świecące kontrolki

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
zbychu
Klubowicz
Posty: 103
Rejestracja: 05 mar 2008, 17:02
Auto: LJ73
Kontakt:

świecące kontrolki

Post autor: zbychu »

Witam kolegów!
Temat może i był ale nie do końca wyjaśniony. W mojej LJ73 mam ten sam problem. Często (tylko w czasie jazdy) zapala się choinka kontrolek. W czasie gdy świecą, ładowanie jest ok. - czyli to nie alternator. Klemy wymienione i nie są luźne. Problem ten pojawił się po myciu podwozia karcherem przed konserwacją... Już moja cierpliwość się kończy. Proszę o pomoc!!!

Awatar użytkownika
Heniu
Klubowicz
Posty: 1133
Rejestracja: 21 maja 2007, 11:40
Auto: LJ70 '86
Kontakt:

Re: świecące kontrolki

Post autor: Heniu »

Jak jesteś pewny alternatora (na wszelki wypadek sprawdź napięcie na nim) to jest możliwe, że masz gdzieś przetartą wiązkę kabelków i zwiera. Najbardziej wrażliwym miejscem jest z tyłu ramy, masa kontrolek jest podpięta do karoserii z tyłu za bakiem. Posadź kogoś za kierownicą, wejdź pod auto i poruszaj całą wiązką i obserwuj czy się świecą, btw najlepszym miernikiem wszelkich zwarć w samochodzie jest CB radio - jak włączone to zazwyczaj fiksuje

onasz
Posty: 543
Rejestracja: 03 kwie 2009, 16:29
Auto: Chwilowo brak
Kontakt:

Re: świecące kontrolki

Post autor: onasz »

Tu jest ten sam temat: http://tlc.org.pl/forum/viewtopic.php?f=10&t=1951" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
zbychu
Klubowicz
Posty: 103
Rejestracja: 05 mar 2008, 17:02
Auto: LJ73
Kontakt:

Re: świecące kontrolki

Post autor: zbychu »

Dzięki Koledzy. Ładowanie na świecących kontr. jest OK. Dzisiaj sprawdzam tą wiązkę z tyłu. Nie wiem czy to ma wpływ ale zauważyłem, że dzieje się to przy nagrzanym silniku... Ale na początek wiącha tył. Dzięki.

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2513
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: świecące kontrolki

Post autor: kpeugeot »

od silnika od strony kierocy też jest wiązka kabli - nad rozrusznikiem - tam też może być coś przetarte

Awatar użytkownika
zbychu
Klubowicz
Posty: 103
Rejestracja: 05 mar 2008, 17:02
Auto: LJ73
Kontakt:

Re: świecące kontrolki

Post autor: zbychu »

Wczoraj na włączonym silniku przegrzebałem kable i wiązki w komorze silnika i w okolicy tylnego zderzaka.. Mój syn za kierownicą obserwował kiedy się zapalą. I się nie zapaliły. Złośliwość rzeczy martwych. Ale jak wyruszę w drogę to w najmniej spodziewanym miejscu się k....y zapalą...
Problem pojawił się w zeszłym roku po myciu karcherem podwozia, może gdzieś woda siedzi???

Awatar użytkownika
hashid
Prezes Zarządu
Posty: 4456
Rejestracja: 20 lis 2007, 23:51
Auto: KDJ12
Kontakt:

Re: świecące kontrolki

Post autor: hashid »

może być wiązka jakaś gdzieś w środku. ja miałem np. spięcie w drzwiach bo fabryka wymyśliła zaczepienie wiązki do obudowy drzwi przy pomocy klipsa i słusznie, wiązka leżała luzem na dole drzwi i tarł kabel aż się przetarł, jak dostawała się wilgoć to się zwierało i kupa. Możliwe, że po tym ruszaniu kablami odsunąłeś to przetarcie od ramy czy blachy i nie zwiera a jak jechałeś to czasem dotykało. obejrzyj dokładnie czy gdzieś kabelek nie ma przetartej izolacji.

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: świecące kontrolki

Post autor: fobos »

Nie wiem co oznacza " zapala się choinka kontrolek ". U siebie w J70 miałem taki problem, że czasami zaczynały błyskać w równych odstępach czasowych kontrolki ( już nie pamiętam które, ale chyba ładowanie i jeszcze jakieś dwie ). Zauważyłem, że miganie znikało po zwiększeniu poboru prądu ( pomagało np. zapalenie świateł ). Problem znikł po regeneracji alternatora.

Awatar użytkownika
zbychu
Klubowicz
Posty: 103
Rejestracja: 05 mar 2008, 17:02
Auto: LJ73
Kontakt:

Re: świecące kontrolki

Post autor: zbychu »

wreszcie znalazłem przyczynę. Po pomiarach ładowania alternatora przy wyjściu + i obudowa alternatora oraz pomiarach ładowania na akumulatorze (różnica 2v) zrobiłem dodatkowe bezpośrednie połączenie kablem: wyjście (+) alternatora bezpośrednio do (+) akumulatora. I mam spokój. kontrolki się nie zapalają kiedy chcą i nie świecą wszystkie na raz. Jest spokój. Pozdrawiam kolegów. Hej.

ODPOWIEDZ