzieć bo autko już z nim nabyłem i ma już kilka lat za sobą i pewnie trochę "siadło"). W jaki zestaw najlepiej zainwestować jeżeli auto ma być używane jako "pseudo rajdówka" (nie chciałbym przerabiać mocowań sprężyn i amorów i zależy mi na dużym lecz rozsądnym lifcie). Autko właśnie zostało poszeżone o 6 cm więc problem z nadkolami pewnie będzi większy.

pozdraiwam

Wojtek

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Zawieszenie do KZJ70

Post autor: kylon »

Jak pseudo rajdówka to przede wszystkim coś z dobrymi amortyzatorami i nie jest to nic z zakresu tanich zawieszeń typu
Old Man Emu. Raczej warto zainwestować w amorki typu FoX, Ohlins. Niestety cena wysoka. Warto mieć na miejscu serwis bo łatwo takie zawieszenie i tak zakatować po jednej imprezie. Jak zrobię czterdziestkę to zabieram się za zawieszenie i silnik w moim KZJ-ocie. Przy twardych amortyzatorach warto wzmocnić mocowania amorków lub skonstruować całkowicie nowe. Fabryczne mocowania nie są nastawione na taka amplitudę drgań. Do tego warto pomyśleć o ograniczniku skoku zawieszenia (w przypadku ścigania się) - takie proste pasy. Amortyzator nie działa wtedy jako odbój przy maksymalnym opuszczeniu mostu napędowego w dół przy wyskoku.

MaxLux
Klubowicz
Posty: 2890
Rejestracja: 05 kwie 2007, 11:01
Auto: GRJ120
Kontakt:

Re: Zawieszenie do KZJ70

Post autor: MaxLux »

gekeikan pisze:witam

Pytanie do znawców tematu zawieszeń: w moim kzj-cie 70 (z 95 roku) przy szybkim pokonywaniu dużych nierówności terenu lub skokach dobijają mi koła do nadkoli (koła 33 cale). Obecnie jest zawieszenie z liftem OME (jaki lift trudno powiedzieć bo autko już z nim nabyłem i ma już kilka lat za sobą i pewnie trochę "siadło"). W jaki zestaw najlepiej zainwestować jeżeli auto ma być używane jako "pseudo rajdówka" (nie chciałbym przerabiać mocowań sprężyn i amorów i zależy mi na dużym lecz rozsądnym lifcie). Autko właśnie zostało poszeżone o 6 cm więc problem z nadkolami pewnie będzi większy.

pozdraiwam

Wojtek
OME po jednym rajdzie dobija przy kolach 33" .... sprezyny jeszcze wytrzymuja ale amory to ... pompki do roweru ;)
Ja zostawilem springi ale zainwestowalem w bilsteiny B6 i ... robi zajebiscie bez zadnych przerobek mocowan !
Sprawdz tez czy odbojniki sa dostosowane do wiekszego liftu bo czesto bywa ze albo ich nie ma (z tylu) albo sa za wysoko i to amory robia za odbijaki co nie jest dla nich zdrowe.
Odbojniki mozesz dobrac do orgialnych mocowan stosujac jakies z Zuka albo LR

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Zawieszenie do KZJ70

Post autor: kylon »

B6 są ok ale też nie na długo. Np. Po prologu Berlin Wrocław w moim aucie się rozpadły- wszystkie cztery. Arkowi w Gelendzie też wybuchły. Do rajdów są przeznaczone zupełnie inne amortyzatory. Wymieniłem po imprezie na kolejne B6 i tył wytrzymał rok wygłupów wokół śmietnika. Przód jest do dziś ale do turystyki i nadaje się też do wymiany.

gekeikan
Posty: 30
Rejestracja: 21 cze 2009, 22:52
Auto: VDJ200
Kontakt:

Re: Zawieszenie do KZJ70

Post autor: gekeikan »

Dzięki za informację :)

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Zawieszenie do KZJ70

Post autor: Rokfor32 »

A ma ktoś doświadczenia z Kayabami, ale tymi z wyższej półki? Mam na myśli serię MonoMax. Ma to dosyć pochlebne opinie za kałużą.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Zawieszenie do KZJ70

Post autor: kylon »

Przyszło do mnie ostatnio takie coś z za kałuży i miało właśnie taka nazwę. Zapytałem co to i dostałem potwierdzenie dobrej jakości oraz sprawdzonej pracy w wielu samochodach. Na razie jeszcze leży.

Awatar użytkownika
piter69A
Posty: 612
Rejestracja: 30 sty 2009, 14:48
Auto: HZJ-73, HDJ-100, 2xGAZ69
Kontakt:

Re: Zawieszenie do KZJ70

Post autor: piter69A »

Ja proponowałbym Koni, najlepiej Raid ale Heavy-tracki tez są OK. Zaletą jest możliwość regulacji i zmainy ustawień w zależności od potrzeb. Rok temu na GER w miśku Konie sprawowały się super (Skiterowi B6 po kilku godzinach się rozleciały) a i w tym roku w Vitce Raidy tez miały co robić i się sprawdziły.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Zawieszenie do KZJ70

Post autor: kylon »

Nie ma Raidów do KZJ-ota a Trucki są do standardowej wysokości zawieszenia

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Zawieszenie do KZJ70

Post autor: Rokfor32 »

Te Kayaby MonoMax mają dobrą cenę za kałużą, a ja potrzebuje do zastosowania w turystycznym 4R.

Do rajdówki to raczej skłaniam się w kierunku Foxa, ale to na razie bardzo wstępna faza, i luźne dywagacje ... :mrgreen:

Patry
Posty: 465
Rejestracja: 01 lis 2008, 21:47
Auto: J73 V8, HDJ100, HJ61, FZJ80
Kontakt:

Re: Zawieszenie do KZJ70

Post autor: Patry »

zawieszenia temat rzeka...

powiem tyle :

na codzień, lekki teren, wyprawa itd- DOBINSONS

rajdy szybkie itd. - Ohlins, King, Fox

chociaż teraz na Drezno-Wrocław naszego Ohlinsa zamęczyliśmy :mrgreen:

Awatar użytkownika
Damian
Posty: 393
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:01
Auto: r??ne
Kontakt:

Re: Zawieszenie do KZJ70

Post autor: Damian »

Taaa...jak lubisz jak auto prowadzi się jak taczka, to Dobinsons jest wprost idealny :mrgreen:
amortyzatory OME są bardzo dobre, ale tylko wtedy kiedy pamiętamy że to po prostu zamiennik oryginału z większym skokiem - przy jeździe szybkościowej grzeją się, a przegrzanie powoduje utratę sprawności a w extremalnych przypadkach wybuch

w opcji low-budget można pokusić się np. o dwa OME LTR na koło
można też przerobić mocowania i dobrać Konie Heavy Track RAID

inwestować w Ohlinsa nie ma chyba sensu z ekonomicznego punktu widzenia, chyba że budujemy rajdówkę z krwi i kości do cross-country

ODPOWIEDZ