wymiana sprzęgła

Moderator: luk4s7

kemping
Posty: 210
Rejestracja: 15 kwie 2010, 21:17
Auto: land cruiser lj 70
Kontakt:

wymiana sprzęgła

Post autor: kemping »

witam! po przebiegu 280tk przyszła kolej na zmianę sprzęgła i tu ważne pytanie.zadzwoniłem do znajomego który handluje częściami znalazł jakiś japoński wynalazek zwany dalej MTK za jedyne 260zł (jest to związane z wyprzedażą stanów magazynowych)jutro będę to miał i zastanawiam się czy ktoś ze znawców tematu spotkał się z tym producentem czy jest dobry czy wytrzyma duże obciążenia czy lepiej będzie jak dołożę 200pln i kupię asin?????? proszę o radę.przy okazji jest sens zmieniać wszystkie łożyska w skrzyni i reduktorze??? za pomoc z góry dziękuje i pozdrawiam wszystkich

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8420
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: wymiana sprzęgła

Post autor: Rokfor32 »

Se sprawdź ceny tych łożysk.

Łożyska zawsze lepiej mieć dobre niż kiepskie. Ale o tym, czy są do wymiany decyduje sie po ich oględzinach, a nie na wyrost. Jak będziesz miał odsuniętą skrzynię do wymiany sprzęgła, to możesz sobie zerknąć na łożysko wałka wejściowego (da się ten wałek wraz z łożyskiem wymontować od strony sprzęgła). To chyba w sumie najważniejsze łożysko w całej skrzyni, i najbardziej podatne na uszkodzenie. Więc jeżeli ono będzie kiepskie, to można zacząć zbierać kasę na komplet.

A, i jeszcze jedno. Przy wymianie sprzęgła dobrze jest wymienić też łożysko podporowe wewnątrz wału korbowego. Ludzie o tym zapominają, a ta mała pierdoła za kilka zeta potrafi zdemolować skrzynię (powoduje uszkodzenie tego łożyska, o którym pisałem wyżej, a w konsekwencji rozsypanie kółka zębatego na wałku wejściowym).

kemping
Posty: 210
Rejestracja: 15 kwie 2010, 21:17
Auto: land cruiser lj 70
Kontakt:

Re: wymiana sprzęgła

Post autor: kemping »

skrzynia rozbebeszona jako pierwsze poleciało łożysko wałka wejściowego a drugie właśnie podporowe natomiast zastanawiają mnie te dwa duże w reduktorze....

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8420
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: wymiana sprzęgła

Post autor: Rokfor32 »

Tam nie ma nic do zastanawiania. Jeżeli sie robi dla siebie, i nie jest to naprawa doraźna żeby dojechać do warsztatu, to jeżeli choć jedno kwalifikuje się do wymiany - wymienia się komplet.

Reduktor ma własny obieg oleju, więc żywotność jego łożysk jest niekoniecznie taka sama jak tych w skrzyni. A, i w reduktorze zwykle razem z łożyskami do wymiany jest drugi wałek (ten gładki). Robi on jednocześnie za bieżnię łożysk wałeczkowych, i zwykle jako pierwszy kwalifikuje sie do wymiany (wżery na powierzchni tocznej łożysk).

Ceny tych łożysk są niestety odjechane w kosmos, i jak chcesz porządnie zrobić, to nie ma opcji tanich zamienników (do sporej części tam zastosowanych łożysk wogóle nie ma zamienników z katalogów ISO). A komplecik Koyo do całości plus ten wałek reduktora to coś koło dwóch tysiączków ... :mrgreen:

kemping
Posty: 210
Rejestracja: 15 kwie 2010, 21:17
Auto: land cruiser lj 70
Kontakt:

Re: wymiana sprzęgła

Post autor: kemping »

no to pięknie mnie panie pocieszyłeś :cry: a sprzęgło zakupiłem nkk jakieś japońskie wiesz coś na temat tej firmy???

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8420
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: wymiana sprzęgła

Post autor: Rokfor32 »

Ujmę to tak - w robocie często stykam się z zamiennikami, z rozbiórkowych aut. i wygląda to tak, że jak jest Aisin, to sprzęgło ma zużyte okładziny, ale reszta wygląda normalnie, w zasadzie jak nowe (tłumik drgań skrętnych, czyli te wszystkie sprężyny w środku), również dociskowi nic nie brakuje. I zwykle, jak właściciel nie zajeździł tarczy do nitów i nie spalił docisku, to go nie wymieniam.
Natomiast zamienniki - czyli np. Sachs, Lukas, czy jakiekolwiek inne - nie widzę między nimi specjalnej różnicy. I bardzo często się okazuje, że przy jeszcze całkiem dobrych okładzinach tłumik drgań ma luzy i grzechota, a sprężyny bywają pęknięte (acz rzadko). Dociskom aftermarketowym natomiast zwykle zupełnie nic nie brakuje.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18030
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: wymiana sprzęgła

Post autor: kylon »

Komplet łożysk Koyo wraz z wałkiem oraz wszystkimi uszczelniaczami kosztuje przynajmniej u nas w kraju kole 1000 PLN.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8420
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: wymiana sprzęgła

Post autor: Rokfor32 »

Chyba że naprawdę dobrą promocję zrobisz ... :mrgreen:

U Ciebie w sklepiku wiszą zestawy naprawcze - reduktor prawie tysia, wałek reduktora genuin ponad trzy sety, zestaw do skrzyni do RJ (inny niż przedmiotowa skrzynia, ale części tyle samo) tysiak dwieście ... :mrgreen:

A w skrzyni przy takiej okazji dobrze by było też synchronizatory wymienić ... :wink:

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18030
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: wymiana sprzęgła

Post autor: kylon »

Jeśli zrobimy skrzynię i reduktor to faktycznie dwa tysie niewyjęte ale wspominałeś o samym reduktorze. Oczywiście jak sam wiesz robienie jednego bez drugiego ma mały sens :wink: . Źle się w teks wczytałem :wink:

profesorr10
Posty: 123
Rejestracja: 03 kwie 2008, 21:15
Auto: lj70
Kontakt:

Re: wymiana sprzęgła

Post autor: profesorr10 »

nie kombinuj i bierz aisina chyba że lubisz często skrzynię ściągać


jak kupowałeś niunię to obiecałeś dbać to teraz nie zakładaj dziadostwa :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

kemping
Posty: 210
Rejestracja: 15 kwie 2010, 21:17
Auto: land cruiser lj 70
Kontakt:

Re: wymiana sprzęgła

Post autor: kemping »

nie kombinuje to nkk oddałem (za Twoją poradą) biorę aisina dziadostwa nie lubię :D dlatego "niunię" kupiłem :mrgreen: a tak szczerze między nami to zajebiaszcza ta tojocina jest żona coraz częściej pyta czy może kierować :mrgreen: wracając do meritum sprawy w tarnowie dostępne są wszystkie łożyska i to koyo :wink:

kemping
Posty: 210
Rejestracja: 15 kwie 2010, 21:17
Auto: land cruiser lj 70
Kontakt:

Re: wymiana sprzęgła

Post autor: kemping »

sprawa wygląda tak kupię na gwałt sprzęgło aisin (do mojego błotniaka lj70 93r) nowe oczywiście jeśli ktoś handluje takim towarem to super proszę o odzew pzdr wszystkich

kemping
Posty: 210
Rejestracja: 15 kwie 2010, 21:17
Auto: land cruiser lj 70
Kontakt:

Re: wymiana sprzęgła

Post autor: kemping »

pomoże ktoś???????????????

MaxLux
Klubowicz
Posty: 2890
Rejestracja: 05 kwie 2007, 11:01
Auto: GRJ120
Kontakt:

Re: wymiana sprzęgła

Post autor: MaxLux »

Ja kupilem (tylko gdzies na slasku) taki komplet i robi
http://allegro.pl/item1093429701_sprzeg ... _0_td.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Pewnie sama tarcze tez sprzedadza.
U mnie po wymianie po paru tygodniach zaczelo cwierkac lozysko ale po paru rajdach przestalo :mrgreen:

kemping
Posty: 210
Rejestracja: 15 kwie 2010, 21:17
Auto: land cruiser lj 70
Kontakt:

Re: wymiana sprzęgła

Post autor: kemping »

zawiozłem dziś zestaw do profesorra10 może znajdzie nowy bo już mnie trochę ta naprawa drażni łożysko było pęknięte jedna sprężyna też no i okładzina starta do nitów prawie... :?

ODPOWIEDZ